Turerna kring den eventuella etableringen av den tyska matvarukedjan Lidl har diskuterats i det tysta länge. Nu kan vi dock bekräfta att Lidl sökt bygglov i Lindesberg. Så sent som i måndags ville Lidl inte kommentera ärendet med hänvisning till företagets policy. –Vår policy är att inte kommentera våra nyetableringar, sade Lidls pressekreterare. Men idag överlämnade byggnadsnämnden bygglovsritningarna till LindeNytt och bekräftar de rykten och spekulationer som snurrat i staden under en längre tid.
Matvarubutiken kommer, om bygglovet beviljas, att etableras i kvarteret Snäckan, där vi idag har Gustavssons Parkett & Golv samt den gamla Scaniaverkstaden. Lidls butik visar på ritningen en 75 meter lång och 25 meter bred byggnad som reser sig upp i området. Den totala ytan är hela 2000 kvm. Interiören påvisar fem otroligt långa varugångar, drygt två meter i bredd, som i stort sett sträcker sig igenom hela byggnadens längd. Att det ligger en lågpriskedja bakom detaljerna råder det inget tvivel om efter att man synat ritningen närmre.
Butiksentrén blir riktad ut mot gatan och de två infarterna läggs både i norr och söder, dvs från Gusselbyvägen (viadukten) och från Schrödersbacke (vid järnvägsövergången). Till detta kommer en gångpassage från trottoaren upp mot området. Uppfarten från Bergsmansgatan till Parkett & Golv är tänkt att användas för detta ändamål. Sedan kommunen tagit fram sin detaljplan över området har Lidl kommit med en ändring.
–Det har tillkommit 10 meter på byggnaden, men det har inte stört detaljplanen något. Detaljplanen kommer förövrigt att antas idag, berättar byggnadsnämndens planingenjör Hans Johansson.
Se ritning>>
Besök Lidl på nätet>>
Parkett & Golv byter lokal vid etablering av Lidl
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvägar och lokala bilder ska göra webbplatsen både mer lättillgänglig och välkomnande.
– Det ska det vara enkelt att navigera sig fram till det man vill hitta på webbplatsen, det tycker jag vi har lyckats med, säger Jenny Tinnfält, kommunikatör på Lindesbergs kommun.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.