Danska Vestas Wind Systems har fått en jätteorder från EDP Renováveis som innebär att positiva vindar nu blåser in över Guldsmedshyttan.-Ordern tryggar jobben på Vestas i Guldsmedshyttan och det känns naturligtvis jättekul, kommenterar Torbjörn Rudqvist, VD på Vestas i Guldsmedshyttan.
På måndagen meddelades att Vestas Wind Systems kammat hem bolagets största order någonsin. Vestas skall leverera upp till 2.100 megawatt till Nord- och Sydamerika samt Europa under 2011 och 2012. Ordern avser leverans, installation och driftsättning av vindturbiner. Dessutom ingår ett tvåårigt serviceavtal med möjlighet till förlängning på fem eller tio år.
Denna jätteorder kommer att innebära en tryggare tillvaro för de 122 anställda på Vestas i Guldsmedshyttan. Det är en försäkran om att det kommer att finnas jobb på bruket, konstaterar VD Torbjörn Rudqvist.
-Det här kommer definitivt att påverka oss på ett positivt sätt. Vi kommer att tillverka vissa delar här i Guldsmedshyttan. Det handlar om själva naven – infästningarna till vingarna – samt fundamenten. Ordern innebär att vi kommer att köra för fullt hela sommaren, säger han.
65 miljoner i nya ugnar
Men det är inte ”bara” ordern som gör att Guldsmedshyttan står på stadigare mark efter lågkonjunkturen. I sommar kommer Vestas nämligen att göra större investeringar i anläggningen i Guldsmedshyttan.
-Ja, det kommer att ske en utbyggnad av anläggningen. Totalt 65 miljoner kronor skall investeras i nya smältverk, två helt nya ugnar med betydligt högre kapacitet än nuvarande. Det här innebär ju att Vestas tror på anläggningen och ser en framtid för den också, förklarar Torbjörn Rudqvist.
Ugnarna ger en kapacitet på 50 000 ton jämfört med dagens 10 000 ton.
Fotnot: Vestas Wind Systems omsatte i fjol 66 miljarder kronor.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.