Pizzabagaren, frisören och skomakaren är exempel på tjänsteföretagare som får kraftigt sänkta kostnader 2008. Vid årsskiftet kommer en rad kostnadslättnader träda i kraft som naturligtvis underlättar för många som idag går på knäna för att överleva.
Många tjänsteföretagare kan bokstavligen skratta hela vägen till banken. Detta sedan finansminister Anders Borg fått klartecken från EU-kommissionen gällande att kraftigt sänka de höga arbetsgivareavgifterna inom en rad branscher i tjänstesektorn. Sänkningen från dagens 32,4 procent till morgondagens 10,2 procent innebär 4000-7000 kronor varje månad för den som har en anställd. Branscher som berörs är bland annat restauranger, taxi, skomakare, bilverkstäder/cykelverkstäder med flera.
Lindesbergs kommunalråd Anders Larsson ser flera positiva effekter av det här och tror att många företagare i Lindesberg får det lättare att överleva.
-Sedan är det här också ett bra sätt att motverka svartjobben. Det ska inte vara värt att välja svart – och det kommer det inte heller att bli tack vare det här. Jag ser uppenbara fördelar som företagandet kommer att må bra av, säger Anders Larsson.
En annan kostnadslättnad som planeras, är att slopa revisionsplikten för små och medelstora företag. Sverige är ett av två länder i Europa som fortfarande håller fast vid detta, men från och med 2009 försvinner revisionsplikten.
-Det är också bra! Jag tycker inte att ”Anderssons Diversehandel” ska behöva ha samma krav som ett multinationellt storföretag när det gäller sin redovisning. Jag tycker det säger sig självt, det blir bara fel. I andra länder där plikten slopats, har man inte upplevt några negativa effekter, tvärtom faktiskt.
Revisionsplikten innebär idag en utgift på ca 10 000 kronor per år.
Vilka branscher omfattas av sänkt arbetsgivareavgift?
Reparation och underhåll av cyklar, mopeder, motorcyklar, terrängskotrar och personbilar med undantag av husbilar, reparation och underhåll av fritidsbåtar, vattenskotrar och båtmotorer, restauranger, kaféer, gatukök, catering, taxi, tvätterier, reparation och underhåll av skor, väskor, plånböcker, skärp och liknande lädervaror, hunddagis, frisörer samt hud- och kroppsvård.
Källa: Regeringen.se
Sänkta socialavgifter i tjänstesektorn
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.