Imorgon, fredag är det dags för denna säsongens viktigaste match för LIF. Om man på fredagskvällen skulle lyckas knipa två poäng mot gästande Torslanda skulle man i princip vara klara för allsvenskt spel även nästa säsong och undvika negativt kval. En extra morot för LIF inför matchen är att denna match kommer att spelas i gamla idrottshuset i Örebro som den årliga nostalgimatchen. En härlig inramning och ett starkt stöd från läktaren kan vara precis vad hemmalaget behöver för att bryta sin förlustrad och rädda säsongen.
Då var det dags för den årliga nostalgimatchen i Idrottshuset. Nostalgi är precis vad man hoppas på att se även nere på planen. Det var nu längesedan vi fick se det där flygande anfallsspelet med mycket kontringar och ett aggressivt försvarsspel från LIF. senaste matcherna har vi fått se ett LIF som stått upp bra i en halvlek för att sedan tappa spelet totalt i början på andra halvlek. Detta har i sin tur lett till att LIF hamnat i underlägen som varit för stora för att hämta in när väl man fått ordning på spelet igen.
Kan LIF stå för en sista kraftansamling inför Örebro publiken och bjuda upp till en härlig handbollsmatch i den gamla hemmaborgen?
Torslanda kommer till Idrottshuset som tabellåtta på 19 poäng, en poäng före LIF på 18. Gästerna kommer med en förlust hemma mot Aranäs (24-30) i ryggen. Torslanda har innan det spelat bra mot många topplag efter årsskiftet och kommer bli en svår nöt att knäcka för LIF som är inne i en mycket negativ trend med sex raka förluster.
Nyckeln till seger mot Torslanda tror jag personligen ligger i att man måste få till försvar och målvaktsspelet direkt från början av matchen. Sedan måste man se till att vara med direkt när andra halvlek startar och inte dra på sig onödiga tekniska fel som Torslanda kan dra nytta av. Början på andra halvlek har varit LIF:s akilleshäl i allt för många matcher denna säsong så nu hoppas jag att vi kan få se ett stabilt spel matchen igenom från LIF.
Matchfakta: LIF – Torslanda
Tid: 19.00 i gamla Idrottshuset Örebro, Eyragatan 1
Senaste resultat: 31-29 till Torslanda 29/9 -18
En av världens bästa frisörer, Maja Svensson, har gjort verklighet av sin dröm och öppnar egen frisörsalong i Lindesberg tillsammans med parhästen Amanda Jansson. Med bara några dagar kvar till premiäröppningen av ”Majanda” är det mesta på plats i deras helrenoverade lokal på Bytesgatan 12.
– Vi har verkligen saknat våra fina kunder och undrar vad som hänt i deras liv på sistone. Man bildar väldigt speciella band som frisör och kund, och vi är så glada över att vara tillbaka, säger Maja och Amanda.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.