Det senaste snöovädret krävde en större arbetsinsats i natt än vad man hade räknat med på Bergslagens Kommunalteknik.
Enligt prognosen i onsdags skulle Lindesbergsområdet bara få omkring 10 cm snö, enligt SMHI. Men det blev dubbelt upp – och lite drygt t o m.
-Det har kommit rejält med snö i norra kommundelen, men jag tycker att vi har klarat av uppgiften riktigt bra ändå. Vi körde ut alla resurser i natt och jobbar nu med det allra sista innan vi tar lite sömn, säger arbetsledare Karl-Göran Andersson.
Även om det blev ett rejält snöfall, så är det inte mängderna som förbryllar snöröjarna. Det är den hårda blåsten och kraftiga vindbyarna som spökar mest så här dagen efter.
-På vissa platser måste vi köra en vända till på grund av blåsten. Jag gissar att vi har omkring 30 procent merarbete bara för att det blåser så kraftigt. Inne i villaområdena är det dock lugnare tack och lov, säger Karl-Göran.
På BKT uppskattar man att Lindesberg har fått ca 20 cm snö och att man i norrorterna fått ca 25 cm.
-Vi kör klart det här passet om ca 11 timmars arbete, sedan vilar vi en stund och kör eventuellt igång med bortforsling så det blir gjort. Om det blir som jag har tänkt, så inleds detta arbete ca kl 21 ikväll, men det är bara preliminärt ännu så länge, understryker Karl-Göran Andersson.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.