Den mycket framgångsrika rallyprofilen Tina Thörner gästar Lindesberg i slutet av februari. Hon är hitbjuden av Lindesbergs kommun och Företagarna i Lindesberg i samband med premiären av ”Företagarträffar” – ett nytt koncept av de tidigare och mycket uppskattade frukostmötena: Näringslivsfrukost.
I samband med att kommunens utvecklingsavdelning stuvades om, så lades företagarnas frukostmöte på is på obestämd tid. Under denna viloperiod har man alltså valt att utveckla konceptet tillsammans med Företagarna i Lindesberg. Bakom det nya Företagarträffar står Anne Resare, Anita Lindgren och Maria Lindstedt från kommunen samt Ulla-Britt Norgren från Företagarna.
Det som skiljer sig allra mest från tidigare frukostmöten, är att man nu inte enbart kommer att vända sig till den morgonpigge. Upplägget kommer vara som sådant, att man blandar morgonstund med lunch och aftnar.
-På detta vis blir det variation på upplägget och olika inriktning. På premiären blir det ett frukosttema – och nästa gång kanske vi istället lägger det på en lunch eller pubafton. Det beror helt på hur vi laddar programmet inför kommande träffar, berättar Anne Resare.
En sak som man håller fast vid enligt tidigare manér, är att arrangera detta en gång i månaden och alltid på en torsdag i slutet av månaden. Nytt är dock att man inte alltid kommer att hålla till på hotellet som förut.
-Eftersom vi blandar frukostträffar, lunchträffar och pubaftnar, så kommer vi också hålla till på olika platser. Premiären kommer troligtvis att ske på Folkan #13 eftersom vi räknar med att vår gäst Tina Thörner kommer att dra lite extra mycket folk, påpekar Anne.
Rallydrottningen Tina Thörner uppges ha blivit väldigt glad över inbjudan till Lindesberg. Stan är nämligen inte helt obekant för henne eftersom Tinas kollega och gode vän Johnny Johansson (kartläsare åt mästaren Mats Jonsson) bor här.
-Vi träffade Tina på Promotionbåten och fick ett väldigt gott intryck av henne. När vi frågade om hon ville medverka i Lindesberg blev hon jätteglad, säger Anne Resare.
Tina kommer inte bara prata rally – utan också om företagande, skapa lycka i livet och odla positiva tankar. Och inte minst: våga vara den man är.
Föranmälan till Företagarträffen den 26 februari görs på nedanstående mailadress:
anne.resare@lindesberg.se
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Har du uppmärksammat en pedagog eller ett arbetslag som har gjort det lilla extra för att lyfta fram delaktighet och demokrati i sin undervisning? I så fall är det hög tid att nominera till årets pedagogiska pris, som varje år delas ut av Barn- och utbildningsnämnden.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.