Den mycket framgångsrika rallyprofilen Tina Thörner gästar Lindesberg i slutet av februari. Hon är hitbjuden av Lindesbergs kommun och Företagarna i Lindesberg i samband med premiären av ”Företagarträffar” – ett nytt koncept av de tidigare och mycket uppskattade frukostmötena: Näringslivsfrukost.
I samband med att kommunens utvecklingsavdelning stuvades om, så lades företagarnas frukostmöte på is på obestämd tid. Under denna viloperiod har man alltså valt att utveckla konceptet tillsammans med Företagarna i Lindesberg. Bakom det nya Företagarträffar står Anne Resare, Anita Lindgren och Maria Lindstedt från kommunen samt Ulla-Britt Norgren från Företagarna.
Det som skiljer sig allra mest från tidigare frukostmöten, är att man nu inte enbart kommer att vända sig till den morgonpigge. Upplägget kommer vara som sådant, att man blandar morgonstund med lunch och aftnar.
-På detta vis blir det variation på upplägget och olika inriktning. På premiären blir det ett frukosttema – och nästa gång kanske vi istället lägger det på en lunch eller pubafton. Det beror helt på hur vi laddar programmet inför kommande träffar, berättar Anne Resare.
En sak som man håller fast vid enligt tidigare manér, är att arrangera detta en gång i månaden och alltid på en torsdag i slutet av månaden. Nytt är dock att man inte alltid kommer att hålla till på hotellet som förut.
-Eftersom vi blandar frukostträffar, lunchträffar och pubaftnar, så kommer vi också hålla till på olika platser. Premiären kommer troligtvis att ske på Folkan #13 eftersom vi räknar med att vår gäst Tina Thörner kommer att dra lite extra mycket folk, påpekar Anne.
Rallydrottningen Tina Thörner uppges ha blivit väldigt glad över inbjudan till Lindesberg. Stan är nämligen inte helt obekant för henne eftersom Tinas kollega och gode vän Johnny Johansson (kartläsare åt mästaren Mats Jonsson) bor här.
-Vi träffade Tina på Promotionbåten och fick ett väldigt gott intryck av henne. När vi frågade om hon ville medverka i Lindesberg blev hon jätteglad, säger Anne Resare.
Tina kommer inte bara prata rally – utan också om företagande, skapa lycka i livet och odla positiva tankar. Och inte minst: våga vara den man är.
Föranmälan till Företagarträffen den 26 februari görs på nedanstående mailadress:
anne.resare@lindesberg.se
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Socialnämnden har under hösten genomfört en utredning över ”hemtjänst söder”, det vill säga hemtjänsten i Frövi och Fellingsbro. Syftet har varit att utreda besparingar och effektiviseringar inom verksamheten, något som fått många att befara det värsta. Under torsdagen kom dock nämndens ordförande, Tom Persson (SD) med ett lugnande besked.
– Från presidiet har vi lagt två förslag till beslut, att dagens hemtjänstgrupper blir kvar i befintliga lokaler, utifrån att vi inte ser någon organisatorisk fördel i en flytt i utredningen, samt att det främjar Fellingsbro som ort.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 10 november hade Elin Axelsson (S) ställt en interpellation till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). Interpellationen handlade om en inbjudan till dialog med den nationella samordnaren för frivillig återvandring. På regeringens hemsida står följande: ”Återvandringsbidraget ger personer som av olika skäl inte trivs eller blivit tillräckligt integrerade i det svenska samhället en chans till en nystart i sitt hemland.” Bidraget är alltså helt frivilligt och inte kopplat till tvång så som det framställs i interpellationen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.