På självaste marknadsdagen öppnar inredningsbutiken Stil & Ting på en ny adress. Flytten från den gamla och ack så trångbodda lokalen i bankhuset (Handelsbanken) är inget som butiksägaren Christina Persson och affärsbiträdet Lina Axelsson kommer att ångra ett dugg.-Här får vi ju mycket mer plats för alla saker och dessutom syns vi bättre ut mot Kungsgatan jämfört med tidigare, förklarar Christina.
Ja, flyttlasset gick inte överdrivet många meter – men förändringen blev ändå enorm. Stil & Ting har nu flyttat in i lokalen som f d Blå Porten tidigare befann sig i och har med detta fått helt nya förutsättningar att satsa på verksamheten.
I den gamla lokalen var det nästan svårt för kunder att vända sig om utan att slå omkull något. Nu är det faktiskt t o m läge för en svängom oavsett var i butiken man befinner sig.
-Den gamla lokalen är ju inte anpassad för butiksverksamhet eftersom det egentligen är en kontorslokal, det är det som har varit felet, påpekar Lina.
Dessutom har Christina Persson saknat riktiga skyltfönster att använda sig av för den egna marknadsföringen.
-Det är väldigt viktigt att kunna marknadsföra sig på det sättet. I den gamla lokalen kom vi så långt bort från gatan och eftersom vi inte hade några riktiga skyltfönster så kändes det som att folk gick förbi utan att se oss, förklarar hon.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.
REPLIK: Struktur och tydlighet bör vi ha inom vården absolut. Men går att få utan intraphone.