Danska Vestas Wind Systems har fått en jätteorder från EDP Renováveis som innebär att positiva vindar nu blåser in över Guldsmedshyttan.-Ordern tryggar jobben på Vestas i Guldsmedshyttan och det känns naturligtvis jättekul, kommenterar Torbjörn Rudqvist, VD på Vestas i Guldsmedshyttan.
På måndagen meddelades att Vestas Wind Systems kammat hem bolagets största order någonsin. Vestas skall leverera upp till 2.100 megawatt till Nord- och Sydamerika samt Europa under 2011 och 2012. Ordern avser leverans, installation och driftsättning av vindturbiner. Dessutom ingår ett tvåårigt serviceavtal med möjlighet till förlängning på fem eller tio år.
Denna jätteorder kommer att innebära en tryggare tillvaro för de 122 anställda på Vestas i Guldsmedshyttan. Det är en försäkran om att det kommer att finnas jobb på bruket, konstaterar VD Torbjörn Rudqvist.
-Det här kommer definitivt att påverka oss på ett positivt sätt. Vi kommer att tillverka vissa delar här i Guldsmedshyttan. Det handlar om själva naven – infästningarna till vingarna – samt fundamenten. Ordern innebär att vi kommer att köra för fullt hela sommaren, säger han.
65 miljoner i nya ugnar
Men det är inte ”bara” ordern som gör att Guldsmedshyttan står på stadigare mark efter lågkonjunkturen. I sommar kommer Vestas nämligen att göra större investeringar i anläggningen i Guldsmedshyttan.
-Ja, det kommer att ske en utbyggnad av anläggningen. Totalt 65 miljoner kronor skall investeras i nya smältverk, två helt nya ugnar med betydligt högre kapacitet än nuvarande. Det här innebär ju att Vestas tror på anläggningen och ser en framtid för den också, förklarar Torbjörn Rudqvist.
Ugnarna ger en kapacitet på 50 000 ton jämfört med dagens 10 000 ton.
Fotnot: Vestas Wind Systems omsatte i fjol 66 miljarder kronor.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.