Den mycket framgångsrika rallyprofilen Tina Thörner gästar Lindesberg i slutet av februari. Hon är hitbjuden av Lindesbergs kommun och Företagarna i Lindesberg i samband med premiären av ”Företagarträffar” – ett nytt koncept av de tidigare och mycket uppskattade frukostmötena: Näringslivsfrukost.
I samband med att kommunens utvecklingsavdelning stuvades om, så lades företagarnas frukostmöte på is på obestämd tid. Under denna viloperiod har man alltså valt att utveckla konceptet tillsammans med Företagarna i Lindesberg. Bakom det nya Företagarträffar står Anne Resare, Anita Lindgren och Maria Lindstedt från kommunen samt Ulla-Britt Norgren från Företagarna.
Det som skiljer sig allra mest från tidigare frukostmöten, är att man nu inte enbart kommer att vända sig till den morgonpigge. Upplägget kommer vara som sådant, att man blandar morgonstund med lunch och aftnar.
-På detta vis blir det variation på upplägget och olika inriktning. På premiären blir det ett frukosttema – och nästa gång kanske vi istället lägger det på en lunch eller pubafton. Det beror helt på hur vi laddar programmet inför kommande träffar, berättar Anne Resare.
En sak som man håller fast vid enligt tidigare manér, är att arrangera detta en gång i månaden och alltid på en torsdag i slutet av månaden. Nytt är dock att man inte alltid kommer att hålla till på hotellet som förut.
-Eftersom vi blandar frukostträffar, lunchträffar och pubaftnar, så kommer vi också hålla till på olika platser. Premiären kommer troligtvis att ske på Folkan #13 eftersom vi räknar med att vår gäst Tina Thörner kommer att dra lite extra mycket folk, påpekar Anne.
Rallydrottningen Tina Thörner uppges ha blivit väldigt glad över inbjudan till Lindesberg. Stan är nämligen inte helt obekant för henne eftersom Tinas kollega och gode vän Johnny Johansson (kartläsare åt mästaren Mats Jonsson) bor här.
-Vi träffade Tina på Promotionbåten och fick ett väldigt gott intryck av henne. När vi frågade om hon ville medverka i Lindesberg blev hon jätteglad, säger Anne Resare.
Tina kommer inte bara prata rally – utan också om företagande, skapa lycka i livet och odla positiva tankar. Och inte minst: våga vara den man är.
Föranmälan till Företagarträffen den 26 februari görs på nedanstående mailadress:
anne.resare@lindesberg.se
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.