Mattias Ledin och Sten-Åke Andersson från Guldsmedshyttan, har med åren blivit välkända inom folkracevärlden, och i höst får resten av Sverige möjligheten att lära känna duon och deras sport, då de medverkar i SVT:s nya satsning ”Det stora racet”. LindeNytt fick följa med under inspelningen bland färgburkar, mutterdragare och rungande skratt.
Mattias och Sten-Åke lärde känna varandra redan i tonåren, och inte helt oväntat träffades de just på en folkracebana. Nu, åtta år senare, har Mattias vunnit SM i rally två gånger, SM i rallycross samt Sveriges största folkracetävling. Än idag är de ett väloljat team, både på och utanför racingbanorna, och under hösten är det dags för svenska folket att stifta bekantskap med killarna, som i SVT:s nya satsning ”Det stora racet” ska lära den folkkäre programledaren Kodjo Akolor att köra folkrace.
I ”Det stora racet” bjuder fyra folkrace-team in varsin kändis till en annorlunda vardag med mekande, bensinångor och fartfylld action vid tävlingsbanor runt om i Sverige. Målet är att se om det går att förvandla dessa söndagsåkande kändisar till fullfjädrade folkrace-proffs.
Kodjo Akolor, som till vardags arbetar som programledare i radio, och vars största merit från racingvärlden innan detta var ett gokartlopp och tv-spelsracing, berättar att han blev förvånad över hur roligt det var att vara i verkstaden:
– Det är väldigt långt från min egen vardag, där jag kan sitta och säga något roligt i radio, här kände jag att gjorde något på riktigt! Jag är t ex väldigt bra på att förstöra bromsar, skrattar Kodjo och fortsätter:
– Sedan får man inte glömma att det här är ju deras verklighet som de släpper in mig i, och det är väldigt generöst!
– Den största utmaningen för oss har varit att lära upp någon som inte har någon erfarenhet av folkrace, för det är inte bara racet i sig, det är en hel livsstil, berättar Mattias.
– Framförallt att det som är så självklart för oss, är en helt ny värld för någon annan. Men det har gått väldigt bra, säger Sten-Åke och skrattar.
– Det hade inte gått lika bra om vi inte hade haft så roligt, vi fann varandra snabbt, och hittade vårat sätt att prata med varandra, och det är inte så komplicerat när bitarna väl faller på plats. Det svåraste är nog att försöka glömma allt jag har lärt mig under de 18 år som jag har haft körkort, och göra tvärtom! säger Kodjo glatt och avslutar:
– Mitt mål är att köra folkrace och ha kul, sedan spelar det ingen roll vilken placering jag får.
Hur det går för Team Ledin-Andersson avslöjas under hösten på SVT.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”