Peter Larsson, Per Sander och Ola Hedblad har arbetat hårt för att få beslutet upphävt. Foto: Camilla Lagerman
Många lokalpolitiker slöt upp i protesten. Foto: Camilla Lagerman
Den pensionerade läkaren Peter Jilke deltog.
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
PRO:s ordförande Reidar Johansson tillsammans med kollegan Hans Lindqvist. Foto: Camilla Lagerman
Massivt deltagande i tyst minut för akutmottagningen
Peter Larsson, Per Sander och Ola Hedblad har arbetat hårt för att få beslutet upphävt. Foto: Camilla Lagerman
Många lokalpolitiker slöt upp i protesten. Foto: Camilla Lagerman
Den pensionerade läkaren Peter Jilke deltog.
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
PRO:s ordförande Reidar Johansson tillsammans med kollegan Hans Lindqvist. Foto: Camilla Lagerman
Massivt deltagande i tyst minut för akutmottagningen
Vid lunchtid på måndagen samlades ca 250 personer utanför Lindesbergs lasarett, för att gemensamt hålla en tyst minut i protest mot de nerdragningar på akutmottagningen som trädde i kraft vid midnatt.
– Detta är helt oacceptabelt i en demokrati! sade företagaren Peter Larsson.
Via Facebookgruppen ”Rädda Akutsjukhusen i Karlskoga och Lindesberg” uppmanades allmänheten att under måndagen sluta upp i en tyst minut i protest mot Regionens nerdragningar inom den nattliga akutverksamheten i Lindesberg. Närmare 250 personer samlades därför utanför entrén till Lindesbergs lasarett, där såväl lokalpolitiker, sjukhuspersonal, representanter för PRO och bekymrade kommuninvånare samsades.
– Min stora besvikelse är att de inte lyssnar! Hur ska vi få dem att lyssna? sade Vänsterpartiets Ulf Axelsson frustrerat.
Vänsterpartiets Ulf Axelsson var mycket bekymrad. Foto: Camilla Lagerman
Företagartrion Peter Larsson, Per Sander och Ola Hedblad, som under året har arbetat hårt för att få en ändring av det omstridda beslutet, fattade ordet inför den stora folkmassan.
– Jag är en av företagarna som har tagit initiativet att försöka få det här beslutet upphävt. Nu lyckades vi dessvärre inte, men vi kommer inte att sluta arbeta för den här saken! sade Per Sander och möttes av massiva applåder.
– 2018 rankades Lindesbergs lasarett bland de bästa i Sverige av patienter och AT-läkare, men tack vare regionpolitikerna Sundin och Svahns agerande så försämras rankingen! Sjukvårdspersonalen skräms till tystnad av chefer. Sundin och Svahn låter detta ske. Helt oacceptabelt i en demokrati! Med tillrättalagd statistik har Sundin och Svahn dolt sin verkliga avsikt. Vi kräver: komplett statistik för alla nu ökande transporter med ambulans och privatbilar, som kommer tvingas resa i mörker och snömodd till akutmottagningen på USÖ! sade Peter Larsson och fortsatte:
– Sundin och Svahn, ni måste lyssna på den enorma opinionen! Mer än 11 000 namnunderskrifter från invånarna, mer än 900 företagare, alla kommunala partier, fackförbund, PRO. Vi kräver att primärjouren för kirurgi, ortopedi och urologi på akutmottagningen vid Lindesbergs lasarett blir kvar och inte stängs!
När klockan slog 12 tystnade folksamlingen, och man slöt gemensamt upp i en tyst minut för att visa sitt missnöje mot beslutet att lägga ned primärjouren samt vissa av jourlinjerna nattetid på akutmottagningen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.