Imorgon onsdag är det åter dags för LIF Lindesberg att ta sig an en svår motståndare på hemmaplan, och denna gång är det Rimbo HK som kommer till arenan. För LIF skulle en vinst betyda ett trendbrott efter fyra raka förluster samt att laget skulle öka avståndet ner till negativt kval. För Rimbos del kan matchen mot LIF vara sista chansen att nå positivt kval.
Trots förlust senast mot serieledarna Varberg var det ändå ett steg framåt för LIF som visade upp ett stabilt försvarsspel och att man kan hålla jämna steg mot seriens topplag. Just en stark defensiv kan vara nyckeln mot ett lag som Rimbo som ofta bjuder på målrika matcher. LIF måste även se upp med bröderna Tollbring som ofta producerar starkt framåt. I lagens senaste möte stod Tollbringbröderna själva för 18 mål mot LIF. Kan LIF hålla siffrorna nere och samtidigt få igång målskyttet bättre än vad man fick mot Varberg finns det goda chanser för LIF att knipa två poäng hemma i arenan.
– De flesta i laget har mött Rimbo flera gånger och vet hur de spelar. Rimbo har en ganska så speciell spelstil och är bra på det de gör men möter vi upp det på rätt sätt har vi goda chanser säger Elias Andersson inför matchen.
– Det brukar alltid bli mycket mål mot Rimbo. Det gäller att vi håller tätt bakåt och inte faller ner i deras tempo. De har en stark niometers uppställning som det gäller att se upp med påtalar Elias.
LIF – Rimbo brukar ofta bjuda på underhållande handbollsmatcher med snabb handboll och mycket känslor. Nu när båda lag är i behov av två poäng så bör vi inte förvänta oss något annat än just detta även på onsdag.
Matchfakta:
LIF-Lindesberg – Rimbo HK omgång 22
19.00 i Lindesberg Arena
Senaste resultat:
40-36 i Rimbos favör
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.