Precis som Loppholmarna har en plan för beachvolleyboll efterfrågas nu en plan för beachhandboll på Lindesskolans grönområde. Förslaget har inkommit som ett medborgarförslag, som nu har satt bollen i rullning.
Sommaren 2014 invigdes beachvolleybollplanen på Loppholmarna. Nu önskas alltså att en annan ”strandsport” får utrymme ett bollkast från volleyplanen. I en skrivelse från en medborgare föreslås att beachhandboll skall kunna utövas sommartid i direkt anslutning till Lindesberg Arena eller lite längre bort i samma område.
Förslaget har landat hos fritidskonsulent Jonas Andersson på Tillväxtförvaltningen, som i ett svar anammar initiativet och föreslår att en sådan eventuell satsning bör bygga på samma grunder som i fallet med beachvolleyn på Loppholmarna, där Lindesberg Volley var initiativtagare med stöd från Lindesbergs kommun, Riksidrottsförbundet och Örebro Läns Idrottsförbund.
”LIF Lindesberg har aldrig ställt frågan till kommunen om att anlägga en beachhandbollsplan. Därför bör frågan ställas till dem om de har intresse av att det byggs en beachhandbollsplan. Om de är intresserade kan föreningen tillsammans med Fritidskonsulent utreda förutsättningarna för att bygga en beachhandbollsplan i nära anslutning till Lindesberg Arena eller Lindeskolan”, svarar Jonas Andersson.
Enligt en grov kalkyl skulle en sådan anläggning kosta mellan 125 000-250 000 kr.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.