Ja, 7 knop är den hastighet som gäller från skylten vid Andersvik till skylten vid Loppholmarna.
När vädret är bra och solen skiner är det många som passar på att ta en åktur med båten, men glöm inte att det är fartbegränsningar i Bottenån. Max 7 knop får man åka, ca 13 km/h. Många håller inte den fartbegränsningen utan gasar på och kör fortare, något som kan vara livsfarligt för badare och dessutom gör vågorna att strandlinjen flyttas högre och högre upp när vågorna sköljer bort lösa partiklar. Många båtägare kanske gasar på precis vid badstränderna för att göra större vågor till de badande, men tänk på att det kan bli stora vågor även om man håller en låg fart. Så nästa gång försök att inte ge efter åt de badandes skrik om att öka farten.
Vad kan man då göra för att få ner farten på båtarna?
Patrullering med polisbåt genom bottenån skulle kanske hjälpa? Men resurserna finns inte tillgängliga i dagsläget, säger närpolischefen Jan Mill till LindeNytt.
-Det här med höga farter på sommaren är ett typiskt problem som inte går att göra speciellt mycket åt, personalen minskas när det är sommar och då måste man prioritera vissa saker, fartkontroll på båtar tvingas vi tyvärr lägga åt sidan. Hade resurserna funnits hade polisen mycket väl kunnat åkt någon vända med båten genom ån eller använt laser för att kolla hastigheten på båtarna. Det kan vara lite svårare att mäta hastigheten på en båt eftersom de oftast är spetsiga framåt, men det räcker med någon kvadratdecimeters plan yta för att få fram en säker siffra så det är inte omöjligt.
Men håll fartbegränsningen så är du helt säker.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.