Pizzabagaren, frisören och skomakaren är exempel på tjänsteföretagare som får kraftigt sänkta kostnader 2008. Vid årsskiftet kommer en rad kostnadslättnader träda i kraft som naturligtvis underlättar för många som idag går på knäna för att överleva.
Många tjänsteföretagare kan bokstavligen skratta hela vägen till banken. Detta sedan finansminister Anders Borg fått klartecken från EU-kommissionen gällande att kraftigt sänka de höga arbetsgivareavgifterna inom en rad branscher i tjänstesektorn. Sänkningen från dagens 32,4 procent till morgondagens 10,2 procent innebär 4000-7000 kronor varje månad för den som har en anställd. Branscher som berörs är bland annat restauranger, taxi, skomakare, bilverkstäder/cykelverkstäder med flera.
Lindesbergs kommunalråd Anders Larsson ser flera positiva effekter av det här och tror att många företagare i Lindesberg får det lättare att överleva.
-Sedan är det här också ett bra sätt att motverka svartjobben. Det ska inte vara värt att välja svart – och det kommer det inte heller att bli tack vare det här. Jag ser uppenbara fördelar som företagandet kommer att må bra av, säger Anders Larsson.
En annan kostnadslättnad som planeras, är att slopa revisionsplikten för små och medelstora företag. Sverige är ett av två länder i Europa som fortfarande håller fast vid detta, men från och med 2009 försvinner revisionsplikten.
-Det är också bra! Jag tycker inte att ”Anderssons Diversehandel” ska behöva ha samma krav som ett multinationellt storföretag när det gäller sin redovisning. Jag tycker det säger sig självt, det blir bara fel. I andra länder där plikten slopats, har man inte upplevt några negativa effekter, tvärtom faktiskt.
Revisionsplikten innebär idag en utgift på ca 10 000 kronor per år.
Vilka branscher omfattas av sänkt arbetsgivareavgift?
Reparation och underhåll av cyklar, mopeder, motorcyklar, terrängskotrar och personbilar med undantag av husbilar, reparation och underhåll av fritidsbåtar, vattenskotrar och båtmotorer, restauranger, kaféer, gatukök, catering, taxi, tvätterier, reparation och underhåll av skor, väskor, plånböcker, skärp och liknande lädervaror, hunddagis, frisörer samt hud- och kroppsvård.
Källa: Regeringen.se
Sänkta socialavgifter i tjänstesektorn
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.