Anders Bagge var jurymedlemmen som gav Almgren guldbiljetten i Åmål. Foto: Ida Lindkvist
Martins tack till Linde och Bergslagen
Igår var Martin Almgren den sista personen av tre att bli uppropad och därmed säkra sin plats till nästa veckas fredagsfinal i Idol. Det var många som satt med andan i halsen när Pär Lernström med hög röst deklarerade att Martin gått vidare, medan Axel Schylström skulle tvingas åka hem. Här delar Martin med sig av sina tankar i ögonblicken innan Lernström avslöjar resultatet.
I gårdagens Idol var det ingen av idolerna som hängde löst såsom det varit tidigare veckor. Däremot blev Almgren sittandes kvar tillsammans med Axel Schylström, medan både Amanda Winberg och Simon Zion gick vidare till nästa vecka. Martin berättar att det var otroligt nervöst och egentligen cirkulerade bara en tanke i idolens huvud.
– Jag trodde att de skulle säga Axel, jag trodde verkligen att de skulle säga Axel, säger en smått vimmelkantig Martin när direktsändningen är avslutad för kvällen.
Anledningen till att han trodde att han skulle få åka hem berodde på respektive idols utveckling.
– Jag kände att ungefär de senaste fyra gångerna så har Axel ökat mycket bättre. Det känns mest som att jag stått och stampat, säger Martin.
– Men det var jävligt roligt! Ikväll var första gången som jag tänkte att jag bara skulle gå ut och ha kul, och skita i vad de där tre säger för något, skrattar Martin och riktar en diskret blick mot jurymedlemmarna.
Den här veckan fick idolerna dessutom varsin originallåt att framföra, vars upplagor dessutom släppts som singlar på Spotify. Martin säger:
– Först när jag hörde den tänkte jag lite jaja, men den har växt in i veckan. Nu tycker jag att den är så jävla bra. Den är mig i en modern tappning, så det är gött!
Tittarna fick också se Martin ta några danssteg, och i studion ekade jublet.
– Ja, jag var ju tvungen att dansa, det var inte mycket, men jag gjorde det!, ler Martin med glimten i ögat.
När de andra idolerna fokuserar på intervjuer efter programmet, ja, då vandrar Almgren omkring och skriver autografer till fansen. Foto: Ida Lindkvist
Nu behöver Martin bara hålla sig kvar en vecka till så har han en plats i Globen.
– Det känns nervöst, det är sjukt. När jag gick in i den där bussen i Åmål så trodde jag inte ens att jag skulle få någon guldbiljett. Eller jo, kanske. Men det är sjukt, och jag hoppas att det är min sång som tagit mig hit, även om jag inte är stöpt i den vanliga idolformen.
Och Martin är väl medveten om sitt motstånd:
– På min ena sida har jag en musiker som är bland de bästa jag någonsin sett i min ålder, och även äldre. Och så har jag en showartist på min andra sida som också är hur bra som helst!
Foto: Ida Lindkvist
Men tankarna på Globen finns ju ändå där med en stark önskan om att få komma dit.
– Det vore jättekul, men det kan jag inte begära. De där hemma har dragit ett jättelass och jag är glad att de har tagit mig såhär långt. De får ju jättegärna rösta, men det är dyrt det här kalaset. Men till största del är det Lindesberg och Bergslagen som har tagit mig hit, säger Martin med stor tacksamhet.
– Det har skänkt mig så jättemycket glädje de här veckorna som jag varit här. Jag känner mig sjukt hedrad att de pushar mig såhär. Men jag längtar hem, jag vill träffa, hälsa och tacka alla!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.