Imorgon, fredag är det dags för denna säsongens viktigaste match för LIF. Om man på fredagskvällen skulle lyckas knipa två poäng mot gästande Torslanda skulle man i princip vara klara för allsvenskt spel även nästa säsong och undvika negativt kval. En extra morot för LIF inför matchen är att denna match kommer att spelas i gamla idrottshuset i Örebro som den årliga nostalgimatchen. En härlig inramning och ett starkt stöd från läktaren kan vara precis vad hemmalaget behöver för att bryta sin förlustrad och rädda säsongen.
Då var det dags för den årliga nostalgimatchen i Idrottshuset. Nostalgi är precis vad man hoppas på att se även nere på planen. Det var nu längesedan vi fick se det där flygande anfallsspelet med mycket kontringar och ett aggressivt försvarsspel från LIF. senaste matcherna har vi fått se ett LIF som stått upp bra i en halvlek för att sedan tappa spelet totalt i början på andra halvlek. Detta har i sin tur lett till att LIF hamnat i underlägen som varit för stora för att hämta in när väl man fått ordning på spelet igen.
Kan LIF stå för en sista kraftansamling inför Örebro publiken och bjuda upp till en härlig handbollsmatch i den gamla hemmaborgen?
Torslanda kommer till Idrottshuset som tabellåtta på 19 poäng, en poäng före LIF på 18. Gästerna kommer med en förlust hemma mot Aranäs (24-30) i ryggen. Torslanda har innan det spelat bra mot många topplag efter årsskiftet och kommer bli en svår nöt att knäcka för LIF som är inne i en mycket negativ trend med sex raka förluster.
Nyckeln till seger mot Torslanda tror jag personligen ligger i att man måste få till försvar och målvaktsspelet direkt från början av matchen. Sedan måste man se till att vara med direkt när andra halvlek startar och inte dra på sig onödiga tekniska fel som Torslanda kan dra nytta av. Början på andra halvlek har varit LIF:s akilleshäl i allt för många matcher denna säsong så nu hoppas jag att vi kan få se ett stabilt spel matchen igenom från LIF.
Matchfakta: LIF – Torslanda
Tid: 19.00 i gamla Idrottshuset Örebro, Eyragatan 1
Senaste resultat: 31-29 till Torslanda 29/9 -18
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.