Stadens torg och parker är naturliga samlingsplatser som skapar liv och rörelse. Men de utnyttjas inte till hundra procent idag och det är något som stadsarkitektkontoret vill ändra på till det bättre.
Torget vid varuhallarna är en mycket viktig knutpunkt som idag kanske inte är så väldigt kul för ögat. Men det går att lyfta torget, menar stadsarkitekt Peter Ljungné.
-Vi håller på och ser över det här i samband med att belysningen på Kungsgatan ska förbättras. Torgets markyta är idag bestående av cementplattor och Kungsgatan har sina kullerstenar, därför känns övergången från gatan till torget lite fel. Man skulle kunna skapa en naturligare övergång, att det känns som att Kungsgatan faktiskt fortsätter in på torget, förklarar Peter.
Vidare pekar Peter på brister som t ex parkbänkar och torgets struktur samt andra smådetaljer som sticker i ögat. Direkt efter semestern kommer man att ta fram skisser och förslag på förbättringar för torget.
En annan central samlingsplats som kan tänkas komma på tal, är Flugparken. Denna tidigare härliga oas är numera bara en gräsmatta och ett kalt ”stengolv”. För bara ett par år sedan blomstrade rabatterna i fagra färger runt fontänen, men inte ens det inslaget finns alltså kvar idag.
-Spontant känner nog även jag att det var trevligare förr, innan muren revs. Naturligtvis finns anledning att titta på detta område också, men vad jag förstår är det högre prioritet just nu på varuhallstorget, säger Peter Ljungné.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.