Det är väldigt få lugna stunder för Idol-Almgren nuförtiden, och kändisskapet har börjat visa sig för Martin som numer alltid är beredd med autografpennan eller en stor björnkram. I kvällens fredagsfinal kommer han att sjunga Aviciis ”Hey Brother”, en låt som han personligen tycker är helt okej och som han känner att han kan stå för.
Hey Brother ska ikväll få äran att tolkas av lindesbergaren och Idolfavoriten Martin Almgren, en låt som han inte är helt på det klara varför han valt.
– Nja, jag vet inte riktigt, vi får ju en lista att välja utifrån och det här vad var jag kunde vaska fram med lite heder i behåll, säger Martin och skrattar.
– Nä, men Avicii kan jag lyssna på, och låten har en bra melodi. Jag tycker den är bra, så det fick bli den. Den är lite kändare också, åtminstone för folk upp till 50, senaste gångerna har det inte varit någon låt som jag kunnat göra som varit modern. Så ja, jag har kört låtar som jag tycker är bra!
Att Martin fått hård kritik från Bard gång på gång de senaste veckorna har inte undgått någon, och varför det helt plötsligt blivit så kan Martin bara spekulera i.
– Han hatar väl mig!, säger Martin och skrattar högt.
– Det blir väl musikaliska motsättningar. Och det han sa om indiepop, jag vet inte ens vad indiepop är!
Alexander Bard till trots har Martin både ett och två fans därute, något som börjat märkas av ordentligt.
– Jag får ta kort på stan. Och på frukosten. Och lunchen. Och middagen. Det märks att det har hänt något, jag fick inte ta så mycket bilder annars, förutom någon fyllebild på krogen. Men det är kul, hade man inte tyckt att det var kul så har man valt fel forum, tycker Martin och fortsätter:
– Men det kommer nog ge sig när folk inser att det finns viktigare saker än att glo på mig på dumburken.
Även den lokala uppmärksamheten värmer Almgren, och fotot på kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S) i Martin-tröja och gränsle över en motorcykel, skrattar Martin gott åt.
– Det är ju så himla bra, så jävla roligt! Och svinkul att de gjort praliner, fast lite läskigt att de äter mig och deras magsyra fräter sönder mig. Och skyddsgrossisten, alltså, det är grymt!
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.