Singelsläpp med låten "Bricks", egna låtar och på scenen när Lindlöven firar 40 år är några av de saker som står på Martins agenda. Foto: Ida Lindkvist
Martin Almgren om livet efter Idol
– Det är bra, konstaterar Martin Almgren med ett leende på frågan hur läget är.
Den forne Idol-vinnaren trivs rätt bra med livet just nu. Han behöver inte längre gå upp i ottan alltför ofta, han får vara hemma i Lindesberg med sambon Ida och katterna betydligt mer än tidigare, och framförallt arbetar han ständigt med det han brinner för allra mest: musiken!
Det är snart ett halvår sedan Martin Almgren stod som vinnare i Idol. Han blickar tillbaka och berättar hur han, efter att ha fått sina ljusa ögonfransar färgade mörkt, försökte få bort det med hjälp av hushållspapper och svinto som, enligt Martin, ska ha fått effekt liknande sandpapper. Eller gratiskonserten i Lindesberg efter Idol, som var den absoluta höjdpunkten på hela turnén.
Sedan dess har mycket hänt och dagarna har rullat på i ett fasligt tempo. Men nu verkar den värsta hetsen ha lagt sig.
– Nu börjar jag på att landa. Efter Idol var det rätt mycket. Ibland visste jag inte vad jag höll på med. Men nu börjar det bli vardag och jag börjar hitta någon form av rutin, och jag har kunnat vara mer hemma, berättar Martin.
Dagarna består av mycket mejlande fram och tillbaka, samtidigt som Martin försöker hitta på nya låtar. Ibland bär det av till Stockholm för att skriva musik med andra, och nästan varje helg är det flera gig på schemat.
– Men det passar mig bra att inte ha ett 7-16-schema, utan att jag kan styra mer själv. Jag har dessutom aldrig varit någon riktigt morgonmänniska. Jag får ju gå upp tidigt om jag ska någonstans, annars går jag inte upp förrän vid 8-9, säger Martin.
Foto: Ida Lindkvist
Imorgon, fredag, släpper Martin singeln ”Bricks”, en låt som han tycker ligger precis rätt i tiden.
– Den är skriven av en engelsman, Gavin Jones. Jag fick låten som demo och skulle då besluta om jag ville spela in den, och jag tycker den är så bra så det ville jag. Jag har 3-4 låtar till som singlar så vi funderade på vilken vi skulle ta nu, men jag kände att den här passar bra att släppa nu.
– Det blir nice, det känns jävligt gött. Det kommer bli så nice! Och skönt på något vis. Den är jävligt melodisk, lätt att sjunga med, ler Martin och tillägger att resterande låtar har han själv varit med och gjort, och att de kommer släppas inom en snar framtid.
– Det är gött att få ut något eget. När vi har varit ute och spelat så har vi kört covers, och coverbandsträsket har man ju kört nu, konstaterar Martin.
Senast Martin uppträdde i Lindesberg var när han överraskade som hemlig gäst vid Capricen. Men redan på lördag kliver han åter upp på scenen vid Lindlövens 40-årsfirande, där han också lovar att framföra sin nya singel.
– Det är speciellt att spela i Lindesberg. Jag är mer nervös här än vad jag är på andra ställen. Jag är extra noga här, man vill bjuda på något extra när man är hemma, säger Martin som beskriver sig själv som ”en jävla patriot som älskar den här stan”.
– Fan vad grymt det ska bli att se Björn Skifs också, han är ju en legend!, skrattar Martin.
Biljetter finns hos Akademibokhandeln i Lindesberg.
OBS! Nu finns även biljetter till barn/ungdom.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
FotoFredag: Span på vårfåglar
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.