Nyligen hemkommen från S:t Petersburg i Ryssland konstaterar kommunalrådet Anders Ceder att mässan blev en dundersuccé. Att det skulle bli så bra hade han med många andra aldrig vågat hoppats på.
-Det blev väldigt, väldigt bra. Över förväntan faktiskt. Det blev en riktigt stor grej där borta, flera tv-kanaler var där och det gjordes ett reportage som ska sändas som ett eget program. Klart roligt att det blev så lyckat, säger Ceder.
På resan hem gjordes en första utvärdering av mässan och enligt Ceder verkade många av företagen lyckats mycket bra att skapa kontakter.
-Utan att säga för mycket tror jag många fick ut mer av mässan än de hade räknat med. Det ska förhoppningsvis leda till fortsatt kontakt och samarbete mellan företagen. På sikt kan det ju faktiskt ge fler arbetstillfällen för oss, säger Anders Ceder.
————————————————————————————————————–
Så säger några av företagarna om mässan
Eurolube Equipment AB: “Mässan som sådan gav inte ett skvatt”
Krister Roth, Eurolube Equipment AB, ser mycket positivt på Rysslandsbesöket, detta trots att själva mässan inte gav något. Sedan i början av året har företaget etablerat en kontakt i Ryssland och passade därför på att bättra på relationerna vid besöket.
-Jag åkte dit med inga som helst förväntningar. Men då vi redan har en partner sedan januari i år och exporterat fyra leveranser till företaget, såg jag det här som en vanlig affärsresa. En möjlighet att stärka vårt samarbete. Själva mässan i sig gav ju faktiskt inte ett skvatt. Den var aningen för bred i utbudet, det är mycket svårt i ett sånt läge att knyta nya affärskontakter, konstaterar Krister och tillägger att själva arrangemanget som sådant ändå var mycket bra.
Eurolube Equipment tillverkar tryckluftspumpar för bland annat smörjmedel som används vid fordonsservice. Företaget har åtta anställda och säljer till 20 länder.
www.eurolube.com
Jellvert Kartprodukter AB: ”Ett första steg på eventuellt samarbete”
Ulla-Britt Norgren åkte till mässan utan några som helst förutfattade meningar. Det hela sågs som en möjlighet att kolla marknaden i Ryssland lite grann. Nyligen hemkommen från mässan har Ulla-Britt bara positivt att berätta. Och kanske, kanske har Jellvert Kartprodukter funnit en affärskontakt och framtida samarbetspartner.
-Jag fick kontakt med några företag och bland annat kommer vi inleda ett första projekt tillsammans med en av dem. Eventuellt kan det leda fram till en samarbetspartner, vilket alltså är mer än jag hoppats på med besöket. Arrangemanget var annars otroligt bra och välorganiserat. Båda länder har gjort ett mycket bra arbete för att få allt att fungera så bra som det gjorde. Det enda som jag tycker är lite synd är att så få företag nappat på det här, säger Ulla-Britt Norgren.
Jellvert Kartprodukter AB tillverkar skräddarsydda kartor för bland annat räddningsinstanser i Sverige och Norge.
www.jellvert.se
Richard Persson AB fick en order direkt
Ett av de företag som omgående fick en ny kund under mässan är Richard Persson AB. Företaget säljer maskiner och utrustning till träindustrin. Företaget har sedan tidigare kunder i Ryssland, men kunde nu knyta kontakt med några nya företag. En företagsrepresentant besökte Richard Perssons man på plats på hotellet dagen innan mässan och presenterade sig.
-Det blev en order direkt. Dessutom har vi fem intressanta och eventuellt framtida kunder vi ska följa upp. Jag tycker mässan var mycket bra, arrangemanget var väl planerat och allt fungerade utan problem. Nästa mässa i Ryssland äger rum i Moskva senare i år och då ska vi följa upp det här. Förhoppningsvis ska vi utveckla våra relationer med de nya företagen under den resan, säger Ulf Liljesvahn.
www.richard.se
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.