Det är väldigt få lugna stunder för Idol-Almgren nuförtiden, och kändisskapet har börjat visa sig för Martin som numer alltid är beredd med autografpennan eller en stor björnkram. I kvällens fredagsfinal kommer han att sjunga Aviciis ”Hey Brother”, en låt som han personligen tycker är helt okej och som han känner att han kan stå för.
Hey Brother ska ikväll få äran att tolkas av lindesbergaren och Idolfavoriten Martin Almgren, en låt som han inte är helt på det klara varför han valt.
– Nja, jag vet inte riktigt, vi får ju en lista att välja utifrån och det här vad var jag kunde vaska fram med lite heder i behåll, säger Martin och skrattar.
– Nä, men Avicii kan jag lyssna på, och låten har en bra melodi. Jag tycker den är bra, så det fick bli den. Den är lite kändare också, åtminstone för folk upp till 50, senaste gångerna har det inte varit någon låt som jag kunnat göra som varit modern. Så ja, jag har kört låtar som jag tycker är bra!
Att Martin fått hård kritik från Bard gång på gång de senaste veckorna har inte undgått någon, och varför det helt plötsligt blivit så kan Martin bara spekulera i.
– Han hatar väl mig!, säger Martin och skrattar högt.
– Det blir väl musikaliska motsättningar. Och det han sa om indiepop, jag vet inte ens vad indiepop är!
Alexander Bard till trots har Martin både ett och två fans därute, något som börjat märkas av ordentligt.
– Jag får ta kort på stan. Och på frukosten. Och lunchen. Och middagen. Det märks att det har hänt något, jag fick inte ta så mycket bilder annars, förutom någon fyllebild på krogen. Men det är kul, hade man inte tyckt att det var kul så har man valt fel forum, tycker Martin och fortsätter:
– Men det kommer nog ge sig när folk inser att det finns viktigare saker än att glo på mig på dumburken.
Även den lokala uppmärksamheten värmer Almgren, och fotot på kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S) i Martin-tröja och gränsle över en motorcykel, skrattar Martin gott åt.
– Det är ju så himla bra, så jävla roligt! Och svinkul att de gjort praliner, fast lite läskigt att de äter mig och deras magsyra fräter sönder mig. Och skyddsgrossisten, alltså, det är grymt!
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.