Mattias fångade ovanligt ljusfenomen på bild utanför Lindesberg
Foto: Mattias Nonnen
Foto: Mattias Nonnen
Foto: Mattias Nonnen
Mattias fångade ovanligt ljusfenomen på bild utanför Lindesberg
Fotografen Mattias Nonnen, från Lindesberg, var tidigare i veckan ute och jagade ett tillfälle att föreviga en lappuggla på bild – men fick istället syn på något helt annat och mycket sällsynt. På himlen uppenbarade sig ljusfenomenet ”Polar stratospheric clouds”, eller pärlemormoln som man säger i vardagligt tal.
– Det var riktigt roligt att få se och uppleva det här, berättar Mattias för LindeNytt.
Pärlemormoln är mycket ovanligt förekommande och uppstår i regel på höga breddgrader och på hög höjd (20-30 km). I SMHI:s kunskapsbank står att läsa, att molnen består av små partiklar av vatten (flytande eller i fast form) samt svavelsyra och salpetersyra. För att molnen skall kunna bildas krävs också mycket låga temperaturer – under 75 minusgrader. Ljusfenomenet uppstår när solen är strax under horisonten, men fortfarande belyser molnen som då framträder i färger, som namnet antyder, ser ut som pärlemor.
I måndags var förhållandena för detta ljusfenomen alltså precis rätt på himlavalvet över Lindesbergsnejden. Fotografen Mattias Nonnen befann sig i trakterna av Pilkrog, när en strimma av pärlemor skimrade på himlen precis innan solen gick ner helt bakom horisonten.
Mattias Nonnen. Privat bild.
– Jag hade varit ute och sökt efter en lappuggla att fotografera, när jag på hemvägen plötsligt såg det här molnet på himlen. Det började bli mörkt, så jag förstod att det handlade om några få minuter innan det var för sent att fotografera molnet, berättar Mattias.
Som fotograf ville han inte bara dokumentera fenomenet, utan se till att göra det mesta och bästa av den här chansen.
– Jag stannade till på första bästa avtagsväg och sprang in i skogen för att försöka hitta en plats som gav en bra komposition till bilden, förklarar han.
Men vad det var han såg genom kameralinsen, det hade han inte en aning om i detta ögonblicket.
– Just då visste jag ju inte vad det var jag såg på himlen, men jag förstod ju att det handlade om något speciellt. Det var först när jag kom hem och googlade som jag fick veta att det jag hade sett var något väldigt ovanligt. Det var riktigt roligt att få se och uppleva det här, säger Mattias Nonnen.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Eva Nestell kan nu titulera sig som prisbelönt designer. Foto: Camilla Lagerman
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
26 december 2025 klockan 22:27 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Ingen höjning av VA- och avfallstaxor 2026
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförä...
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, Fallen Rocks, som har funnit sin plats på grönområdet vid Strandpromenaden bakom badhuset. Konstverket består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint, och är skapat av den danska konstnären Veronika Geiger.
Två till sjukhus efter brand i villa i natt
Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en villabrand med kraftig rökutveckling. Tv...