Mattias Ledin och Sten-Åke Andersson från Guldsmedshyttan, har med åren blivit välkända inom folkracevärlden, och i höst får resten av Sverige möjligheten att lära känna duon och deras sport, då de medverkar i SVT:s nya satsning ”Det stora racet”. LindeNytt fick följa med under inspelningen bland färgburkar, mutterdragare och rungande skratt.
Mattias och Sten-Åke lärde känna varandra redan i tonåren, och inte helt oväntat träffades de just på en folkracebana. Nu, åtta år senare, har Mattias vunnit SM i rally två gånger, SM i rallycross samt Sveriges största folkracetävling. Än idag är de ett väloljat team, både på och utanför racingbanorna, och under hösten är det dags för svenska folket att stifta bekantskap med killarna, som i SVT:s nya satsning ”Det stora racet” ska lära den folkkäre programledaren Kodjo Akolor att köra folkrace.
I ”Det stora racet” bjuder fyra folkrace-team in varsin kändis till en annorlunda vardag med mekande, bensinångor och fartfylld action vid tävlingsbanor runt om i Sverige. Målet är att se om det går att förvandla dessa söndagsåkande kändisar till fullfjädrade folkrace-proffs.
Kodjo Akolor, som till vardags arbetar som programledare i radio, och vars största merit från racingvärlden innan detta var ett gokartlopp och tv-spelsracing, berättar att han blev förvånad över hur roligt det var att vara i verkstaden:
– Det är väldigt långt från min egen vardag, där jag kan sitta och säga något roligt i radio, här kände jag att gjorde något på riktigt! Jag är t ex väldigt bra på att förstöra bromsar, skrattar Kodjo och fortsätter:
– Sedan får man inte glömma att det här är ju deras verklighet som de släpper in mig i, och det är väldigt generöst!
– Den största utmaningen för oss har varit att lära upp någon som inte har någon erfarenhet av folkrace, för det är inte bara racet i sig, det är en hel livsstil, berättar Mattias.
– Framförallt att det som är så självklart för oss, är en helt ny värld för någon annan. Men det har gått väldigt bra, säger Sten-Åke och skrattar.
– Det hade inte gått lika bra om vi inte hade haft så roligt, vi fann varandra snabbt, och hittade vårat sätt att prata med varandra, och det är inte så komplicerat när bitarna väl faller på plats. Det svåraste är nog att försöka glömma allt jag har lärt mig under de 18 år som jag har haft körkort, och göra tvärtom! säger Kodjo glatt och avslutar:
– Mitt mål är att köra folkrace och ha kul, sedan spelar det ingen roll vilken placering jag får.
Hur det går för Team Ledin-Andersson avslöjas under hösten på SVT.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.