I tisdags kväll hade Köpmannaföreningen kallat till årsmöte och kvällens stora ämne handlade om att välja en ny ordförande efter Tommy Eriksson, som suttit cirka 10 år på sin post. Ordförandeklubban lämnades över till en av stadens yngre köpmän, nämligen Mattias Eriksson på Euronics.-Ett mycket bra val. Mattias är handlingskraftig och full av idéer, kommenterar Tommy Eriksson.
Köpmannaföreningen firar 100-årsjubileum i år. Med anledning av jubileet, ansåg man det lämpligt att genomföra nyvalet av ordförande nu, berättar Tommy Eriksson.
Samtidigt som en ny ordförande valdes, beslutades också att föreningen skall byta namn till Svensk Handel Lindesberg, vilket handlar om att man vill förnya sig. Köpmannaföreningen känns inte så modernt, kommenterar man. Det är fortfarande oklart när namnbytet träder i kraft.
Mattias Eriksson hoppas och tror att hans ordförandeskap skall ge såväl köpmän som invånare och kunder en känsla av att det händer mer i stan nu. Aktiviteter är viktiga inslag, menar han.
-Jag är övertygad om att vi måste satsa mer på aktiviteter för alla åldrar, för det är sådant som får folk att gå ut på stan – och det är då butikerna får valuta för pengarna också, förklarar Mattias.
-Det gäller bara att ha bra idéer och sedan se till att genomföra det också, påpekar han.
Den inställningen är en av orsakerna som gett honom ordförandeposten.
-Mattias är väldigt engagerad och handlingskraftig. Jag känner honom väl sedan han jobbade hos mig på Hemköp för många år sedan och jag vet vad han går för. Tyvärr fick jag inte ha kvar honom hos mig, säger Tommy med glimten i ögat.
Mattias lämnade Hemköp för en karriär som köpman och installatör i familjeföretaget Terab – numera Euronics.
Fotnot: Med anledning av ”Köpmannaföreningens” 100 år, kommer en bok om dess historia att säljas i höst. Boken tar läsaren med från begynnelsen till nutid och innehåller många gamla och nya fotografier på köpmän och butiker som varit verksamma under seklet. Säljstart sker på Lindemarken.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.