Den mycket framgångsrika rallyprofilen Tina Thörner gästar Lindesberg i slutet av februari. Hon är hitbjuden av Lindesbergs kommun och Företagarna i Lindesberg i samband med premiären av ”Företagarträffar” – ett nytt koncept av de tidigare och mycket uppskattade frukostmötena: Näringslivsfrukost.
I samband med att kommunens utvecklingsavdelning stuvades om, så lades företagarnas frukostmöte på is på obestämd tid. Under denna viloperiod har man alltså valt att utveckla konceptet tillsammans med Företagarna i Lindesberg. Bakom det nya Företagarträffar står Anne Resare, Anita Lindgren och Maria Lindstedt från kommunen samt Ulla-Britt Norgren från Företagarna.
Det som skiljer sig allra mest från tidigare frukostmöten, är att man nu inte enbart kommer att vända sig till den morgonpigge. Upplägget kommer vara som sådant, att man blandar morgonstund med lunch och aftnar.
-På detta vis blir det variation på upplägget och olika inriktning. På premiären blir det ett frukosttema – och nästa gång kanske vi istället lägger det på en lunch eller pubafton. Det beror helt på hur vi laddar programmet inför kommande träffar, berättar Anne Resare.
En sak som man håller fast vid enligt tidigare manér, är att arrangera detta en gång i månaden och alltid på en torsdag i slutet av månaden. Nytt är dock att man inte alltid kommer att hålla till på hotellet som förut.
-Eftersom vi blandar frukostträffar, lunchträffar och pubaftnar, så kommer vi också hålla till på olika platser. Premiären kommer troligtvis att ske på Folkan #13 eftersom vi räknar med att vår gäst Tina Thörner kommer att dra lite extra mycket folk, påpekar Anne.
Rallydrottningen Tina Thörner uppges ha blivit väldigt glad över inbjudan till Lindesberg. Stan är nämligen inte helt obekant för henne eftersom Tinas kollega och gode vän Johnny Johansson (kartläsare åt mästaren Mats Jonsson) bor här.
-Vi träffade Tina på Promotionbåten och fick ett väldigt gott intryck av henne. När vi frågade om hon ville medverka i Lindesberg blev hon jätteglad, säger Anne Resare.
Tina kommer inte bara prata rally – utan också om företagande, skapa lycka i livet och odla positiva tankar. Och inte minst: våga vara den man är.
Föranmälan till Företagarträffen den 26 februari görs på nedanstående mailadress:
anne.resare@lindesberg.se
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.