Mässa väckte enormt intresse i Ryssland

Nyligen hemkommen från S:t Petersburg i Ryssland konstaterar kommunalrådet Anders Ceder att mässan blev en dundersuccé. Att det skulle bli så bra hade han med många andra aldrig vågat hoppats på.
-Det blev väldigt, väldigt bra. Över förväntan faktiskt. Det blev en riktigt stor grej där borta, flera tv-kanaler var där och det gjordes ett reportage som ska sändas som ett eget program. Klart roligt att det blev så lyckat, säger Ceder.
På resan hem gjordes en första utvärdering av mässan och enligt Ceder verkade många av företagen lyckats mycket bra att skapa kontakter.
-Utan att säga för mycket tror jag många fick ut mer av mässan än de hade räknat med. Det ska förhoppningsvis leda till fortsatt kontakt och samarbete mellan företagen. På sikt kan det ju faktiskt ge fler arbetstillfällen för oss, säger Anders Ceder.
————————————————————————————————————–

Så säger några av företagarna om mässan

Eurolube Equipment AB: “Mässan som sådan gav inte ett skvatt”
Krister Roth, Eurolube Equipment AB, ser mycket positivt på Rysslandsbesöket, detta trots att själva mässan inte gav något. Sedan i början av året har företaget etablerat en kontakt i Ryssland och passade därför på att bättra på relationerna vid besöket.
-Jag åkte dit med inga som helst förväntningar. Men då vi redan har en partner sedan januari i år och exporterat fyra leveranser till företaget, såg jag det här som en vanlig affärsresa. En möjlighet att stärka vårt samarbete. Själva mässan i sig gav ju faktiskt inte ett skvatt. Den var aningen för bred i utbudet, det är mycket svårt i ett sånt läge att knyta nya affärskontakter, konstaterar Krister och tillägger att själva arrangemanget som sådant ändå var mycket bra.
Eurolube Equipment tillverkar tryckluftspumpar för bland annat smörjmedel som används vid fordonsservice. Företaget har åtta anställda och säljer till 20 länder.
www.eurolube.com

Jellvert Kartprodukter AB: ”Ett första steg på eventuellt samarbete”
Ulla-Britt Norgren åkte till mässan utan några som helst förutfattade meningar. Det hela sågs som en möjlighet att kolla marknaden i Ryssland lite grann. Nyligen hemkommen från mässan har Ulla-Britt bara positivt att berätta. Och kanske, kanske har Jellvert Kartprodukter funnit en affärskontakt och framtida samarbetspartner.
-Jag fick kontakt med några företag och bland annat kommer vi inleda ett första projekt tillsammans med en av dem. Eventuellt kan det leda fram till en samarbetspartner, vilket alltså är mer än jag hoppats på med besöket. Arrangemanget var annars otroligt bra och välorganiserat. Båda länder har gjort ett mycket bra arbete för att få allt att fungera så bra som det gjorde. Det enda som jag tycker är lite synd är att så få företag nappat på det här, säger Ulla-Britt Norgren.
Jellvert Kartprodukter AB tillverkar skräddarsydda kartor för bland annat räddningsinstanser i Sverige och Norge.
www.jellvert.se

Richard Persson AB fick en order direkt
Ett av de företag som omgående fick en ny kund under mässan är Richard Persson AB. Företaget säljer maskiner och utrustning till träindustrin. Företaget har sedan tidigare kunder i Ryssland, men kunde nu knyta kontakt med några nya företag. En företagsrepresentant besökte Richard Perssons man på plats på hotellet dagen innan mässan och presenterade sig.
-Det blev en order direkt. Dessutom har vi fem intressanta och eventuellt framtida kunder vi ska följa upp. Jag tycker mässan var mycket bra, arrangemanget var väl planerat och allt fungerade utan problem. Nästa mässa i Ryssland äger rum i Moskva senare i år och då ska vi följa upp det här. Förhoppningsvis ska vi utveckla våra relationer med de nya företagen under den resan, säger Ulf Liljesvahn.
www.richard.se

Publicerad 30 september 2003 klockan 17:03

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Peter Jöback. Pressbild. Foto: Thron Ullberg

Peter Jöback klar för capricen: ”Har stått på önskelistan länge”

Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.

5 december 2025 klockan 19:45 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons


Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Kungen i Älgfallet

Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.

5 december 2025 klockan 18:20 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Anpassad grundskola engagerar sig för Musikhjälpen: ”Superviktigt”

För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-...

Daniel om partibytet, sorgen och narkotikadomen

Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu ...

Grundade beslut

INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. N...

Stadsskogsskolan. Foto: Fredrik Norman

Stadsskogsskolan ska säljas – vill se privat aktör ta över

Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.

4 december 2025 klockan 18:00 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Socialnämndens vice ordförande Monica Klockars (M), ordförande Tom Persson (SD) samt socialchef Madde Gustafsson. Foto: Camilla Lagerman

Nytt förslag: Hemtjänsten i Fellingsbro får vara kvar

Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.

4 december 2025 klockan 16:26 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lions dubbla bidrag stöttar i juletid: ”Det här betyder så otroligt mycket”
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club ...
4 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Förd till sjukhus efter brand på äldreboende
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett ä...
4 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tå...
3 december 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Mikael Stark, Leif Carlsson, Mikael Enström och William Flormo från Lions Club Storå överlämnade en rejäl summa till diakon Susanne Lindblom. Foto: Linde bergslags församling

Julglädje för utsatta familjer – Lions Club Storå skänker rekordbelopp

På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.

3 december 2025 klockan 19:26 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Arkivfoto: Ida Lindkvist

En högst märklig interpellation av Socialdemokraterna – som lett till ett märkligt beslut

INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.

3 december 2025 klockan 09:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Från UF-företag till eget fastighetsserviceföretag

Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter ...

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från ...

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe ...

Foto: Camilla Lagerman

Vaperökande elever utlöste brandlarm på Lindbackaskolan

Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.

1 december 2025 klockan 16:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Klart: Så blir nästa års hyra för LIBO:s hyresgäster

Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står ...

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport

INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, ...

Ny bilbrand på samma plats – polisen tittar på samband

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptä...

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar

I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när...

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var ...

Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan. Foto: Camilla Lagerman

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”

Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.

27 november 2025 klockan 12:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler. - Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att ...
27 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har ...
26 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger ...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-25

2025-11-25

2025-11-25

2025-11-24

2025-11-24

2025-11-24

2025-11-24

2025-11-23

2025-11-22

2025-11-22

2025-11-21

2025-11-21

2025-11-21

2025-11-20

2025-12-05 20:49