Stadens torg och parker är naturliga samlingsplatser som skapar liv och rörelse. Men de utnyttjas inte till hundra procent idag och det är något som stadsarkitektkontoret vill ändra på till det bättre.
Torget vid varuhallarna är en mycket viktig knutpunkt som idag kanske inte är så väldigt kul för ögat. Men det går att lyfta torget, menar stadsarkitekt Peter Ljungné.
-Vi håller på och ser över det här i samband med att belysningen på Kungsgatan ska förbättras. Torgets markyta är idag bestående av cementplattor och Kungsgatan har sina kullerstenar, därför känns övergången från gatan till torget lite fel. Man skulle kunna skapa en naturligare övergång, att det känns som att Kungsgatan faktiskt fortsätter in på torget, förklarar Peter.
Vidare pekar Peter på brister som t ex parkbänkar och torgets struktur samt andra smådetaljer som sticker i ögat. Direkt efter semestern kommer man att ta fram skisser och förslag på förbättringar för torget.
En annan central samlingsplats som kan tänkas komma på tal, är Flugparken. Denna tidigare härliga oas är numera bara en gräsmatta och ett kalt ”stengolv”. För bara ett par år sedan blomstrade rabatterna i fagra färger runt fontänen, men inte ens det inslaget finns alltså kvar idag.
-Spontant känner nog även jag att det var trevligare förr, innan muren revs. Naturligtvis finns anledning att titta på detta område också, men vad jag förstår är det högre prioritet just nu på varuhallstorget, säger Peter Ljungné.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.