Med största sannolikhet kommer Lindesbergs kommun införa maxtaxa på dagis. Ett beslut som troligtvis kommer att gå hårt åt kommunens redan tajta ekonomi, enligt nej-sägarna. Förvisso blev fjolårets bokslut en relativt trevlig presentation, men samtidigt visade den inget annat än nya lån som spär på syndafloden som härjat i kommunen sedan slutet av 80-talet. Bokslutet visade plus beroende på vilken färg på partisymbolen man har, var det någon i fullmäktige som sa. Huruvida ekonomin ska bibehållas på en förhållandevis säker nivå finns det lika många förslag på som det finns politiker. Man bör dock inte förlita sig på statliga bidrag som man nu gjort.
Nu finns dock ett nytt hot mot ekonomin i och med att maxtaxan ska införas. Det finns idag inga säkra siffror på hur det kommer att se ut, men att det är ett hot står klart enligt Mats Lagerman, Lod. –Jag har svårt att se att Lindesbergs kommun inte inför maxtaxa. De som motsäger sig förslaget är tillväxtkommunerna. Att det kommer att ge negativa effekter på ekonomin det är jag säker på. Och antagligen kommer det att slå på annat håll då pengarna måste in på ett eller annat sätt, menar Lagerman.
Det är alltså frivilligt för kommunerna att införa maxtaxan på förskoleverksamhet. Förslaget gäller såväl den kommunala som den privata verksamheten. För att kommunen ska få del av det särskilda statsbidraget för maxtaxan, ska avgiften inte överstiga ett visst högsta tak. Därunder ska avgifterna vara procentuella andelar av hushållets inkomst per månad före skatt inklusive skattepliktiga transfereringar. Bostadsbidrag och barnbidrag ingår däremot inte. Den högsta avgiften ska betalas för det yngsta barnet i familjen och den närmast lägre avgiften för det närmast äldre barnet, skriver Regeringen i ett pressmeddelande.
Avgifter i förskoleverksamhet (förskola/familjedaghem)
Barn 1: 3 procent av inkomsten – dock högst 1 140 kr/mån
Barn 2: 2 procent av inkomsten – dock högst 760 kr/mån
Barn 3: 1 procent av inkomsten – dock högst 380 kr/mån
Barn 4: ingen avgift
Avgifter i skolbarnsomsorgen(fritidshem/familjedaghem)
Barn 1: 2 procent av inkomsten – dock högst 760 kr/mån
Barn 2: 1 procent av inkomsten – dock högst 380 kr/mån
Barn 3: 1 procent av inkomsten – dock högst 380 kr/mån
Barn 4: ingen avgift
Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären ”Cat in the hat”, i minst sagt hotfulla avseenden. Det hela är en del av en viral TikTok-trend som spridits över hela världen, där polisen fått in mängder av anmälningar om olaga hot. Under onsdagskvällen fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett dödshot skickat via sms, med avsändaren ”Cat in the hat”.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.