Efter många turer revs till slut den gamla förskolebyggnaden i Storå – och nu föreslås att där blir parkeringsplatser istället.
Den före detta förskolan ”Lysmasken” i Storå centrum, revs i maj månad i år. Nu föreslår alltså en invånare i en så kallad medborgarmotion, att tomten kommer till användning. Nämligen som parkeringsplats.
Motionären menar att parkeringsplatsen skulle komma Grönbodahemmet till nytta, för såväl personal som för besökare. Vidare finner denne att p-området till Tempobutiken borde utökas och att plantering av träd och buskar görs på ytorna.
”Det skulle ”knyta ihop” centrum samt skapa en säkrare parkering både för affären och Grönboda”, avslutas skrivelsen.
En vecka har gått sedan den massiva polisinsatsen ägde rum vid Brotorpsskolan i Lindesberg, efter att skolans inrymningslarm aktiverats. Dagen efter insatsen kunde man konstatera att larmet startades av misstag, och att ingen hotbild fanns. Nu hoppas man att loggar ska bringa klarhet i vad som egentligen hänt.
Det väntar ett spännande och varierande läslov för barn och ungdomar under vecka 44 – fyllt med allt från spökjakter och skattjakter till vattenaktiviteter, högstadiedisco, klättring och pyssel. Tack vare ett samarbete mellan kommun, föreningsliv, studieförbund, bibliotek och badhuset har ett innehållsrikt program tagits fram som passar alla åldrar.
– Föreningslivet gör ett fantastiskt jobb, och vi har också tagit ett omtag kring studieförbunden för att synliggöra deras verksamheter. Alla har verkligen lagt extra krut i år, vilket är jätteroligt, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
En del av Torphyttevägen i området Brodalen kommer stängas för genomfartstrafik vid tre tillfällen under oktober. Det första tillfället sker redan i morgon, tisdag.
Senast 1 januari 2027 måste elnätsbolagen införa en effektavgift – efter beslut från Energimarknadsinspektionen. Syftet är att skapa incitament för kunder att sprida ut sin elanvändning över dygnet och på så sätt öka nyttjandegraden i nätet – något som kan påverka elräkningen. Detta var något Villaägarnas Riksförbund ville lyfta och bjöd in bland annat det lokala energibolaget Linde energi för att sprida ljus över vad som är på gång för kunderna i nätet.
Klockan 12:45 på onsdagseftermiddagen hamnade Lisa Nilsson och Klara Sahlén mitt i ett kaos av gråtande, chockade och skräckslagna barn, som hade sökt skydd hos Mejk. På ren instinkt tog de, och deras kollegor, hand om barnen och gav dem en trygg famn i väntan på deras oroliga föräldrar.
– Jag blev som en robot, jag ville bara få hem barn, förklarar Lisa.
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog beslut när larmet gick på rasten att ta sig från skolan direkt och samla våra barn på Mejk.
Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och låta samtliga elever gå hem.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.