Det är väldigt få lugna stunder för Idol-Almgren nuförtiden, och kändisskapet har börjat visa sig för Martin som numer alltid är beredd med autografpennan eller en stor björnkram. I kvällens fredagsfinal kommer han att sjunga Aviciis ”Hey Brother”, en låt som han personligen tycker är helt okej och som han känner att han kan stå för.
Hey Brother ska ikväll få äran att tolkas av lindesbergaren och Idolfavoriten Martin Almgren, en låt som han inte är helt på det klara varför han valt.
– Nja, jag vet inte riktigt, vi får ju en lista att välja utifrån och det här vad var jag kunde vaska fram med lite heder i behåll, säger Martin och skrattar.
– Nä, men Avicii kan jag lyssna på, och låten har en bra melodi. Jag tycker den är bra, så det fick bli den. Den är lite kändare också, åtminstone för folk upp till 50, senaste gångerna har det inte varit någon låt som jag kunnat göra som varit modern. Så ja, jag har kört låtar som jag tycker är bra!
Att Martin fått hård kritik från Bard gång på gång de senaste veckorna har inte undgått någon, och varför det helt plötsligt blivit så kan Martin bara spekulera i.
– Han hatar väl mig!, säger Martin och skrattar högt.
– Det blir väl musikaliska motsättningar. Och det han sa om indiepop, jag vet inte ens vad indiepop är!
Alexander Bard till trots har Martin både ett och två fans därute, något som börjat märkas av ordentligt.
– Jag får ta kort på stan. Och på frukosten. Och lunchen. Och middagen. Det märks att det har hänt något, jag fick inte ta så mycket bilder annars, förutom någon fyllebild på krogen. Men det är kul, hade man inte tyckt att det var kul så har man valt fel forum, tycker Martin och fortsätter:
– Men det kommer nog ge sig när folk inser att det finns viktigare saker än att glo på mig på dumburken.
Även den lokala uppmärksamheten värmer Almgren, och fotot på kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S) i Martin-tröja och gränsle över en motorcykel, skrattar Martin gott åt.
– Det är ju så himla bra, så jävla roligt! Och svinkul att de gjort praliner, fast lite läskigt att de äter mig och deras magsyra fräter sönder mig. Och skyddsgrossisten, alltså, det är grymt!
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.