På onsdagskvällen är det dags för kvartsfinal två mellan Linde Volley och Örebro. Senaste matchen slutade med klar seger för Örebro efter 3-0 i set. Nu är det dags för Lindetjejerna att ta revansch och utjämna matchserien när Örebro kommer och gästar arenan.
Efter två raka förluster på bortaplan mot Örebro är det på onsdagskvällen dags att slå tillbaka. Linde Volley som innan den klara förlusten senast mot Örebro haft en stigande formkurva efter nyår. Det gäller för Linde att glömma den senaste matchen och hitta tillbaka till sitt spel. Skulle Linde förlora på onsdag så måste man vinna borta i Örebro matchen efter för att inte förlora kvartsfinalserien.
Just nu leder Örebro med 1-0 i matcher men Linde har chans att kvittera vid vinst. Vad som talar för Linde i denna match är att man tidigare under säsongen varit väldigt starka hemma och skakat flera topplag, får man bort de enkla misstagen i spelet har man goda chanser mot ett starkt Örebro.
Matchfakta:
Linde Volley – Örebro
Onsdag 20/3 19.00
Senaste möte 3-0(25-18) (25-13) (25-18) till Örebro
Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
Vedevågsbaserade Backa Studios nya långfilm ”Tyst faller snön” får världspremiär på Göteborg Film Festival, som drar igång den 23 januari. Filmen är uttagen till programsektionen Nordic Light, som lyfter aktuella långfilmer från Norden, och tävlar även om Angelospriset, som årligen delas ut av Svenska kyrkan.
– Vi ser fram emot att visa filmen och möta publiken i Göteborg. Det känns väldigt fint att få medverka på festivalen igen, säger regissören Malin Dahl.