Imorgon onsdag är det åter dags för LIF Lindesberg att ta sig an en svår motståndare på hemmaplan, och denna gång är det Rimbo HK som kommer till arenan. För LIF skulle en vinst betyda ett trendbrott efter fyra raka förluster samt att laget skulle öka avståndet ner till negativt kval. För Rimbos del kan matchen mot LIF vara sista chansen att nå positivt kval.
Trots förlust senast mot serieledarna Varberg var det ändå ett steg framåt för LIF som visade upp ett stabilt försvarsspel och att man kan hålla jämna steg mot seriens topplag. Just en stark defensiv kan vara nyckeln mot ett lag som Rimbo som ofta bjuder på målrika matcher. LIF måste även se upp med bröderna Tollbring som ofta producerar starkt framåt. I lagens senaste möte stod Tollbringbröderna själva för 18 mål mot LIF. Kan LIF hålla siffrorna nere och samtidigt få igång målskyttet bättre än vad man fick mot Varberg finns det goda chanser för LIF att knipa två poäng hemma i arenan.
– De flesta i laget har mött Rimbo flera gånger och vet hur de spelar. Rimbo har en ganska så speciell spelstil och är bra på det de gör men möter vi upp det på rätt sätt har vi goda chanser säger Elias Andersson inför matchen.
– Det brukar alltid bli mycket mål mot Rimbo. Det gäller att vi håller tätt bakåt och inte faller ner i deras tempo. De har en stark niometers uppställning som det gäller att se upp med påtalar Elias.
LIF – Rimbo brukar ofta bjuda på underhållande handbollsmatcher med snabb handboll och mycket känslor. Nu när båda lag är i behov av två poäng så bör vi inte förvänta oss något annat än just detta även på onsdag.
Matchfakta:
LIF-Lindesberg – Rimbo HK omgång 22
19.00 i Lindesberg Arena
Senaste resultat:
40-36 i Rimbos favör
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.