Med största sannolikhet kommer Lindesbergs kommun införa maxtaxa på dagis. Ett beslut som troligtvis kommer att gå hårt åt kommunens redan tajta ekonomi, enligt nej-sägarna. Förvisso blev fjolårets bokslut en relativt trevlig presentation, men samtidigt visade den inget annat än nya lån som spär på syndafloden som härjat i kommunen sedan slutet av 80-talet. Bokslutet visade plus beroende på vilken färg på partisymbolen man har, var det någon i fullmäktige som sa. Huruvida ekonomin ska bibehållas på en förhållandevis säker nivå finns det lika många förslag på som det finns politiker. Man bör dock inte förlita sig på statliga bidrag som man nu gjort.
Nu finns dock ett nytt hot mot ekonomin i och med att maxtaxan ska införas. Det finns idag inga säkra siffror på hur det kommer att se ut, men att det är ett hot står klart enligt Mats Lagerman, Lod. –Jag har svårt att se att Lindesbergs kommun inte inför maxtaxa. De som motsäger sig förslaget är tillväxtkommunerna. Att det kommer att ge negativa effekter på ekonomin det är jag säker på. Och antagligen kommer det att slå på annat håll då pengarna måste in på ett eller annat sätt, menar Lagerman.
Det är alltså frivilligt för kommunerna att införa maxtaxan på förskoleverksamhet. Förslaget gäller såväl den kommunala som den privata verksamheten. För att kommunen ska få del av det särskilda statsbidraget för maxtaxan, ska avgiften inte överstiga ett visst högsta tak. Därunder ska avgifterna vara procentuella andelar av hushållets inkomst per månad före skatt inklusive skattepliktiga transfereringar. Bostadsbidrag och barnbidrag ingår däremot inte. Den högsta avgiften ska betalas för det yngsta barnet i familjen och den närmast lägre avgiften för det närmast äldre barnet, skriver Regeringen i ett pressmeddelande.
Avgifter i förskoleverksamhet (förskola/familjedaghem)
Barn 1: 3 procent av inkomsten – dock högst 1 140 kr/mån
Barn 2: 2 procent av inkomsten – dock högst 760 kr/mån
Barn 3: 1 procent av inkomsten – dock högst 380 kr/mån
Barn 4: ingen avgift
Avgifter i skolbarnsomsorgen(fritidshem/familjedaghem)
Barn 1: 2 procent av inkomsten – dock högst 760 kr/mån
Barn 2: 1 procent av inkomsten – dock högst 380 kr/mån
Barn 3: 1 procent av inkomsten – dock högst 380 kr/mån
Barn 4: ingen avgift
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.