Teamet som ska driva Nya Blå Hallen. Elin Olofsson, Igors Aboltins, Viveca Wendin och lilla Evald. Foto: Jennie Einarsson

Mat, kultur och fest blir grundbultarna när Elin tar över Folkets Hus

Det var när Elin för första gången använde sig av Nya Blå Hallen för att anordna en klädbytardag som hon fick upp ögonen för lokalens potential. Nu ska hon göra Folkets Hus mer folkligt och festligt genom sin vision.
– Jag fick en vision om att det här skulle kunna bli en bra samlingslokal och när tillfället dök upp att kunna få ta över företaget så kände jag att det var för bra för att vara sant. Jag kände att jag måste köra på och så blev det, säger hon glatt när hon för första gången öppnar upp dörrarna för lunchgästerna.

Redan ett par veckor efter att Elin Olofsson satt bollen i rullning för Leksakshjälpen så kan hon nu även titulera sig som nybliven restaurangägare. Med sin erfarenhet som köksansvarig på First Camp Ånnaboda och en konstnärlig ådra med utbildning inom teater så var lokalen i Folkets hus en riktig fullträff.

– Jag ser så stor potential i den här lokalen och jag vill verkligen att den ska användas till mer än bara som lunchrestaurang. Mitt mål med det här är inte att tjäna pengar utan att öppna upp den här fantastiska platsen för allmänheten och att ge det en chans att kunna bli en samlingslokal.

Elin förklarar att hon kommer att behålla lunchkonceptet som tidigare ägare använt sig av men även göra en insats för att minska matsvinnet.

– Vanlig husmanskost ligger mig verkligen varmt om hjärtat, vi vill göra allt från grunden och göra det bra. Det kommer fortsätta att vara två olika rätter att välja på samt ett vegetariskt alternativ. Sedan kommer vi även att göra matlådor av maten som blir över som vi kommer att ha till försäljning. Vi kommer att lägga ut på sociala medier när vi har matlådor, annars kan man komma in och fråga om vad som finns.

I restaurangen serveras klassisk svensk husmanskost. Foto: Jennie Einarsson

Utöver lunchserveringen så har Elin utökat verksamheten med att hyra ut lokalen till fester och anordna evenemang.

– Jag hörde mig för i stan och det märktes väldigt tydligt att det är någonting som saknas här, det fanns en stor efterfrågan på en festlokal. Huvudsakligen tänker vi att det här verkligen ska bli ett Folkets Hus som folk kan hyra till privata fester, bröllop och dop. Det kommer även finnas dekorationer för uthyrning och catering till exempelvis bröllop. Vi försöker hålla bra priser också för att alla ska kunna ha råd att hyra lokalen.

Snart kommer lokalen även få ett ansiktslyft. Bland annat ska väggarna målas och möblerna fräschas upp för att passa in i det nya temat som kommer att gå i samma färg som den nya ridån vid scenen, blått och guld. Här kommer man bland annat hålla teaterföreställningar men även teaterundervisningar om intresset finns från invånarna.

På väggarna ryms tavlor från lokala konstnärer. Foto: Jennie Einarsson

– Jag vill verkligen att det ska bli bra så att folk känner att man vill ha sin fest här. Jag såg framför mig, att här vill jag ha en ridå och vi blev så nöjda med det. Ännu finare kommer det bli också när scenen har blivit målad svart, konstaterar Elin.

På väggarna i restaurangen hänger tavlor som är till försäljning, målade av lokala konstnärer. Elin förklarar att det är helt gratis att hänga upp sina verk, hela försäljningen går direkt till konstnären.

– Jag hoppas verkligen att det ska bli bra grej. Här kan vem som helst som vill visa upp sin konst och sälja den, man kontaktar oss och sedan får man en väggplats där man får hänga upp sin konst en månad i taget. Än så länge har vi haft ett tiotal konstnärer som har hört av sig och redan nu har vi fyra stycken konstnärer som har sin konst uppe på väggarna. Det kommer vara allt från tavlor till skulpturer och dalahästar. Det är ett helt underbart tillskott för både kulturen och gemenskapen i samhället.

Elin berättar att responsen som hon fått från de i hennes närhet och även de hon träffat på stan har varit otroligt positiv.

– Vi får vi se vart det hela leder, jag hoppas att det kan bli bra. Det här är ett stort steg för mig men jag tror på det så hårt så jag vill verkligen försöka, avslutar Elin.

Publicerad 4 oktober 2022 klockan 09:34

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

LIF Lindesbergs herrar kommer med fyra raka triumfer och hoppas på fullt stöd när tabellfyran gästar arenan. Arkivfoto: Hasse Persson

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.

15 januari 2026 klockan 15:33 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Genrebild. Foto: LindeNytt

Just nu: Riksväg 50 avstängd efter olycka

UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.

15 januari 2026 klockan 15:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Uppmaningen: Var uppmärksam på barns lek i snöhögar och pågående snöröjning

Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter...

Varnar för plötslig ishalka

Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det ...

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng

Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för f...

Willhelm Sundman (L), Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: privat

En utvecklad primärvård kräver nytt styre

REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.

14 januari 2026 klockan 14:31 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Arkivfoto: Fredrik Norman

Snö och kyla orsakar störningar i tågtrafiken

Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.

14 januari 2026 klockan 09:22 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Backa Studios nya film belyser konsekvenserna av psykisk ohälsa
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm "Tyst faller snön" får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. ...
13 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Trafikolycka vid mellersta infarten till Lindesberg
UPPDATERAD: Vid 15-tiden på tisdagen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till mellersta infarten med anledning av en trafikolycka med tv...
13 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Ny snökanon att vänta: ”Är förberedda”
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget...
13 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SKs ordförande, Patrik Nilsson, var med och startade upp Plexikampen. Insamlingen har fått ett otroligt gehör och ännu finns det tid att hjälpa föreningen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.

13 januari 2026 klockan 11:07 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

Primärvården måste utvecklas under år 2026

INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.

13 januari 2026 klockan 09:32 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

JO kritiserar socialnämnden i Lindesbergs kommun: ”Olämpligt och osakligt”

Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, ...

Örebropartiets ”riksdagsturné” gjorde stopp i Lindesberg

Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 ...

FotoFredag: Snöstorm och kungsörnar ringde in 2026

Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Många drabbade av vattenläcka i Storå

Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.

9 januari 2026 klockan 10:23 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Trafikstörningar att vänta när dikeskörd lastbil bärgas

Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr ...

Nytt snöoväder på väg

SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordv...

Vattenläcka i bostadsområde

Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hush...

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder

Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda må...

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”

Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka ...

Efter snöfallen: ”Det börjar bli rejält trångt”

Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Era röster är räknade – årets bild(er) blev…

Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör

2 januari 2026 klockan 18:35 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Det nya året rivstartar med futsal i arenan
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka...
1 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning ...
31 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Snövarnar inför nyåret
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att ...
31 december 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-30

2025-12-30

2025-12-29

2025-12-29

2025-12-29

2025-12-26

2025-12-23

2025-12-22

2025-12-22

2025-12-19

2025-12-19

2025-12-19

2025-12-18

2025-12-18

2026-01-16 07:51