Mattias fångade ovanligt ljusfenomen på bild utanför Lindesberg
Foto: Mattias Nonnen
Foto: Mattias Nonnen
Foto: Mattias Nonnen
Mattias fångade ovanligt ljusfenomen på bild utanför Lindesberg
Fotografen Mattias Nonnen, från Lindesberg, var tidigare i veckan ute och jagade ett tillfälle att föreviga en lappuggla på bild – men fick istället syn på något helt annat och mycket sällsynt. På himlen uppenbarade sig ljusfenomenet ”Polar stratospheric clouds”, eller pärlemormoln som man säger i vardagligt tal.
– Det var riktigt roligt att få se och uppleva det här, berättar Mattias för LindeNytt.
Pärlemormoln är mycket ovanligt förekommande och uppstår i regel på höga breddgrader och på hög höjd (20-30 km). I SMHI:s kunskapsbank står att läsa, att molnen består av små partiklar av vatten (flytande eller i fast form) samt svavelsyra och salpetersyra. För att molnen skall kunna bildas krävs också mycket låga temperaturer – under 75 minusgrader. Ljusfenomenet uppstår när solen är strax under horisonten, men fortfarande belyser molnen som då framträder i färger, som namnet antyder, ser ut som pärlemor.
I måndags var förhållandena för detta ljusfenomen alltså precis rätt på himlavalvet över Lindesbergsnejden. Fotografen Mattias Nonnen befann sig i trakterna av Pilkrog, när en strimma av pärlemor skimrade på himlen precis innan solen gick ner helt bakom horisonten.
Mattias Nonnen. Privat bild.
– Jag hade varit ute och sökt efter en lappuggla att fotografera, när jag på hemvägen plötsligt såg det här molnet på himlen. Det började bli mörkt, så jag förstod att det handlade om några få minuter innan det var för sent att fotografera molnet, berättar Mattias.
Som fotograf ville han inte bara dokumentera fenomenet, utan se till att göra det mesta och bästa av den här chansen.
– Jag stannade till på första bästa avtagsväg och sprang in i skogen för att försöka hitta en plats som gav en bra komposition till bilden, förklarar han.
Men vad det var han såg genom kameralinsen, det hade han inte en aning om i detta ögonblicket.
– Just då visste jag ju inte vad det var jag såg på himlen, men jag förstod ju att det handlade om något speciellt. Det var först när jag kom hem och googlade som jag fick veta att det jag hade sett var något väldigt ovanligt. Det var riktigt roligt att få se och uppleva det här, säger Mattias Nonnen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
TV4:s julkonsert, Strålande Jul, spelas in i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
På bästa sändningstid med närmare en miljon tittare, klockan 20:00, på självaste julafton sänder TV4 sin mycket uppskattade julkonsert Strålande Jul. Tidigare år har den spelats in i kyrkor i bland annat Umeå och Vingåker, men i år spelas den in i Lindesberg arena.
– Vi får inte hit Melodifestivalen, men vi får hit Strålande Jul, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag bor i Lindesberg men kan fortfarande inte se vad som gäller beträffande parkering. Kommer man inte från Lindesberg förstår man heller inte hur det kan vara ”Fordonstrafik förbjuden” på en gata full av bilar och parkeringsplatser. Att det är för att ha enkelriktad trafik kan jag förstå men alla förstår inte det. Jag frågade en om han sett skylten. Svaret var ”Det kan väl inte vara fordonstrafik förbjuden med parkeringsplatser och bilar som åker”. Vad enkelt allt hade varit med den skylt som visar att gatan är enkelriktad. Den hade även besökare kunnat förstå.
17 september 2025 klockan 10:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. Då ingen naturlig orsak till branden kunnat konstateras, har polisen upprättat en anmälan.
Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisör vid Yrkes-EM i Danmark.
– Jag blev chockad när de ropade upp mitt namn på bronsplatsen. Det var en obeskrivlig känsla, säger Maja Svensson till LindeNytt.
FotoFredag: Blodmåne
I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rö...
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med 600 år i ryggen att lägga ner sin produktion och flytta till Kina. Kan vi tillåta oss själva att faktiskt granska vad som hänt, eller är detta en sådan katastrof som inte får utredas?
12 september 2025 klockan 10:49 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. Satsningen består av två delar, dels ett extra bidrag för 2025 samt en långsiktig överenskommelse som ska säkerställa ett hållbart och nära samarbete framöver.
– Det här är ett värdefullt stöd som gör det möjligt för oss att fortsätta lyfta våra medlemmars erfarenheter och behov, säger Jan-Olov Carlsson, ordförande i Funktionsrätt Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att statens skyddsnät och kontrollfunktioner fungerar. En moralisk bankman som anmäler, med risk för sitt jobb. En samvetsgrann undersköterska, med risk för repressalier. Men vad händer när dessa myndigheter inte bara struntar i att utreda solklara problem eller ännu värre när de aktivt motarbetar den som anmält?
10 september 2025 klockan 12:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lågor. Enligt uppgift från SOS Alarm finns det indikationer på att byggnaden är helt övertänd.
– Styrkor från flera stationer är på plats och förstärkning är på väg från Kopparberg, uppger larmoperatör vid SOS Alarm.