Imorgon onsdag är det åter dags för LIF Lindesberg att ta sig an en svår motståndare på hemmaplan, och denna gång är det Rimbo HK som kommer till arenan. För LIF skulle en vinst betyda ett trendbrott efter fyra raka förluster samt att laget skulle öka avståndet ner till negativt kval. För Rimbos del kan matchen mot LIF vara sista chansen att nå positivt kval.
Trots förlust senast mot serieledarna Varberg var det ändå ett steg framåt för LIF som visade upp ett stabilt försvarsspel och att man kan hålla jämna steg mot seriens topplag. Just en stark defensiv kan vara nyckeln mot ett lag som Rimbo som ofta bjuder på målrika matcher. LIF måste även se upp med bröderna Tollbring som ofta producerar starkt framåt. I lagens senaste möte stod Tollbringbröderna själva för 18 mål mot LIF. Kan LIF hålla siffrorna nere och samtidigt få igång målskyttet bättre än vad man fick mot Varberg finns det goda chanser för LIF att knipa två poäng hemma i arenan.
– De flesta i laget har mött Rimbo flera gånger och vet hur de spelar. Rimbo har en ganska så speciell spelstil och är bra på det de gör men möter vi upp det på rätt sätt har vi goda chanser säger Elias Andersson inför matchen.
– Det brukar alltid bli mycket mål mot Rimbo. Det gäller att vi håller tätt bakåt och inte faller ner i deras tempo. De har en stark niometers uppställning som det gäller att se upp med påtalar Elias.
LIF – Rimbo brukar ofta bjuda på underhållande handbollsmatcher med snabb handboll och mycket känslor. Nu när båda lag är i behov av två poäng så bör vi inte förvänta oss något annat än just detta även på onsdag.
Matchfakta:
LIF-Lindesberg – Rimbo HK omgång 22
19.00 i Lindesberg Arena
Senaste resultat:
40-36 i Rimbos favör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på grönområdet vid Strandpromenaden bakom badhuset. Konstverket består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint, och är skapat av den danska konstnären Veronika Geiger.