Mattias Ledin och Sten-Åke Andersson från Guldsmedshyttan, har med åren blivit välkända inom folkracevärlden, och i höst får resten av Sverige möjligheten att lära känna duon och deras sport, då de medverkar i SVT:s nya satsning ”Det stora racet”. LindeNytt fick följa med under inspelningen bland färgburkar, mutterdragare och rungande skratt.
Mattias och Sten-Åke lärde känna varandra redan i tonåren, och inte helt oväntat träffades de just på en folkracebana. Nu, åtta år senare, har Mattias vunnit SM i rally två gånger, SM i rallycross samt Sveriges största folkracetävling. Än idag är de ett väloljat team, både på och utanför racingbanorna, och under hösten är det dags för svenska folket att stifta bekantskap med killarna, som i SVT:s nya satsning ”Det stora racet” ska lära den folkkäre programledaren Kodjo Akolor att köra folkrace.
I ”Det stora racet” bjuder fyra folkrace-team in varsin kändis till en annorlunda vardag med mekande, bensinångor och fartfylld action vid tävlingsbanor runt om i Sverige. Målet är att se om det går att förvandla dessa söndagsåkande kändisar till fullfjädrade folkrace-proffs.
Kodjo Akolor, som till vardags arbetar som programledare i radio, och vars största merit från racingvärlden innan detta var ett gokartlopp och tv-spelsracing, berättar att han blev förvånad över hur roligt det var att vara i verkstaden:
– Det är väldigt långt från min egen vardag, där jag kan sitta och säga något roligt i radio, här kände jag att gjorde något på riktigt! Jag är t ex väldigt bra på att förstöra bromsar, skrattar Kodjo och fortsätter:
– Sedan får man inte glömma att det här är ju deras verklighet som de släpper in mig i, och det är väldigt generöst!
– Den största utmaningen för oss har varit att lära upp någon som inte har någon erfarenhet av folkrace, för det är inte bara racet i sig, det är en hel livsstil, berättar Mattias.
– Framförallt att det som är så självklart för oss, är en helt ny värld för någon annan. Men det har gått väldigt bra, säger Sten-Åke och skrattar.
– Det hade inte gått lika bra om vi inte hade haft så roligt, vi fann varandra snabbt, och hittade vårat sätt att prata med varandra, och det är inte så komplicerat när bitarna väl faller på plats. Det svåraste är nog att försöka glömma allt jag har lärt mig under de 18 år som jag har haft körkort, och göra tvärtom! säger Kodjo glatt och avslutar:
– Mitt mål är att köra folkrace och ha kul, sedan spelar det ingen roll vilken placering jag får.
Hur det går för Team Ledin-Andersson avslöjas under hösten på SVT.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.