Singelsläpp med låten "Bricks", egna låtar och på scenen när Lindlöven firar 40 år är några av de saker som står på Martins agenda. Foto: Ida Lindkvist

Martin Almgren om livet efter Idol

– Det är bra, konstaterar Martin Almgren med ett leende på frågan hur läget är.
Den forne Idol-vinnaren trivs rätt bra med livet just nu. Han behöver inte längre gå upp i ottan alltför ofta, han får vara hemma i Lindesberg med sambon Ida och katterna betydligt mer än tidigare, och framförallt arbetar han ständigt med det han brinner för allra mest: musiken!

Det är snart ett halvår sedan Martin Almgren stod som vinnare i Idol. Han blickar tillbaka och berättar hur han, efter att ha fått sina ljusa ögonfransar färgade mörkt, försökte få bort det med hjälp av hushållspapper och svinto som, enligt Martin, ska ha fått effekt liknande sandpapper. Eller gratiskonserten i Lindesberg efter Idol, som var den absoluta höjdpunkten på hela turnén.

Sedan dess har mycket hänt och dagarna har rullat på i ett fasligt tempo. Men nu verkar den värsta hetsen ha lagt sig.
– Nu börjar jag på att landa. Efter Idol var det rätt mycket. Ibland visste jag inte vad jag höll på med. Men nu börjar det bli vardag och jag börjar hitta någon form av rutin, och jag har kunnat vara mer hemma, berättar Martin.

Dagarna består av mycket mejlande fram och tillbaka, samtidigt som Martin försöker hitta på nya låtar. Ibland bär det av till Stockholm för att skriva musik med andra, och nästan varje helg är det flera gig på schemat.
– Men det passar mig bra att inte ha ett 7-16-schema, utan att jag kan styra mer själv. Jag har dessutom aldrig varit någon riktigt morgonmänniska. Jag får ju gå upp tidigt om jag ska någonstans, annars går jag inte upp förrän vid 8-9, säger Martin.

Foto: Ida Lindkvist
Foto: Ida Lindkvist

Imorgon, fredag, släpper Martin singeln ”Bricks”, en låt som han tycker ligger precis rätt i tiden.
– Den är skriven av en engelsman, Gavin Jones. Jag fick låten som demo och skulle då besluta om jag ville spela in den, och jag tycker den är så bra så det ville jag. Jag har 3-4 låtar till som singlar så vi funderade på vilken vi skulle ta nu, men jag kände att den här passar bra att släppa nu.

– Det blir nice, det känns jävligt gött. Det kommer bli så nice! Och skönt på något vis. Den är jävligt melodisk, lätt att sjunga med, ler Martin och tillägger att resterande låtar har han själv varit med och gjort, och att de kommer släppas inom en snar framtid.

– Det är gött att få ut något eget. När vi har varit ute och spelat så har vi kört covers, och coverbandsträsket har man ju kört nu, konstaterar Martin.

Senast Martin uppträdde i Lindesberg var när han överraskade som hemlig gäst vid Capricen. Men redan på lördag kliver han åter upp på scenen vid Lindlövens 40-årsfirande, där han också lovar att framföra sin nya singel.
– Det är speciellt att spela i Lindesberg. Jag är mer nervös här än vad jag är på andra ställen. Jag är extra noga här, man vill bjuda på något extra när man är hemma, säger Martin som beskriver sig själv som ”en jävla patriot som älskar den här stan”.

– Fan vad grymt det ska bli att se Björn Skifs också, han är ju en legend!, skrattar Martin.

Biljetter finns hos Akademibokhandeln i Lindesberg.
OBS! Nu finns även biljetter till barn/ungdom.

Publicerad 21 april 2016 klockan 11:14

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.

31 augusti 2026 klockan 17:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.

31 augusti 2026 klockan 15:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet...

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen

Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges st...

Fredrik Lindmark och Johan Wennman från Sveriges Lärare. Foto: Camilla Lagerman

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg

Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.

28 augusti 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När sommaren möter hösten

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.

28 augusti 2026 klockan 14:55 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rö...
28 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till ...
27 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...
26 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.

26 augusti 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.

26 augusti 2026 klockan 12:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

24 augusti 2026 klockan 17:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då ...

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det ...

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på ...

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas ...

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Thássia Barbosa släpper ut humlor på viktigt uppdrag i det nya växthuset. Foto: Jennie Einarsson

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.

20 augusti 2026 klockan 16:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl ...
20 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
20 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hä...
20 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-19

2026-08-18

2026-08-18

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-16

2026-08-15

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-09-01 02:27