Imorgon onsdag är det åter dags för LIF Lindesberg att ta sig an en svår motståndare på hemmaplan, och denna gång är det Rimbo HK som kommer till arenan. För LIF skulle en vinst betyda ett trendbrott efter fyra raka förluster samt att laget skulle öka avståndet ner till negativt kval. För Rimbos del kan matchen mot LIF vara sista chansen att nå positivt kval.
Trots förlust senast mot serieledarna Varberg var det ändå ett steg framåt för LIF som visade upp ett stabilt försvarsspel och att man kan hålla jämna steg mot seriens topplag. Just en stark defensiv kan vara nyckeln mot ett lag som Rimbo som ofta bjuder på målrika matcher. LIF måste även se upp med bröderna Tollbring som ofta producerar starkt framåt. I lagens senaste möte stod Tollbringbröderna själva för 18 mål mot LIF. Kan LIF hålla siffrorna nere och samtidigt få igång målskyttet bättre än vad man fick mot Varberg finns det goda chanser för LIF att knipa två poäng hemma i arenan.
– De flesta i laget har mött Rimbo flera gånger och vet hur de spelar. Rimbo har en ganska så speciell spelstil och är bra på det de gör men möter vi upp det på rätt sätt har vi goda chanser säger Elias Andersson inför matchen.
– Det brukar alltid bli mycket mål mot Rimbo. Det gäller att vi håller tätt bakåt och inte faller ner i deras tempo. De har en stark niometers uppställning som det gäller att se upp med påtalar Elias.
LIF – Rimbo brukar ofta bjuda på underhållande handbollsmatcher med snabb handboll och mycket känslor. Nu när båda lag är i behov av två poäng så bör vi inte förvänta oss något annat än just detta även på onsdag.
Matchfakta:
LIF-Lindesberg – Rimbo HK omgång 22
19.00 i Lindesberg Arena
Senaste resultat:
40-36 i Rimbos favör
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.