Ja, 7 knop är den hastighet som gäller från skylten vid Andersvik till skylten vid Loppholmarna.
När vädret är bra och solen skiner är det många som passar på att ta en åktur med båten, men glöm inte att det är fartbegränsningar i Bottenån. Max 7 knop får man åka, ca 13 km/h. Många håller inte den fartbegränsningen utan gasar på och kör fortare, något som kan vara livsfarligt för badare och dessutom gör vågorna att strandlinjen flyttas högre och högre upp när vågorna sköljer bort lösa partiklar. Många båtägare kanske gasar på precis vid badstränderna för att göra större vågor till de badande, men tänk på att det kan bli stora vågor även om man håller en låg fart. Så nästa gång försök att inte ge efter åt de badandes skrik om att öka farten.
Vad kan man då göra för att få ner farten på båtarna?
Patrullering med polisbåt genom bottenån skulle kanske hjälpa? Men resurserna finns inte tillgängliga i dagsläget, säger närpolischefen Jan Mill till LindeNytt.
-Det här med höga farter på sommaren är ett typiskt problem som inte går att göra speciellt mycket åt, personalen minskas när det är sommar och då måste man prioritera vissa saker, fartkontroll på båtar tvingas vi tyvärr lägga åt sidan. Hade resurserna funnits hade polisen mycket väl kunnat åkt någon vända med båten genom ån eller använt laser för att kolla hastigheten på båtarna. Det kan vara lite svårare att mäta hastigheten på en båt eftersom de oftast är spetsiga framåt, men det räcker med någon kvadratdecimeters plan yta för att få fram en säker siffra så det är inte omöjligt.
Men håll fartbegränsningen så är du helt säker.
Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras. Andelen äldre invånare ökar snabbt, och med det växer också behovet av trygga, tillgängliga och socialt inriktade boendeformer. Trygghetsboende – en boendeform som i dag finns i nästan hälften av Sveriges kommuner – borde vara en självklarhet även här. Att Lindesberg år 2025 fortfarande saknar ett enda trygghetsboende är inte bara olyckligt. Det är ett politiskt misslyckande.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen presenterat visar att det finns fullt genomförbara vägar för att både stärka och utveckla skolan så valde Moderaterna, Centern och Socialdemokraterna att rösta för nedläggning under måndagen.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.