Ja, 7 knop är den hastighet som gäller från skylten vid Andersvik till skylten vid Loppholmarna.
När vädret är bra och solen skiner är det många som passar på att ta en åktur med båten, men glöm inte att det är fartbegränsningar i Bottenån. Max 7 knop får man åka, ca 13 km/h. Många håller inte den fartbegränsningen utan gasar på och kör fortare, något som kan vara livsfarligt för badare och dessutom gör vågorna att strandlinjen flyttas högre och högre upp när vågorna sköljer bort lösa partiklar. Många båtägare kanske gasar på precis vid badstränderna för att göra större vågor till de badande, men tänk på att det kan bli stora vågor även om man håller en låg fart. Så nästa gång försök att inte ge efter åt de badandes skrik om att öka farten.
Vad kan man då göra för att få ner farten på båtarna?
Patrullering med polisbåt genom bottenån skulle kanske hjälpa? Men resurserna finns inte tillgängliga i dagsläget, säger närpolischefen Jan Mill till LindeNytt.
-Det här med höga farter på sommaren är ett typiskt problem som inte går att göra speciellt mycket åt, personalen minskas när det är sommar och då måste man prioritera vissa saker, fartkontroll på båtar tvingas vi tyvärr lägga åt sidan. Hade resurserna funnits hade polisen mycket väl kunnat åkt någon vända med båten genom ån eller använt laser för att kolla hastigheten på båtarna. Det kan vara lite svårare att mäta hastigheten på en båt eftersom de oftast är spetsiga framåt, men det räcker med någon kvadratdecimeters plan yta för att få fram en säker siffra så det är inte omöjligt.
Men håll fartbegränsningen så är du helt säker.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.