Det är väldigt få lugna stunder för Idol-Almgren nuförtiden, och kändisskapet har börjat visa sig för Martin som numer alltid är beredd med autografpennan eller en stor björnkram. I kvällens fredagsfinal kommer han att sjunga Aviciis ”Hey Brother”, en låt som han personligen tycker är helt okej och som han känner att han kan stå för.
Hey Brother ska ikväll få äran att tolkas av lindesbergaren och Idolfavoriten Martin Almgren, en låt som han inte är helt på det klara varför han valt.
– Nja, jag vet inte riktigt, vi får ju en lista att välja utifrån och det här vad var jag kunde vaska fram med lite heder i behåll, säger Martin och skrattar.
– Nä, men Avicii kan jag lyssna på, och låten har en bra melodi. Jag tycker den är bra, så det fick bli den. Den är lite kändare också, åtminstone för folk upp till 50, senaste gångerna har det inte varit någon låt som jag kunnat göra som varit modern. Så ja, jag har kört låtar som jag tycker är bra!
Att Martin fått hård kritik från Bard gång på gång de senaste veckorna har inte undgått någon, och varför det helt plötsligt blivit så kan Martin bara spekulera i.
– Han hatar väl mig!, säger Martin och skrattar högt.
– Det blir väl musikaliska motsättningar. Och det han sa om indiepop, jag vet inte ens vad indiepop är!
Alexander Bard till trots har Martin både ett och två fans därute, något som börjat märkas av ordentligt.
– Jag får ta kort på stan. Och på frukosten. Och lunchen. Och middagen. Det märks att det har hänt något, jag fick inte ta så mycket bilder annars, förutom någon fyllebild på krogen. Men det är kul, hade man inte tyckt att det var kul så har man valt fel forum, tycker Martin och fortsätter:
– Men det kommer nog ge sig när folk inser att det finns viktigare saker än att glo på mig på dumburken.
Även den lokala uppmärksamheten värmer Almgren, och fotot på kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S) i Martin-tröja och gränsle över en motorcykel, skrattar Martin gott åt.
– Det är ju så himla bra, så jävla roligt! Och svinkul att de gjort praliner, fast lite läskigt att de äter mig och deras magsyra fräter sönder mig. Och skyddsgrossisten, alltså, det är grymt!
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.