Oavsett hur det går för Martin Almgren i Idol 2015, så har han vunnit många svenska hjärtan, gett sin egen karriär som musiker en rejäl hästspark åt rätt håll och samtidigt satt Lindesberg på kartan – något som kommunledningen ser fram emot att tacka honom för.
– Det är ovärderligt! Det är fantastiskt! Det är helt galet, säger näringslivschef Merit Israelsson, som bekräftar att ett stort och publikt välkomnande väntar Martin när han kommer hem.
Både näringslivschef Merit Israelsson och kommunchef Christer Lenke, har svårt att finna de rätta orden när de försöker beskriva Martin Almgrens medverkan i Idol 2015 och vad det har inneburit för Lindesberg ur ett marknadsföringsperspektiv.
– Jag tror att Martin har gjort oss lite stoltare över vårt Lindesberg, säger Lenke.
Merit Israelsson bekräftar idag att kommunen – i samarbete med produktionsbolaget bakom Idol 2015 – planerar att hylla Martin med en publik tillställning.
– Oavsett hur det går för honom i kväll, så kommer han att välkomnas hem som den vinnare han är genom en publik tillställning, berättar Israelsson.
Merit Israelsson försöker på bästa sätt förklara vad Martins medverkan i programmet har inneburit för Lindesberg, men inte ens superlativen ger betydelsen rättvisa.
– Det han har gjort för Lindesberg är helt fantastiskt, det kan inte beskrivas med ord eller sättas ett pris på. Det är ovärderligt! Det är helt fantastiskt! Det är helt galet, säger hon med ett skratt och fortsätter:
– Martin är inte bara en jättebra sångare, han är en underbar människa också. Jag är ganska säker på att många ute i landet tycker precis som jag, säger Merit.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.