Masugnen testcenter för Datakörkort

Stora summor pengar har investerats i datorer och programvaror i Sverige och övriga delar i Europa. Motsvarande investering i utbildning är vanligen otillräcklig. Resultatet är att nyttoeffekten av investeringarna blivit lägre eller kommit senare än beräknat. Det har saknats en certifiering som visar om en person har baskunskap för att på rätt sätt kunna hantera en persondator. Man har inte heller på ett entydigt sätt kunnat mäta vilket resultat en utbildning har gett.

Finland tog upp problemet först och det Finska Dataförbundet har med stöd från Utbildningsministeriet tagit fram ett koncept för att examinera och utfärda ett Datakörkort. Dataföreningen i Sverige lanserade det Europeiska Datakörkortet: ECDL (European Computer Driving Licence) den 26 augusti 1996.

Projektet syftar till att öka PC-kompetensen i näringsliv, förvaltning och skolan genom att skapa en certifiering för datakompetens genom examination och utfärdande av datakörkort för PC i Sverige. Examinationen består av sju delprov som skall avläggas hos ett auktoriserat testcenter. Masugnen i Lindesberg är auktoriserat testcenter för ECDL. –Oftast investerar man i nya fina datorer utan att användaren har de rätta kunskaperna för att hantera den. Kommunen är ett exempel där man nu satsar på att utbilda alla anställda i Datakörkortet, säger Henrik Arenvang, biträdande rektor vid Masugnen.

Statistik från Lindesberg:
Hittills har Masugnen utfärdat 273 skillscard (testdeltagare).
145 av 273 är klara med alla 7 modulerna.

Kostnader:
Är du intresserad av att ta det Europeiska Datakörkortet så anmäler du dig till ett testcenter, Masugnen. Kostnaden för ett skillscard är 350 kr och sedan tillkommer 50 kr per test du gör. Totalt cirka 700 kr om du klara alla tester på första försöket.

Testerna:
Modul 1-5 skall klaras av på 30 minuter med 75% rätt och modul 6-7 på 20 minuter med 75% rätt.
Testerna har utformats som bl a flervalsfrågor och rättning och resultatberäkning är automatiserad.
Resultatet sänds in till en central databas via Internet. När alla testerna klarats får testtagaren ett ECDL-diplom samt ett plastkort som skickas till testcentret för vidarebefordran till testtagaren

Modul 1
Testet avser allmän IT-kunskap

Modul 2
Testet avser datoranvändning och datorbehandling i Windows 3.1, 95, 98, 2000, NT 4.0 eller Mac OS 7.x.

Modul 3
Testet avser textbehandlingsprogram i Word 6.0, 7.0, 97 och 2000. WordPerfect 6.0, 8.0 eller Lotus WordPro 4.0 och 9.0.

Modul 4
Testet avser användarkunskaper i kalkylprogram Excel 5.0, 7.0, 97 och 2000 eller Lotus 1-2-3 5.0 och 9.0.

Modul 5
Testet avser databasprogram i Access 2.0, 7.0, 97 och 2000, eller Excel 5.0, 7.0, 97 och 2000, eller Lotus Approach 9.0.

Modul 6
Testet avser presentationsprogram i PowerPoint 4.0, 7.0, 97 och 2000 eller Lotus Freelance Graphics 2.1 och 9.0.

Modul 7
Testet avser datanätstjänster i Internet och Mail. Tester finns för programvarorna MS Mail 3.2, Exchange 4.0, CC:Mail 2.21, OutLook Mail 97. IE4/Outlook 98, IE5/Outlook 2000 & IE5/Outlook Express 5. IE5/TeamWare
5.3, IE4/Lotus Notes 4.6 &~ IE5/Lotus Notes 5.0.

Publicerad 13 november 2000 klockan 11:22

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Privat

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.

14 augusti 2026 klockan 21:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra ...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.

14 augusti 2026 klockan 11:11 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.

14 augusti 2026 klockan 08:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För ...
13 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson...
13 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vad är ett handslag värt?
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt ...
13 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

För Annie Harjamäki är kombinationen av kreativitet och mötet med kunden som hon uppskattar allra mest med frisöryrket. Foto: Jennie Einarsson

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.

12 augusti 2026 klockan 15:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Willhelm Sundman (L) Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: Liberalerna

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.

12 augusti 2026 klockan 12:43 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn ...

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott frå...

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att ...

Elin Axelsson. Foto: Socialdemokraterna i Lindesberg

Pride behövs – också i Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.

10 augusti 2026 klockan 11:25 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”

Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När...

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf...

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, s...

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att ...

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med ...

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten

Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.

4 augusti 2026 klockan 13:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen "Vägen fr...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Centrumrestaurang i konkurs
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, fö...
3 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Säsongens provfiske genomfört – så gick det
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera...
31 juli 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-31

2026-07-29

2026-07-29

2026-07-28

2026-07-27

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-24

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-22

2026-07-22

2026-07-21

2026-08-16 03:04