Det är väldigt få lugna stunder för Idol-Almgren nuförtiden, och kändisskapet har börjat visa sig för Martin som numer alltid är beredd med autografpennan eller en stor björnkram. I kvällens fredagsfinal kommer han att sjunga Aviciis ”Hey Brother”, en låt som han personligen tycker är helt okej och som han känner att han kan stå för.
Hey Brother ska ikväll få äran att tolkas av lindesbergaren och Idolfavoriten Martin Almgren, en låt som han inte är helt på det klara varför han valt.
– Nja, jag vet inte riktigt, vi får ju en lista att välja utifrån och det här vad var jag kunde vaska fram med lite heder i behåll, säger Martin och skrattar.
– Nä, men Avicii kan jag lyssna på, och låten har en bra melodi. Jag tycker den är bra, så det fick bli den. Den är lite kändare också, åtminstone för folk upp till 50, senaste gångerna har det inte varit någon låt som jag kunnat göra som varit modern. Så ja, jag har kört låtar som jag tycker är bra!
Att Martin fått hård kritik från Bard gång på gång de senaste veckorna har inte undgått någon, och varför det helt plötsligt blivit så kan Martin bara spekulera i.
– Han hatar väl mig!, säger Martin och skrattar högt.
– Det blir väl musikaliska motsättningar. Och det han sa om indiepop, jag vet inte ens vad indiepop är!
Alexander Bard till trots har Martin både ett och två fans därute, något som börjat märkas av ordentligt.
– Jag får ta kort på stan. Och på frukosten. Och lunchen. Och middagen. Det märks att det har hänt något, jag fick inte ta så mycket bilder annars, förutom någon fyllebild på krogen. Men det är kul, hade man inte tyckt att det var kul så har man valt fel forum, tycker Martin och fortsätter:
– Men det kommer nog ge sig när folk inser att det finns viktigare saker än att glo på mig på dumburken.
Även den lokala uppmärksamheten värmer Almgren, och fotot på kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S) i Martin-tröja och gränsle över en motorcykel, skrattar Martin gott åt.
– Det är ju så himla bra, så jävla roligt! Och svinkul att de gjort praliner, fast lite läskigt att de äter mig och deras magsyra fräter sönder mig. Och skyddsgrossisten, alltså, det är grymt!
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.