Pizzabagaren, frisören och skomakaren är exempel på tjänsteföretagare som får kraftigt sänkta kostnader 2008. Vid årsskiftet kommer en rad kostnadslättnader träda i kraft som naturligtvis underlättar för många som idag går på knäna för att överleva.
Många tjänsteföretagare kan bokstavligen skratta hela vägen till banken. Detta sedan finansminister Anders Borg fått klartecken från EU-kommissionen gällande att kraftigt sänka de höga arbetsgivareavgifterna inom en rad branscher i tjänstesektorn. Sänkningen från dagens 32,4 procent till morgondagens 10,2 procent innebär 4000-7000 kronor varje månad för den som har en anställd. Branscher som berörs är bland annat restauranger, taxi, skomakare, bilverkstäder/cykelverkstäder med flera.
Lindesbergs kommunalråd Anders Larsson ser flera positiva effekter av det här och tror att många företagare i Lindesberg får det lättare att överleva.
-Sedan är det här också ett bra sätt att motverka svartjobben. Det ska inte vara värt att välja svart – och det kommer det inte heller att bli tack vare det här. Jag ser uppenbara fördelar som företagandet kommer att må bra av, säger Anders Larsson.
En annan kostnadslättnad som planeras, är att slopa revisionsplikten för små och medelstora företag. Sverige är ett av två länder i Europa som fortfarande håller fast vid detta, men från och med 2009 försvinner revisionsplikten.
-Det är också bra! Jag tycker inte att ”Anderssons Diversehandel” ska behöva ha samma krav som ett multinationellt storföretag när det gäller sin redovisning. Jag tycker det säger sig självt, det blir bara fel. I andra länder där plikten slopats, har man inte upplevt några negativa effekter, tvärtom faktiskt.
Revisionsplikten innebär idag en utgift på ca 10 000 kronor per år.
Vilka branscher omfattas av sänkt arbetsgivareavgift?
Reparation och underhåll av cyklar, mopeder, motorcyklar, terrängskotrar och personbilar med undantag av husbilar, reparation och underhåll av fritidsbåtar, vattenskotrar och båtmotorer, restauranger, kaféer, gatukök, catering, taxi, tvätterier, reparation och underhåll av skor, väskor, plånböcker, skärp och liknande lädervaror, hunddagis, frisörer samt hud- och kroppsvård.
Källa: Regeringen.se
Sänkta socialavgifter i tjänstesektorn
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.