Danska Vestas Wind Systems har fått en jätteorder från EDP Renováveis som innebär att positiva vindar nu blåser in över Guldsmedshyttan.-Ordern tryggar jobben på Vestas i Guldsmedshyttan och det känns naturligtvis jättekul, kommenterar Torbjörn Rudqvist, VD på Vestas i Guldsmedshyttan.
På måndagen meddelades att Vestas Wind Systems kammat hem bolagets största order någonsin. Vestas skall leverera upp till 2.100 megawatt till Nord- och Sydamerika samt Europa under 2011 och 2012. Ordern avser leverans, installation och driftsättning av vindturbiner. Dessutom ingår ett tvåårigt serviceavtal med möjlighet till förlängning på fem eller tio år.
Denna jätteorder kommer att innebära en tryggare tillvaro för de 122 anställda på Vestas i Guldsmedshyttan. Det är en försäkran om att det kommer att finnas jobb på bruket, konstaterar VD Torbjörn Rudqvist.
-Det här kommer definitivt att påverka oss på ett positivt sätt. Vi kommer att tillverka vissa delar här i Guldsmedshyttan. Det handlar om själva naven – infästningarna till vingarna – samt fundamenten. Ordern innebär att vi kommer att köra för fullt hela sommaren, säger han.
65 miljoner i nya ugnar
Men det är inte ”bara” ordern som gör att Guldsmedshyttan står på stadigare mark efter lågkonjunkturen. I sommar kommer Vestas nämligen att göra större investeringar i anläggningen i Guldsmedshyttan.
-Ja, det kommer att ske en utbyggnad av anläggningen. Totalt 65 miljoner kronor skall investeras i nya smältverk, två helt nya ugnar med betydligt högre kapacitet än nuvarande. Det här innebär ju att Vestas tror på anläggningen och ser en framtid för den också, förklarar Torbjörn Rudqvist.
Ugnarna ger en kapacitet på 50 000 ton jämfört med dagens 10 000 ton.
Fotnot: Vestas Wind Systems omsatte i fjol 66 miljarder kronor.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.