Oavsett hur det går för Martin Almgren i Idol 2015, så har han vunnit många svenska hjärtan, gett sin egen karriär som musiker en rejäl hästspark åt rätt håll och samtidigt satt Lindesberg på kartan – något som kommunledningen ser fram emot att tacka honom för.
– Det är ovärderligt! Det är fantastiskt! Det är helt galet, säger näringslivschef Merit Israelsson, som bekräftar att ett stort och publikt välkomnande väntar Martin när han kommer hem.
Både näringslivschef Merit Israelsson och kommunchef Christer Lenke, har svårt att finna de rätta orden när de försöker beskriva Martin Almgrens medverkan i Idol 2015 och vad det har inneburit för Lindesberg ur ett marknadsföringsperspektiv.
– Jag tror att Martin har gjort oss lite stoltare över vårt Lindesberg, säger Lenke.
Merit Israelsson bekräftar idag att kommunen – i samarbete med produktionsbolaget bakom Idol 2015 – planerar att hylla Martin med en publik tillställning.
– Oavsett hur det går för honom i kväll, så kommer han att välkomnas hem som den vinnare han är genom en publik tillställning, berättar Israelsson.
Merit Israelsson försöker på bästa sätt förklara vad Martins medverkan i programmet har inneburit för Lindesberg, men inte ens superlativen ger betydelsen rättvisa.
– Det han har gjort för Lindesberg är helt fantastiskt, det kan inte beskrivas med ord eller sättas ett pris på. Det är ovärderligt! Det är helt fantastiskt! Det är helt galet, säger hon med ett skratt och fortsätter:
– Martin är inte bara en jättebra sångare, han är en underbar människa också. Jag är ganska säker på att många ute i landet tycker precis som jag, säger Merit.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.