Danska Vestas Wind Systems har fått en jätteorder från EDP Renováveis som innebär att positiva vindar nu blåser in över Guldsmedshyttan.-Ordern tryggar jobben på Vestas i Guldsmedshyttan och det känns naturligtvis jättekul, kommenterar Torbjörn Rudqvist, VD på Vestas i Guldsmedshyttan.
På måndagen meddelades att Vestas Wind Systems kammat hem bolagets största order någonsin. Vestas skall leverera upp till 2.100 megawatt till Nord- och Sydamerika samt Europa under 2011 och 2012. Ordern avser leverans, installation och driftsättning av vindturbiner. Dessutom ingår ett tvåårigt serviceavtal med möjlighet till förlängning på fem eller tio år.
Denna jätteorder kommer att innebära en tryggare tillvaro för de 122 anställda på Vestas i Guldsmedshyttan. Det är en försäkran om att det kommer att finnas jobb på bruket, konstaterar VD Torbjörn Rudqvist.
-Det här kommer definitivt att påverka oss på ett positivt sätt. Vi kommer att tillverka vissa delar här i Guldsmedshyttan. Det handlar om själva naven – infästningarna till vingarna – samt fundamenten. Ordern innebär att vi kommer att köra för fullt hela sommaren, säger han.
65 miljoner i nya ugnar
Men det är inte ”bara” ordern som gör att Guldsmedshyttan står på stadigare mark efter lågkonjunkturen. I sommar kommer Vestas nämligen att göra större investeringar i anläggningen i Guldsmedshyttan.
-Ja, det kommer att ske en utbyggnad av anläggningen. Totalt 65 miljoner kronor skall investeras i nya smältverk, två helt nya ugnar med betydligt högre kapacitet än nuvarande. Det här innebär ju att Vestas tror på anläggningen och ser en framtid för den också, förklarar Torbjörn Rudqvist.
Ugnarna ger en kapacitet på 50 000 ton jämfört med dagens 10 000 ton.
Fotnot: Vestas Wind Systems omsatte i fjol 66 miljarder kronor.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning dygnet runt. Men avser de dygnet-runt-öppet för både medicinska och kirurgiska patienter? Eller stängt för kirurgiska/ortopediska patienter nattetid?
LindeNytts läsare har ställt sina hetaste valfrågor och politikerna har svarat. Inför söndagens val hoppas vi att detta ska ge svaren som saknas för att avgöra vilket parti som ska få just er röst. Så här har det gått till: LindeNytts läsare har skickat in sina hetaste valfrågor till redaktionen. Vi har sedan plockat ut de fem vanligast förekommande frågorna. Varje partiföreträdare har fått en minut på sig att svara, per fråga. Från början var detta tänkt att vara ett filmat inslag, men på grund av tekniska problem fick vi övergå till ett analogt format.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.