Singelsläpp med låten "Bricks", egna låtar och på scenen när Lindlöven firar 40 år är några av de saker som står på Martins agenda. Foto: Ida Lindkvist
Martin Almgren om livet efter Idol
– Det är bra, konstaterar Martin Almgren med ett leende på frågan hur läget är.
Den forne Idol-vinnaren trivs rätt bra med livet just nu. Han behöver inte längre gå upp i ottan alltför ofta, han får vara hemma i Lindesberg med sambon Ida och katterna betydligt mer än tidigare, och framförallt arbetar han ständigt med det han brinner för allra mest: musiken!
Det är snart ett halvår sedan Martin Almgren stod som vinnare i Idol. Han blickar tillbaka och berättar hur han, efter att ha fått sina ljusa ögonfransar färgade mörkt, försökte få bort det med hjälp av hushållspapper och svinto som, enligt Martin, ska ha fått effekt liknande sandpapper. Eller gratiskonserten i Lindesberg efter Idol, som var den absoluta höjdpunkten på hela turnén.
Sedan dess har mycket hänt och dagarna har rullat på i ett fasligt tempo. Men nu verkar den värsta hetsen ha lagt sig.
– Nu börjar jag på att landa. Efter Idol var det rätt mycket. Ibland visste jag inte vad jag höll på med. Men nu börjar det bli vardag och jag börjar hitta någon form av rutin, och jag har kunnat vara mer hemma, berättar Martin.
Dagarna består av mycket mejlande fram och tillbaka, samtidigt som Martin försöker hitta på nya låtar. Ibland bär det av till Stockholm för att skriva musik med andra, och nästan varje helg är det flera gig på schemat.
– Men det passar mig bra att inte ha ett 7-16-schema, utan att jag kan styra mer själv. Jag har dessutom aldrig varit någon riktigt morgonmänniska. Jag får ju gå upp tidigt om jag ska någonstans, annars går jag inte upp förrän vid 8-9, säger Martin.
Foto: Ida Lindkvist
Imorgon, fredag, släpper Martin singeln ”Bricks”, en låt som han tycker ligger precis rätt i tiden.
– Den är skriven av en engelsman, Gavin Jones. Jag fick låten som demo och skulle då besluta om jag ville spela in den, och jag tycker den är så bra så det ville jag. Jag har 3-4 låtar till som singlar så vi funderade på vilken vi skulle ta nu, men jag kände att den här passar bra att släppa nu.
– Det blir nice, det känns jävligt gött. Det kommer bli så nice! Och skönt på något vis. Den är jävligt melodisk, lätt att sjunga med, ler Martin och tillägger att resterande låtar har han själv varit med och gjort, och att de kommer släppas inom en snar framtid.
– Det är gött att få ut något eget. När vi har varit ute och spelat så har vi kört covers, och coverbandsträsket har man ju kört nu, konstaterar Martin.
Senast Martin uppträdde i Lindesberg var när han överraskade som hemlig gäst vid Capricen. Men redan på lördag kliver han åter upp på scenen vid Lindlövens 40-årsfirande, där han också lovar att framföra sin nya singel.
– Det är speciellt att spela i Lindesberg. Jag är mer nervös här än vad jag är på andra ställen. Jag är extra noga här, man vill bjuda på något extra när man är hemma, säger Martin som beskriver sig själv som ”en jävla patriot som älskar den här stan”.
– Fan vad grymt det ska bli att se Björn Skifs också, han är ju en legend!, skrattar Martin.
Biljetter finns hos Akademibokhandeln i Lindesberg.
OBS! Nu finns även biljetter till barn/ungdom.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
FotoFredag: Svamptider
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp...
Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på ...