Mattias fångade ovanligt ljusfenomen på bild utanför Lindesberg
Foto: Mattias Nonnen
Foto: Mattias Nonnen
Foto: Mattias Nonnen
Mattias fångade ovanligt ljusfenomen på bild utanför Lindesberg
Fotografen Mattias Nonnen, från Lindesberg, var tidigare i veckan ute och jagade ett tillfälle att föreviga en lappuggla på bild – men fick istället syn på något helt annat och mycket sällsynt. På himlen uppenbarade sig ljusfenomenet ”Polar stratospheric clouds”, eller pärlemormoln som man säger i vardagligt tal.
– Det var riktigt roligt att få se och uppleva det här, berättar Mattias för LindeNytt.
Pärlemormoln är mycket ovanligt förekommande och uppstår i regel på höga breddgrader och på hög höjd (20-30 km). I SMHI:s kunskapsbank står att läsa, att molnen består av små partiklar av vatten (flytande eller i fast form) samt svavelsyra och salpetersyra. För att molnen skall kunna bildas krävs också mycket låga temperaturer – under 75 minusgrader. Ljusfenomenet uppstår när solen är strax under horisonten, men fortfarande belyser molnen som då framträder i färger, som namnet antyder, ser ut som pärlemor.
I måndags var förhållandena för detta ljusfenomen alltså precis rätt på himlavalvet över Lindesbergsnejden. Fotografen Mattias Nonnen befann sig i trakterna av Pilkrog, när en strimma av pärlemor skimrade på himlen precis innan solen gick ner helt bakom horisonten.
Mattias Nonnen. Privat bild.
– Jag hade varit ute och sökt efter en lappuggla att fotografera, när jag på hemvägen plötsligt såg det här molnet på himlen. Det började bli mörkt, så jag förstod att det handlade om några få minuter innan det var för sent att fotografera molnet, berättar Mattias.
Som fotograf ville han inte bara dokumentera fenomenet, utan se till att göra det mesta och bästa av den här chansen.
– Jag stannade till på första bästa avtagsväg och sprang in i skogen för att försöka hitta en plats som gav en bra komposition till bilden, förklarar han.
Men vad det var han såg genom kameralinsen, det hade han inte en aning om i detta ögonblicket.
– Just då visste jag ju inte vad det var jag såg på himlen, men jag förstod ju att det handlade om något speciellt. Det var först när jag kom hem och googlade som jag fick veta att det jag hade sett var något väldigt ovanligt. Det var riktigt roligt att få se och uppleva det här, säger Mattias Nonnen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Peter Rung gav en föreläsning där humor blandades med allvar kring våld i nära relation. Foto: Camilla Lagerman
På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och Polisen, in till en föreläsning med ett allvarligt tema, våld i nära relation. Det blev en kväll med skrämmande statistik, men också en hoppfullhet att det går att få stopp på våldet – om man hjälps åt.
– Mäns våld mot kvinnor börjar med pojkars våld mot flickor, säger Peter Rung.
Efter en sommar kantad av blåst, trasiga tält och envis kamp får Elin Olofsson och Gåvoboden i Lindesberg nu en nystart. Genom att kroka arm med Lindes skrädderi får verksamheten inte bara en ordentlig lokal med tak över huvudet – utan också nya möjligheter att utveckla sitt arbete med återbruk och hållbarhet.
– När den här chansen dök upp kändes det som en skänk från ovan. Det är ett så fantastiskt bra samarbete, just det här med återbruk och skrädderi på ett och samma ställe, säger Elin Olofsson, initiativtagare till Gåvoboden i Lindesberg.
Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i Moldavien, där hon återigen fick ställa sig högst upp på prispallen. Detta är Sverige tredje guld någonsin på U23-EM.
Mona Ek och Alexander Pettersson är två av initiativtagarna till Lindesbergs första discgolfbana vid Fritidsbyn. Man hoppas att kunna öppna upp banan till våren. Foto: Timmy Lundegård
Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Det befarade underskottet på cirka 100 miljoner kronor för 2024 blev tillslut ett nollresultat, tack vare ett överskott från tidigare års resultat samt ökade utdelningar från bolagen. Enligt den senaste prognosen har vinden vänt, och Lindesbergs kommun ser nu ut att gå mot ett plusresultat igen.
– Det känns jättebra att vi är på rätt väg, men vi måste fortsätta jobba, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
INSÄNDARE/DEBATT: I en tid då arbetslösheten har bitit sig fast och allt fler redan kämpar för att få vardagen att gå ihop har SD-regeringen valt att försämra a-kassan. Det är ett dråpslag mot Sveriges arbetare som vi socialdemokrater aldrig kan acceptera.
Gymnasiemässan lockade framtidens elever
Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig ...