Mattias fångade ovanligt ljusfenomen på bild utanför Lindesberg
Foto: Mattias Nonnen
Foto: Mattias Nonnen
Foto: Mattias Nonnen
Mattias fångade ovanligt ljusfenomen på bild utanför Lindesberg
Fotografen Mattias Nonnen, från Lindesberg, var tidigare i veckan ute och jagade ett tillfälle att föreviga en lappuggla på bild – men fick istället syn på något helt annat och mycket sällsynt. På himlen uppenbarade sig ljusfenomenet ”Polar stratospheric clouds”, eller pärlemormoln som man säger i vardagligt tal.
– Det var riktigt roligt att få se och uppleva det här, berättar Mattias för LindeNytt.
Pärlemormoln är mycket ovanligt förekommande och uppstår i regel på höga breddgrader och på hög höjd (20-30 km). I SMHI:s kunskapsbank står att läsa, att molnen består av små partiklar av vatten (flytande eller i fast form) samt svavelsyra och salpetersyra. För att molnen skall kunna bildas krävs också mycket låga temperaturer – under 75 minusgrader. Ljusfenomenet uppstår när solen är strax under horisonten, men fortfarande belyser molnen som då framträder i färger, som namnet antyder, ser ut som pärlemor.
I måndags var förhållandena för detta ljusfenomen alltså precis rätt på himlavalvet över Lindesbergsnejden. Fotografen Mattias Nonnen befann sig i trakterna av Pilkrog, när en strimma av pärlemor skimrade på himlen precis innan solen gick ner helt bakom horisonten.
Mattias Nonnen. Privat bild.
– Jag hade varit ute och sökt efter en lappuggla att fotografera, när jag på hemvägen plötsligt såg det här molnet på himlen. Det började bli mörkt, så jag förstod att det handlade om några få minuter innan det var för sent att fotografera molnet, berättar Mattias.
Som fotograf ville han inte bara dokumentera fenomenet, utan se till att göra det mesta och bästa av den här chansen.
– Jag stannade till på första bästa avtagsväg och sprang in i skogen för att försöka hitta en plats som gav en bra komposition till bilden, förklarar han.
Men vad det var han såg genom kameralinsen, det hade han inte en aning om i detta ögonblicket.
– Just då visste jag ju inte vad det var jag såg på himlen, men jag förstod ju att det handlade om något speciellt. Det var först när jag kom hem och googlade som jag fick veta att det jag hade sett var något väldigt ovanligt. Det var riktigt roligt att få se och uppleva det här, säger Mattias Nonnen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Det var ett stort segerjubel hos herrarna i Kilsmo IK. Avgörandet kom med bara två sekunder kvar av finalmatchen mot Hidingsta IK. Foto: Timmy Lundegård
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
29 december 2025 klockan 09:39 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
26 december 2025 klockan 22:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.