Stora summor pengar har investerats i datorer och programvaror i Sverige och övriga delar i Europa. Motsvarande investering i utbildning är vanligen otillräcklig. Resultatet är att nyttoeffekten av investeringarna blivit lägre eller kommit senare än beräknat. Det har saknats en certifiering som visar om en person har baskunskap för att på rätt sätt kunna hantera en persondator. Man har inte heller på ett entydigt sätt kunnat mäta vilket resultat en utbildning har gett.
Finland tog upp problemet först och det Finska Dataförbundet har med stöd från Utbildningsministeriet tagit fram ett koncept för att examinera och utfärda ett Datakörkort. Dataföreningen i Sverige lanserade det Europeiska Datakörkortet: ECDL (European Computer Driving Licence) den 26 augusti 1996.
Projektet syftar till att öka PC-kompetensen i näringsliv, förvaltning och skolan genom att skapa en certifiering för datakompetens genom examination och utfärdande av datakörkort för PC i Sverige. Examinationen består av sju delprov som skall avläggas hos ett auktoriserat testcenter. Masugnen i Lindesberg är auktoriserat testcenter för ECDL. –Oftast investerar man i nya fina datorer utan att användaren har de rätta kunskaperna för att hantera den. Kommunen är ett exempel där man nu satsar på att utbilda alla anställda i Datakörkortet, säger Henrik Arenvang, biträdande rektor vid Masugnen.
Statistik från Lindesberg:
Hittills har Masugnen utfärdat 273 skillscard (testdeltagare).
145 av 273 är klara med alla 7 modulerna.
Kostnader:
Är du intresserad av att ta det Europeiska Datakörkortet så anmäler du dig till ett testcenter, Masugnen. Kostnaden för ett skillscard är 350 kr och sedan tillkommer 50 kr per test du gör. Totalt cirka 700 kr om du klara alla tester på första försöket.
Testerna:
Modul 1-5 skall klaras av på 30 minuter med 75% rätt och modul 6-7 på 20 minuter med 75% rätt.
Testerna har utformats som bl a flervalsfrågor och rättning och resultatberäkning är automatiserad.
Resultatet sänds in till en central databas via Internet. När alla testerna klarats får testtagaren ett ECDL-diplom samt ett plastkort som skickas till testcentret för vidarebefordran till testtagaren
Modul 1
Testet avser allmän IT-kunskap
Modul 2
Testet avser datoranvändning och datorbehandling i Windows 3.1, 95, 98, 2000, NT 4.0 eller Mac OS 7.x.
Modul 3
Testet avser textbehandlingsprogram i Word 6.0, 7.0, 97 och 2000. WordPerfect 6.0, 8.0 eller Lotus WordPro 4.0 och 9.0.
Modul 4
Testet avser användarkunskaper i kalkylprogram Excel 5.0, 7.0, 97 och 2000 eller Lotus 1-2-3 5.0 och 9.0.
Modul 5
Testet avser databasprogram i Access 2.0, 7.0, 97 och 2000, eller Excel 5.0, 7.0, 97 och 2000, eller Lotus Approach 9.0.
Modul 6
Testet avser presentationsprogram i PowerPoint 4.0, 7.0, 97 och 2000 eller Lotus Freelance Graphics 2.1 och 9.0.
Modul 7
Testet avser datanätstjänster i Internet och Mail. Tester finns för programvarorna MS Mail 3.2, Exchange 4.0, CC:Mail 2.21, OutLook Mail 97. IE4/Outlook 98, IE5/Outlook 2000 & IE5/Outlook Express 5. IE5/TeamWare
5.3, IE4/Lotus Notes 4.6 &~ IE5/Lotus Notes 5.0.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.