Turerna kring den eventuella etableringen av den tyska matvarukedjan Lidl har diskuterats i det tysta länge. Nu kan vi dock bekräfta att Lidl sökt bygglov i Lindesberg. Så sent som i måndags ville Lidl inte kommentera ärendet med hänvisning till företagets policy. –Vår policy är att inte kommentera våra nyetableringar, sade Lidls pressekreterare. Men idag överlämnade byggnadsnämnden bygglovsritningarna till LindeNytt och bekräftar de rykten och spekulationer som snurrat i staden under en längre tid.
Matvarubutiken kommer, om bygglovet beviljas, att etableras i kvarteret Snäckan, där vi idag har Gustavssons Parkett & Golv samt den gamla Scaniaverkstaden. Lidls butik visar på ritningen en 75 meter lång och 25 meter bred byggnad som reser sig upp i området. Den totala ytan är hela 2000 kvm. Interiören påvisar fem otroligt långa varugångar, drygt två meter i bredd, som i stort sett sträcker sig igenom hela byggnadens längd. Att det ligger en lågpriskedja bakom detaljerna råder det inget tvivel om efter att man synat ritningen närmre.
Butiksentrén blir riktad ut mot gatan och de två infarterna läggs både i norr och söder, dvs från Gusselbyvägen (viadukten) och från Schrödersbacke (vid järnvägsövergången). Till detta kommer en gångpassage från trottoaren upp mot området. Uppfarten från Bergsmansgatan till Parkett & Golv är tänkt att användas för detta ändamål. Sedan kommunen tagit fram sin detaljplan över området har Lidl kommit med en ändring.
–Det har tillkommit 10 meter på byggnaden, men det har inte stört detaljplanen något. Detaljplanen kommer förövrigt att antas idag, berättar byggnadsnämndens planingenjör Hans Johansson.
Se ritning>>
Besök Lidl på nätet>>
Parkett & Golv byter lokal vid etablering av Lidl
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.