Mattias fångade ovanligt ljusfenomen på bild utanför Lindesberg
Foto: Mattias Nonnen
Foto: Mattias Nonnen
Foto: Mattias Nonnen
Mattias fångade ovanligt ljusfenomen på bild utanför Lindesberg
Fotografen Mattias Nonnen, från Lindesberg, var tidigare i veckan ute och jagade ett tillfälle att föreviga en lappuggla på bild – men fick istället syn på något helt annat och mycket sällsynt. På himlen uppenbarade sig ljusfenomenet ”Polar stratospheric clouds”, eller pärlemormoln som man säger i vardagligt tal.
– Det var riktigt roligt att få se och uppleva det här, berättar Mattias för LindeNytt.
Pärlemormoln är mycket ovanligt förekommande och uppstår i regel på höga breddgrader och på hög höjd (20-30 km). I SMHI:s kunskapsbank står att läsa, att molnen består av små partiklar av vatten (flytande eller i fast form) samt svavelsyra och salpetersyra. För att molnen skall kunna bildas krävs också mycket låga temperaturer – under 75 minusgrader. Ljusfenomenet uppstår när solen är strax under horisonten, men fortfarande belyser molnen som då framträder i färger, som namnet antyder, ser ut som pärlemor.
I måndags var förhållandena för detta ljusfenomen alltså precis rätt på himlavalvet över Lindesbergsnejden. Fotografen Mattias Nonnen befann sig i trakterna av Pilkrog, när en strimma av pärlemor skimrade på himlen precis innan solen gick ner helt bakom horisonten.
Mattias Nonnen. Privat bild.
– Jag hade varit ute och sökt efter en lappuggla att fotografera, när jag på hemvägen plötsligt såg det här molnet på himlen. Det började bli mörkt, så jag förstod att det handlade om några få minuter innan det var för sent att fotografera molnet, berättar Mattias.
Som fotograf ville han inte bara dokumentera fenomenet, utan se till att göra det mesta och bästa av den här chansen.
– Jag stannade till på första bästa avtagsväg och sprang in i skogen för att försöka hitta en plats som gav en bra komposition till bilden, förklarar han.
Men vad det var han såg genom kameralinsen, det hade han inte en aning om i detta ögonblicket.
– Just då visste jag ju inte vad det var jag såg på himlen, men jag förstod ju att det handlade om något speciellt. Det var först när jag kom hem och googlade som jag fick veta att det jag hade sett var något väldigt ovanligt. Det var riktigt roligt att få se och uppleva det här, säger Mattias Nonnen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.