Vill du ha möjligheten att vara hemma med ditt barn de första åren? Glöm det! Om du inte har mycket pengar i madrassen, vill säga. Med det mycket jämna resultatet som blev utslaget i omröstningen i kommunfullmäktige, 23 för och 22 mot, röstades förslaget om införande av maxtaxa igenom. Partierna var som vanligt uppdelade i två läger, Socialdemokraterna och Vänstern i ena ringhörnan och de övriga i andra ringhörnan. För en vanlig Svensson som gärna varit hemma med sitt barn, istället för att skicka iväg barnet till dagis, betyder det att den möjligheten i praktiken blir omöjlig.
–Ja, det blir mycket tufft. Man får alltså offra i stort sett hela sin lön om det ska vara möjligt – och hur många kan göra så?, säger Pär-Ove Lindqvist, Moderaterna. Det slår helt fel! Moderaterna tycker att man som förälder ska ha rätten att välja och det kan man inte med maxtaxa på barnomsorgen.
–Som vanligt skjuter man nu in massor av pengar i den kommunala barnomsorgen och omöjliggör alternativet att stanna hemma med sitt barn. Helt
fel! Istället ska man väl ställa sig frågan vilket som är bäst för barnet: att vara på dagis eller vara hemma med föräldrarna? Just den frågan ställde jag till Socialdemokraterna då de menade att maxtaxan är för barnets bästa. Men något svar på min fråga fick jag inte, säger Lindqvist.
En dyr reform för skattebetalarna
De föräldrar som föredrar dagis för sina barn subventioneras med ca 100.000 kronor per barn och år. Medan de som väljer att vara hemma med barnen inte får något alls.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.