Ja, 7 knop är den hastighet som gäller från skylten vid Andersvik till skylten vid Loppholmarna.
När vädret är bra och solen skiner är det många som passar på att ta en åktur med båten, men glöm inte att det är fartbegränsningar i Bottenån. Max 7 knop får man åka, ca 13 km/h. Många håller inte den fartbegränsningen utan gasar på och kör fortare, något som kan vara livsfarligt för badare och dessutom gör vågorna att strandlinjen flyttas högre och högre upp när vågorna sköljer bort lösa partiklar. Många båtägare kanske gasar på precis vid badstränderna för att göra större vågor till de badande, men tänk på att det kan bli stora vågor även om man håller en låg fart. Så nästa gång försök att inte ge efter åt de badandes skrik om att öka farten.
Vad kan man då göra för att få ner farten på båtarna?
Patrullering med polisbåt genom bottenån skulle kanske hjälpa? Men resurserna finns inte tillgängliga i dagsläget, säger närpolischefen Jan Mill till LindeNytt.
-Det här med höga farter på sommaren är ett typiskt problem som inte går att göra speciellt mycket åt, personalen minskas när det är sommar och då måste man prioritera vissa saker, fartkontroll på båtar tvingas vi tyvärr lägga åt sidan. Hade resurserna funnits hade polisen mycket väl kunnat åkt någon vända med båten genom ån eller använt laser för att kolla hastigheten på båtarna. Det kan vara lite svårare att mäta hastigheten på en båt eftersom de oftast är spetsiga framåt, men det räcker med någon kvadratdecimeters plan yta för att få fram en säker siffra så det är inte omöjligt.
Men håll fartbegränsningen så är du helt säker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.