Anders Bagge var jurymedlemmen som gav Almgren guldbiljetten i Åmål. Foto: Ida Lindkvist
Martins tack till Linde och Bergslagen
Igår var Martin Almgren den sista personen av tre att bli uppropad och därmed säkra sin plats till nästa veckas fredagsfinal i Idol. Det var många som satt med andan i halsen när Pär Lernström med hög röst deklarerade att Martin gått vidare, medan Axel Schylström skulle tvingas åka hem. Här delar Martin med sig av sina tankar i ögonblicken innan Lernström avslöjar resultatet.
I gårdagens Idol var det ingen av idolerna som hängde löst såsom det varit tidigare veckor. Däremot blev Almgren sittandes kvar tillsammans med Axel Schylström, medan både Amanda Winberg och Simon Zion gick vidare till nästa vecka. Martin berättar att det var otroligt nervöst och egentligen cirkulerade bara en tanke i idolens huvud.
– Jag trodde att de skulle säga Axel, jag trodde verkligen att de skulle säga Axel, säger en smått vimmelkantig Martin när direktsändningen är avslutad för kvällen.
Anledningen till att han trodde att han skulle få åka hem berodde på respektive idols utveckling.
– Jag kände att ungefär de senaste fyra gångerna så har Axel ökat mycket bättre. Det känns mest som att jag stått och stampat, säger Martin.
– Men det var jävligt roligt! Ikväll var första gången som jag tänkte att jag bara skulle gå ut och ha kul, och skita i vad de där tre säger för något, skrattar Martin och riktar en diskret blick mot jurymedlemmarna.
Den här veckan fick idolerna dessutom varsin originallåt att framföra, vars upplagor dessutom släppts som singlar på Spotify. Martin säger:
– Först när jag hörde den tänkte jag lite jaja, men den har växt in i veckan. Nu tycker jag att den är så jävla bra. Den är mig i en modern tappning, så det är gött!
Tittarna fick också se Martin ta några danssteg, och i studion ekade jublet.
– Ja, jag var ju tvungen att dansa, det var inte mycket, men jag gjorde det!, ler Martin med glimten i ögat.
När de andra idolerna fokuserar på intervjuer efter programmet, ja, då vandrar Almgren omkring och skriver autografer till fansen. Foto: Ida Lindkvist
Nu behöver Martin bara hålla sig kvar en vecka till så har han en plats i Globen.
– Det känns nervöst, det är sjukt. När jag gick in i den där bussen i Åmål så trodde jag inte ens att jag skulle få någon guldbiljett. Eller jo, kanske. Men det är sjukt, och jag hoppas att det är min sång som tagit mig hit, även om jag inte är stöpt i den vanliga idolformen.
Och Martin är väl medveten om sitt motstånd:
– På min ena sida har jag en musiker som är bland de bästa jag någonsin sett i min ålder, och även äldre. Och så har jag en showartist på min andra sida som också är hur bra som helst!
Foto: Ida Lindkvist
Men tankarna på Globen finns ju ändå där med en stark önskan om att få komma dit.
– Det vore jättekul, men det kan jag inte begära. De där hemma har dragit ett jättelass och jag är glad att de har tagit mig såhär långt. De får ju jättegärna rösta, men det är dyrt det här kalaset. Men till största del är det Lindesberg och Bergslagen som har tagit mig hit, säger Martin med stor tacksamhet.
– Det har skänkt mig så jättemycket glädje de här veckorna som jag varit här. Jag känner mig sjukt hedrad att de pushar mig såhär. Men jag längtar hem, jag vill träffa, hälsa och tacka alla!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Per Eriksson öppnar nu för att sälja Göransonska Gården. Foto: Camilla Lagerman
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Bildspecial: Studentkortegen 2026
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska h...
Bildspecial: Studenternas utspring
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och ...
Ny korsning ska avlasta villagata från trafik
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att ...