Peter Larsson, Per Sander och Ola Hedblad har arbetat hårt för att få beslutet upphävt. Foto: Camilla Lagerman
Många lokalpolitiker slöt upp i protesten. Foto: Camilla Lagerman
Den pensionerade läkaren Peter Jilke deltog.
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
PRO:s ordförande Reidar Johansson tillsammans med kollegan Hans Lindqvist. Foto: Camilla Lagerman
Massivt deltagande i tyst minut för akutmottagningen
Peter Larsson, Per Sander och Ola Hedblad har arbetat hårt för att få beslutet upphävt. Foto: Camilla Lagerman
Många lokalpolitiker slöt upp i protesten. Foto: Camilla Lagerman
Den pensionerade läkaren Peter Jilke deltog.
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
PRO:s ordförande Reidar Johansson tillsammans med kollegan Hans Lindqvist. Foto: Camilla Lagerman
Massivt deltagande i tyst minut för akutmottagningen
Vid lunchtid på måndagen samlades ca 250 personer utanför Lindesbergs lasarett, för att gemensamt hålla en tyst minut i protest mot de nerdragningar på akutmottagningen som trädde i kraft vid midnatt.
– Detta är helt oacceptabelt i en demokrati! sade företagaren Peter Larsson.
Via Facebookgruppen ”Rädda Akutsjukhusen i Karlskoga och Lindesberg” uppmanades allmänheten att under måndagen sluta upp i en tyst minut i protest mot Regionens nerdragningar inom den nattliga akutverksamheten i Lindesberg. Närmare 250 personer samlades därför utanför entrén till Lindesbergs lasarett, där såväl lokalpolitiker, sjukhuspersonal, representanter för PRO och bekymrade kommuninvånare samsades.
– Min stora besvikelse är att de inte lyssnar! Hur ska vi få dem att lyssna? sade Vänsterpartiets Ulf Axelsson frustrerat.
Vänsterpartiets Ulf Axelsson var mycket bekymrad. Foto: Camilla Lagerman
Företagartrion Peter Larsson, Per Sander och Ola Hedblad, som under året har arbetat hårt för att få en ändring av det omstridda beslutet, fattade ordet inför den stora folkmassan.
– Jag är en av företagarna som har tagit initiativet att försöka få det här beslutet upphävt. Nu lyckades vi dessvärre inte, men vi kommer inte att sluta arbeta för den här saken! sade Per Sander och möttes av massiva applåder.
– 2018 rankades Lindesbergs lasarett bland de bästa i Sverige av patienter och AT-läkare, men tack vare regionpolitikerna Sundin och Svahns agerande så försämras rankingen! Sjukvårdspersonalen skräms till tystnad av chefer. Sundin och Svahn låter detta ske. Helt oacceptabelt i en demokrati! Med tillrättalagd statistik har Sundin och Svahn dolt sin verkliga avsikt. Vi kräver: komplett statistik för alla nu ökande transporter med ambulans och privatbilar, som kommer tvingas resa i mörker och snömodd till akutmottagningen på USÖ! sade Peter Larsson och fortsatte:
– Sundin och Svahn, ni måste lyssna på den enorma opinionen! Mer än 11 000 namnunderskrifter från invånarna, mer än 900 företagare, alla kommunala partier, fackförbund, PRO. Vi kräver att primärjouren för kirurgi, ortopedi och urologi på akutmottagningen vid Lindesbergs lasarett blir kvar och inte stängs!
När klockan slog 12 tystnade folksamlingen, och man slöt gemensamt upp i en tyst minut för att visa sitt missnöje mot beslutet att lägga ned primärjouren samt vissa av jourlinjerna nattetid på akutmottagningen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Pride behövs – också i Lindesberg
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot...
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.