Den mycket framgångsrika rallyprofilen Tina Thörner gästar Lindesberg i slutet av februari. Hon är hitbjuden av Lindesbergs kommun och Företagarna i Lindesberg i samband med premiären av ”Företagarträffar” – ett nytt koncept av de tidigare och mycket uppskattade frukostmötena: Näringslivsfrukost.
I samband med att kommunens utvecklingsavdelning stuvades om, så lades företagarnas frukostmöte på is på obestämd tid. Under denna viloperiod har man alltså valt att utveckla konceptet tillsammans med Företagarna i Lindesberg. Bakom det nya Företagarträffar står Anne Resare, Anita Lindgren och Maria Lindstedt från kommunen samt Ulla-Britt Norgren från Företagarna.
Det som skiljer sig allra mest från tidigare frukostmöten, är att man nu inte enbart kommer att vända sig till den morgonpigge. Upplägget kommer vara som sådant, att man blandar morgonstund med lunch och aftnar.
-På detta vis blir det variation på upplägget och olika inriktning. På premiären blir det ett frukosttema – och nästa gång kanske vi istället lägger det på en lunch eller pubafton. Det beror helt på hur vi laddar programmet inför kommande träffar, berättar Anne Resare.
En sak som man håller fast vid enligt tidigare manér, är att arrangera detta en gång i månaden och alltid på en torsdag i slutet av månaden. Nytt är dock att man inte alltid kommer att hålla till på hotellet som förut.
-Eftersom vi blandar frukostträffar, lunchträffar och pubaftnar, så kommer vi också hålla till på olika platser. Premiären kommer troligtvis att ske på Folkan #13 eftersom vi räknar med att vår gäst Tina Thörner kommer att dra lite extra mycket folk, påpekar Anne.
Rallydrottningen Tina Thörner uppges ha blivit väldigt glad över inbjudan till Lindesberg. Stan är nämligen inte helt obekant för henne eftersom Tinas kollega och gode vän Johnny Johansson (kartläsare åt mästaren Mats Jonsson) bor här.
-Vi träffade Tina på Promotionbåten och fick ett väldigt gott intryck av henne. När vi frågade om hon ville medverka i Lindesberg blev hon jätteglad, säger Anne Resare.
Tina kommer inte bara prata rally – utan också om företagande, skapa lycka i livet och odla positiva tankar. Och inte minst: våga vara den man är.
Föranmälan till Företagarträffen den 26 februari görs på nedanstående mailadress:
anne.resare@lindesberg.se
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.