Precis som Loppholmarna har en plan för beachvolleyboll efterfrågas nu en plan för beachhandboll på Lindesskolans grönområde. Förslaget har inkommit som ett medborgarförslag, som nu har satt bollen i rullning.
Sommaren 2014 invigdes beachvolleybollplanen på Loppholmarna. Nu önskas alltså att en annan ”strandsport” får utrymme ett bollkast från volleyplanen. I en skrivelse från en medborgare föreslås att beachhandboll skall kunna utövas sommartid i direkt anslutning till Lindesberg Arena eller lite längre bort i samma område.
Förslaget har landat hos fritidskonsulent Jonas Andersson på Tillväxtförvaltningen, som i ett svar anammar initiativet och föreslår att en sådan eventuell satsning bör bygga på samma grunder som i fallet med beachvolleyn på Loppholmarna, där Lindesberg Volley var initiativtagare med stöd från Lindesbergs kommun, Riksidrottsförbundet och Örebro Läns Idrottsförbund.
”LIF Lindesberg har aldrig ställt frågan till kommunen om att anlägga en beachhandbollsplan. Därför bör frågan ställas till dem om de har intresse av att det byggs en beachhandbollsplan. Om de är intresserade kan föreningen tillsammans med Fritidskonsulent utreda förutsättningarna för att bygga en beachhandbollsplan i nära anslutning till Lindesberg Arena eller Lindeskolan”, svarar Jonas Andersson.
Enligt en grov kalkyl skulle en sådan anläggning kosta mellan 125 000-250 000 kr.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.