Stadens torg och parker är naturliga samlingsplatser som skapar liv och rörelse. Men de utnyttjas inte till hundra procent idag och det är något som stadsarkitektkontoret vill ändra på till det bättre.
Torget vid varuhallarna är en mycket viktig knutpunkt som idag kanske inte är så väldigt kul för ögat. Men det går att lyfta torget, menar stadsarkitekt Peter Ljungné.
-Vi håller på och ser över det här i samband med att belysningen på Kungsgatan ska förbättras. Torgets markyta är idag bestående av cementplattor och Kungsgatan har sina kullerstenar, därför känns övergången från gatan till torget lite fel. Man skulle kunna skapa en naturligare övergång, att det känns som att Kungsgatan faktiskt fortsätter in på torget, förklarar Peter.
Vidare pekar Peter på brister som t ex parkbänkar och torgets struktur samt andra smådetaljer som sticker i ögat. Direkt efter semestern kommer man att ta fram skisser och förslag på förbättringar för torget.
En annan central samlingsplats som kan tänkas komma på tal, är Flugparken. Denna tidigare härliga oas är numera bara en gräsmatta och ett kalt ”stengolv”. För bara ett par år sedan blomstrade rabatterna i fagra färger runt fontänen, men inte ens det inslaget finns alltså kvar idag.
-Spontant känner nog även jag att det var trevligare förr, innan muren revs. Naturligtvis finns anledning att titta på detta område också, men vad jag förstår är det högre prioritet just nu på varuhallstorget, säger Peter Ljungné.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat – helt utan något förbestämt tema.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.