Oavsett hur det går för Martin Almgren i Idol 2015, så har han vunnit många svenska hjärtan, gett sin egen karriär som musiker en rejäl hästspark åt rätt håll och samtidigt satt Lindesberg på kartan – något som kommunledningen ser fram emot att tacka honom för.
– Det är ovärderligt! Det är fantastiskt! Det är helt galet, säger näringslivschef Merit Israelsson, som bekräftar att ett stort och publikt välkomnande väntar Martin när han kommer hem.
Både näringslivschef Merit Israelsson och kommunchef Christer Lenke, har svårt att finna de rätta orden när de försöker beskriva Martin Almgrens medverkan i Idol 2015 och vad det har inneburit för Lindesberg ur ett marknadsföringsperspektiv.
– Jag tror att Martin har gjort oss lite stoltare över vårt Lindesberg, säger Lenke.
Merit Israelsson bekräftar idag att kommunen – i samarbete med produktionsbolaget bakom Idol 2015 – planerar att hylla Martin med en publik tillställning.
– Oavsett hur det går för honom i kväll, så kommer han att välkomnas hem som den vinnare han är genom en publik tillställning, berättar Israelsson.
Merit Israelsson försöker på bästa sätt förklara vad Martins medverkan i programmet har inneburit för Lindesberg, men inte ens superlativen ger betydelsen rättvisa.
– Det han har gjort för Lindesberg är helt fantastiskt, det kan inte beskrivas med ord eller sättas ett pris på. Det är ovärderligt! Det är helt fantastiskt! Det är helt galet, säger hon med ett skratt och fortsätter:
– Martin är inte bara en jättebra sångare, han är en underbar människa också. Jag är ganska säker på att många ute i landet tycker precis som jag, säger Merit.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.