Nyligen hemkommen från S:t Petersburg i Ryssland konstaterar kommunalrådet Anders Ceder att mässan blev en dundersuccé. Att det skulle bli så bra hade han med många andra aldrig vågat hoppats på.
-Det blev väldigt, väldigt bra. Över förväntan faktiskt. Det blev en riktigt stor grej där borta, flera tv-kanaler var där och det gjordes ett reportage som ska sändas som ett eget program. Klart roligt att det blev så lyckat, säger Ceder.
På resan hem gjordes en första utvärdering av mässan och enligt Ceder verkade många av företagen lyckats mycket bra att skapa kontakter.
-Utan att säga för mycket tror jag många fick ut mer av mässan än de hade räknat med. Det ska förhoppningsvis leda till fortsatt kontakt och samarbete mellan företagen. På sikt kan det ju faktiskt ge fler arbetstillfällen för oss, säger Anders Ceder.
————————————————————————————————————–
Så säger några av företagarna om mässan
Eurolube Equipment AB: “Mässan som sådan gav inte ett skvatt”
Krister Roth, Eurolube Equipment AB, ser mycket positivt på Rysslandsbesöket, detta trots att själva mässan inte gav något. Sedan i början av året har företaget etablerat en kontakt i Ryssland och passade därför på att bättra på relationerna vid besöket.
-Jag åkte dit med inga som helst förväntningar. Men då vi redan har en partner sedan januari i år och exporterat fyra leveranser till företaget, såg jag det här som en vanlig affärsresa. En möjlighet att stärka vårt samarbete. Själva mässan i sig gav ju faktiskt inte ett skvatt. Den var aningen för bred i utbudet, det är mycket svårt i ett sånt läge att knyta nya affärskontakter, konstaterar Krister och tillägger att själva arrangemanget som sådant ändå var mycket bra.
Eurolube Equipment tillverkar tryckluftspumpar för bland annat smörjmedel som används vid fordonsservice. Företaget har åtta anställda och säljer till 20 länder.
www.eurolube.com
Jellvert Kartprodukter AB: ”Ett första steg på eventuellt samarbete”
Ulla-Britt Norgren åkte till mässan utan några som helst förutfattade meningar. Det hela sågs som en möjlighet att kolla marknaden i Ryssland lite grann. Nyligen hemkommen från mässan har Ulla-Britt bara positivt att berätta. Och kanske, kanske har Jellvert Kartprodukter funnit en affärskontakt och framtida samarbetspartner.
-Jag fick kontakt med några företag och bland annat kommer vi inleda ett första projekt tillsammans med en av dem. Eventuellt kan det leda fram till en samarbetspartner, vilket alltså är mer än jag hoppats på med besöket. Arrangemanget var annars otroligt bra och välorganiserat. Båda länder har gjort ett mycket bra arbete för att få allt att fungera så bra som det gjorde. Det enda som jag tycker är lite synd är att så få företag nappat på det här, säger Ulla-Britt Norgren.
Jellvert Kartprodukter AB tillverkar skräddarsydda kartor för bland annat räddningsinstanser i Sverige och Norge.
www.jellvert.se
Richard Persson AB fick en order direkt
Ett av de företag som omgående fick en ny kund under mässan är Richard Persson AB. Företaget säljer maskiner och utrustning till träindustrin. Företaget har sedan tidigare kunder i Ryssland, men kunde nu knyta kontakt med några nya företag. En företagsrepresentant besökte Richard Perssons man på plats på hotellet dagen innan mässan och presenterade sig.
-Det blev en order direkt. Dessutom har vi fem intressanta och eventuellt framtida kunder vi ska följa upp. Jag tycker mässan var mycket bra, arrangemanget var väl planerat och allt fungerade utan problem. Nästa mässa i Ryssland äger rum i Moskva senare i år och då ska vi följa upp det här. Förhoppningsvis ska vi utveckla våra relationer med de nya företagen under den resan, säger Ulf Liljesvahn.
www.richard.se
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.
För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”Fribiljetten”. Under tisdagen presenterades årets program under festliga former med livemusik av Eva Eastwood på Kulturkvarteret i Örebro. Under våren kommer Kronohyttans kulturförening att erbjuda fribiljetter till två evenemang i Stripa Gruvmiljö. Det första äger rum redan i helgen – berättarkvällen Ram Bam Bura med musik och skrönor.
– Kronohyttans kulturförening gör arrangemang som säljer slut varje gång. Det är en fantastisk verksamhet, säger Isak Bergström, utvecklingsledare inom musik på Region Örebro län, under presentationen.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.