Singelsläpp med låten "Bricks", egna låtar och på scenen när Lindlöven firar 40 år är några av de saker som står på Martins agenda. Foto: Ida Lindkvist
Martin Almgren om livet efter Idol
– Det är bra, konstaterar Martin Almgren med ett leende på frågan hur läget är.
Den forne Idol-vinnaren trivs rätt bra med livet just nu. Han behöver inte längre gå upp i ottan alltför ofta, han får vara hemma i Lindesberg med sambon Ida och katterna betydligt mer än tidigare, och framförallt arbetar han ständigt med det han brinner för allra mest: musiken!
Det är snart ett halvår sedan Martin Almgren stod som vinnare i Idol. Han blickar tillbaka och berättar hur han, efter att ha fått sina ljusa ögonfransar färgade mörkt, försökte få bort det med hjälp av hushållspapper och svinto som, enligt Martin, ska ha fått effekt liknande sandpapper. Eller gratiskonserten i Lindesberg efter Idol, som var den absoluta höjdpunkten på hela turnén.
Sedan dess har mycket hänt och dagarna har rullat på i ett fasligt tempo. Men nu verkar den värsta hetsen ha lagt sig.
– Nu börjar jag på att landa. Efter Idol var det rätt mycket. Ibland visste jag inte vad jag höll på med. Men nu börjar det bli vardag och jag börjar hitta någon form av rutin, och jag har kunnat vara mer hemma, berättar Martin.
Dagarna består av mycket mejlande fram och tillbaka, samtidigt som Martin försöker hitta på nya låtar. Ibland bär det av till Stockholm för att skriva musik med andra, och nästan varje helg är det flera gig på schemat.
– Men det passar mig bra att inte ha ett 7-16-schema, utan att jag kan styra mer själv. Jag har dessutom aldrig varit någon riktigt morgonmänniska. Jag får ju gå upp tidigt om jag ska någonstans, annars går jag inte upp förrän vid 8-9, säger Martin.
Foto: Ida Lindkvist
Imorgon, fredag, släpper Martin singeln ”Bricks”, en låt som han tycker ligger precis rätt i tiden.
– Den är skriven av en engelsman, Gavin Jones. Jag fick låten som demo och skulle då besluta om jag ville spela in den, och jag tycker den är så bra så det ville jag. Jag har 3-4 låtar till som singlar så vi funderade på vilken vi skulle ta nu, men jag kände att den här passar bra att släppa nu.
– Det blir nice, det känns jävligt gött. Det kommer bli så nice! Och skönt på något vis. Den är jävligt melodisk, lätt att sjunga med, ler Martin och tillägger att resterande låtar har han själv varit med och gjort, och att de kommer släppas inom en snar framtid.
– Det är gött att få ut något eget. När vi har varit ute och spelat så har vi kört covers, och coverbandsträsket har man ju kört nu, konstaterar Martin.
Senast Martin uppträdde i Lindesberg var när han överraskade som hemlig gäst vid Capricen. Men redan på lördag kliver han åter upp på scenen vid Lindlövens 40-årsfirande, där han också lovar att framföra sin nya singel.
– Det är speciellt att spela i Lindesberg. Jag är mer nervös här än vad jag är på andra ställen. Jag är extra noga här, man vill bjuda på något extra när man är hemma, säger Martin som beskriver sig själv som ”en jävla patriot som älskar den här stan”.
– Fan vad grymt det ska bli att se Björn Skifs också, han är ju en legend!, skrattar Martin.
Biljetter finns hos Akademibokhandeln i Lindesberg.
OBS! Nu finns även biljetter till barn/ungdom.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.