Rockhammar Timber AB var för bara några år sedan hotat om inget gjordes för att öka försäljningen. Då gick cirka 40 procent av tillverkningen till export och någon ljus framtid för sågverket fanns inte. Anders Ek, vd för Rockhammar Timber, befarade det värsta om inget radikalt gjordes för att rädda företaget. Det krävdes något nytt och fräscht, en egen riktlinje som fick namnet Rockhammar Timber att höras ute i Europa.
-Som ett traditionellt sågverk fanns ingen framtid helt enkelt. Men tekniken och kunnandet hade vi och därför försökte vi skapa en egen nisch för att bli extremt duktiga på vår sak. Det lyckades vi med och räddade därigenom företaget, berättar Anders Ek.
Idag står sågverket i Rockhammar på betydligt säkrare mark. Exportmarknaden har blivit dubbelt så stor. Idag går 80 procent av tillverkningen till andra länder. Trots det ser Anders Ek mycket allvarligt på framtiden om Sverige väljer att stå utanför valutaunionen.
-Sverige är ett extremt exportberoende land och att stå utanför är otroligt allvarligt som jag ser det. Det handlar inte om att en fläskkotlett blir en krona dyrare eller inte. Det viktiga i att vara med i Euroland är att vi blir mer intressanta och kan vidmakthålla eller t.o.m. öka sysselsättningen i landet. Därför är det oerhört viktigt att gå med i EMU, säger Anders Ek.
Som många andra företagsledare vi talat med är osäkerhet ett begrepp som likt en röd tråd löper genom den artikelserie vi skrivit med anledning av valet den 14 september. Även Rockhammar Timbers vd ser samma hotbild för företaget som de andra. Osäkerhet i valuta är kostsamt för företagen.
-Hela Europa har idag europriser. Det blir alltså betydligt lättare att jämföra priser med andra länder med en transparant valuta. För Rockhammar Timber betyder osäkerhet pengaförlust. Vid affärer med våra utlandskunder ser vi att mycket går i förlust när valutan växlas in. Den förlusten är naturligtvis något vi slipper med euron, berättar Anders Ek.
Fotnot: Rockhammar Timber AB omsätter årligen 120 miljoner kronor och har 30 anställda.
Sågverket ingår i Rottneros-koncernen vars hemsida ni finner här>>
Tidigare artiklar:
Meritor>>
Linde Maskiner>>
Tormek>>
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.