Peter Larsson, Per Sander och Ola Hedblad har arbetat hårt för att få beslutet upphävt. Foto: Camilla Lagerman
Många lokalpolitiker slöt upp i protesten. Foto: Camilla Lagerman
Den pensionerade läkaren Peter Jilke deltog.
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
PRO:s ordförande Reidar Johansson tillsammans med kollegan Hans Lindqvist. Foto: Camilla Lagerman
Massivt deltagande i tyst minut för akutmottagningen
Peter Larsson, Per Sander och Ola Hedblad har arbetat hårt för att få beslutet upphävt. Foto: Camilla Lagerman
Många lokalpolitiker slöt upp i protesten. Foto: Camilla Lagerman
Den pensionerade läkaren Peter Jilke deltog.
Foto: Camilla Lagerman
Foto: Camilla Lagerman
PRO:s ordförande Reidar Johansson tillsammans med kollegan Hans Lindqvist. Foto: Camilla Lagerman
Massivt deltagande i tyst minut för akutmottagningen
Vid lunchtid på måndagen samlades ca 250 personer utanför Lindesbergs lasarett, för att gemensamt hålla en tyst minut i protest mot de nerdragningar på akutmottagningen som trädde i kraft vid midnatt.
– Detta är helt oacceptabelt i en demokrati! sade företagaren Peter Larsson.
Via Facebookgruppen ”Rädda Akutsjukhusen i Karlskoga och Lindesberg” uppmanades allmänheten att under måndagen sluta upp i en tyst minut i protest mot Regionens nerdragningar inom den nattliga akutverksamheten i Lindesberg. Närmare 250 personer samlades därför utanför entrén till Lindesbergs lasarett, där såväl lokalpolitiker, sjukhuspersonal, representanter för PRO och bekymrade kommuninvånare samsades.
– Min stora besvikelse är att de inte lyssnar! Hur ska vi få dem att lyssna? sade Vänsterpartiets Ulf Axelsson frustrerat.
Vänsterpartiets Ulf Axelsson var mycket bekymrad. Foto: Camilla Lagerman
Företagartrion Peter Larsson, Per Sander och Ola Hedblad, som under året har arbetat hårt för att få en ändring av det omstridda beslutet, fattade ordet inför den stora folkmassan.
– Jag är en av företagarna som har tagit initiativet att försöka få det här beslutet upphävt. Nu lyckades vi dessvärre inte, men vi kommer inte att sluta arbeta för den här saken! sade Per Sander och möttes av massiva applåder.
– 2018 rankades Lindesbergs lasarett bland de bästa i Sverige av patienter och AT-läkare, men tack vare regionpolitikerna Sundin och Svahns agerande så försämras rankingen! Sjukvårdspersonalen skräms till tystnad av chefer. Sundin och Svahn låter detta ske. Helt oacceptabelt i en demokrati! Med tillrättalagd statistik har Sundin och Svahn dolt sin verkliga avsikt. Vi kräver: komplett statistik för alla nu ökande transporter med ambulans och privatbilar, som kommer tvingas resa i mörker och snömodd till akutmottagningen på USÖ! sade Peter Larsson och fortsatte:
– Sundin och Svahn, ni måste lyssna på den enorma opinionen! Mer än 11 000 namnunderskrifter från invånarna, mer än 900 företagare, alla kommunala partier, fackförbund, PRO. Vi kräver att primärjouren för kirurgi, ortopedi och urologi på akutmottagningen vid Lindesbergs lasarett blir kvar och inte stängs!
När klockan slog 12 tystnade folksamlingen, och man slöt gemensamt upp i en tyst minut för att visa sitt missnöje mot beslutet att lägga ned primärjouren samt vissa av jourlinjerna nattetid på akutmottagningen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...