Mattias Ledin och Sten-Åke Andersson från Guldsmedshyttan, har med åren blivit välkända inom folkracevärlden, och i höst får resten av Sverige möjligheten att lära känna duon och deras sport, då de medverkar i SVT:s nya satsning ”Det stora racet”. LindeNytt fick följa med under inspelningen bland färgburkar, mutterdragare och rungande skratt.
Mattias och Sten-Åke lärde känna varandra redan i tonåren, och inte helt oväntat träffades de just på en folkracebana. Nu, åtta år senare, har Mattias vunnit SM i rally två gånger, SM i rallycross samt Sveriges största folkracetävling. Än idag är de ett väloljat team, både på och utanför racingbanorna, och under hösten är det dags för svenska folket att stifta bekantskap med killarna, som i SVT:s nya satsning ”Det stora racet” ska lära den folkkäre programledaren Kodjo Akolor att köra folkrace.
I ”Det stora racet” bjuder fyra folkrace-team in varsin kändis till en annorlunda vardag med mekande, bensinångor och fartfylld action vid tävlingsbanor runt om i Sverige. Målet är att se om det går att förvandla dessa söndagsåkande kändisar till fullfjädrade folkrace-proffs.
Kodjo Akolor, som till vardags arbetar som programledare i radio, och vars största merit från racingvärlden innan detta var ett gokartlopp och tv-spelsracing, berättar att han blev förvånad över hur roligt det var att vara i verkstaden:
– Det är väldigt långt från min egen vardag, där jag kan sitta och säga något roligt i radio, här kände jag att gjorde något på riktigt! Jag är t ex väldigt bra på att förstöra bromsar, skrattar Kodjo och fortsätter:
– Sedan får man inte glömma att det här är ju deras verklighet som de släpper in mig i, och det är väldigt generöst!
– Den största utmaningen för oss har varit att lära upp någon som inte har någon erfarenhet av folkrace, för det är inte bara racet i sig, det är en hel livsstil, berättar Mattias.
– Framförallt att det som är så självklart för oss, är en helt ny värld för någon annan. Men det har gått väldigt bra, säger Sten-Åke och skrattar.
– Det hade inte gått lika bra om vi inte hade haft så roligt, vi fann varandra snabbt, och hittade vårat sätt att prata med varandra, och det är inte så komplicerat när bitarna väl faller på plats. Det svåraste är nog att försöka glömma allt jag har lärt mig under de 18 år som jag har haft körkort, och göra tvärtom! säger Kodjo glatt och avslutar:
– Mitt mål är att köra folkrace och ha kul, sedan spelar det ingen roll vilken placering jag får.
Hur det går för Team Ledin-Andersson avslöjas under hösten på SVT.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.