Danska Vestas Wind Systems har fått en jätteorder från EDP Renováveis som innebär att positiva vindar nu blåser in över Guldsmedshyttan.-Ordern tryggar jobben på Vestas i Guldsmedshyttan och det känns naturligtvis jättekul, kommenterar Torbjörn Rudqvist, VD på Vestas i Guldsmedshyttan.
På måndagen meddelades att Vestas Wind Systems kammat hem bolagets största order någonsin. Vestas skall leverera upp till 2.100 megawatt till Nord- och Sydamerika samt Europa under 2011 och 2012. Ordern avser leverans, installation och driftsättning av vindturbiner. Dessutom ingår ett tvåårigt serviceavtal med möjlighet till förlängning på fem eller tio år.
Denna jätteorder kommer att innebära en tryggare tillvaro för de 122 anställda på Vestas i Guldsmedshyttan. Det är en försäkran om att det kommer att finnas jobb på bruket, konstaterar VD Torbjörn Rudqvist.
-Det här kommer definitivt att påverka oss på ett positivt sätt. Vi kommer att tillverka vissa delar här i Guldsmedshyttan. Det handlar om själva naven – infästningarna till vingarna – samt fundamenten. Ordern innebär att vi kommer att köra för fullt hela sommaren, säger han.
65 miljoner i nya ugnar
Men det är inte ”bara” ordern som gör att Guldsmedshyttan står på stadigare mark efter lågkonjunkturen. I sommar kommer Vestas nämligen att göra större investeringar i anläggningen i Guldsmedshyttan.
-Ja, det kommer att ske en utbyggnad av anläggningen. Totalt 65 miljoner kronor skall investeras i nya smältverk, två helt nya ugnar med betydligt högre kapacitet än nuvarande. Det här innebär ju att Vestas tror på anläggningen och ser en framtid för den också, förklarar Torbjörn Rudqvist.
Ugnarna ger en kapacitet på 50 000 ton jämfört med dagens 10 000 ton.
Fotnot: Vestas Wind Systems omsatte i fjol 66 miljarder kronor.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.