Oavsett hur det går för Martin Almgren i Idol 2015, så har han vunnit många svenska hjärtan, gett sin egen karriär som musiker en rejäl hästspark åt rätt håll och samtidigt satt Lindesberg på kartan – något som kommunledningen ser fram emot att tacka honom för.
– Det är ovärderligt! Det är fantastiskt! Det är helt galet, säger näringslivschef Merit Israelsson, som bekräftar att ett stort och publikt välkomnande väntar Martin när han kommer hem.
Både näringslivschef Merit Israelsson och kommunchef Christer Lenke, har svårt att finna de rätta orden när de försöker beskriva Martin Almgrens medverkan i Idol 2015 och vad det har inneburit för Lindesberg ur ett marknadsföringsperspektiv.
– Jag tror att Martin har gjort oss lite stoltare över vårt Lindesberg, säger Lenke.
Merit Israelsson bekräftar idag att kommunen – i samarbete med produktionsbolaget bakom Idol 2015 – planerar att hylla Martin med en publik tillställning.
– Oavsett hur det går för honom i kväll, så kommer han att välkomnas hem som den vinnare han är genom en publik tillställning, berättar Israelsson.
Merit Israelsson försöker på bästa sätt förklara vad Martins medverkan i programmet har inneburit för Lindesberg, men inte ens superlativen ger betydelsen rättvisa.
– Det han har gjort för Lindesberg är helt fantastiskt, det kan inte beskrivas med ord eller sättas ett pris på. Det är ovärderligt! Det är helt fantastiskt! Det är helt galet, säger hon med ett skratt och fortsätter:
– Martin är inte bara en jättebra sångare, han är en underbar människa också. Jag är ganska säker på att många ute i landet tycker precis som jag, säger Merit.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.