På självaste marknadsdagen öppnar inredningsbutiken Stil & Ting på en ny adress. Flytten från den gamla och ack så trångbodda lokalen i bankhuset (Handelsbanken) är inget som butiksägaren Christina Persson och affärsbiträdet Lina Axelsson kommer att ångra ett dugg.-Här får vi ju mycket mer plats för alla saker och dessutom syns vi bättre ut mot Kungsgatan jämfört med tidigare, förklarar Christina.
Ja, flyttlasset gick inte överdrivet många meter – men förändringen blev ändå enorm. Stil & Ting har nu flyttat in i lokalen som f d Blå Porten tidigare befann sig i och har med detta fått helt nya förutsättningar att satsa på verksamheten.
I den gamla lokalen var det nästan svårt för kunder att vända sig om utan att slå omkull något. Nu är det faktiskt t o m läge för en svängom oavsett var i butiken man befinner sig.
-Den gamla lokalen är ju inte anpassad för butiksverksamhet eftersom det egentligen är en kontorslokal, det är det som har varit felet, påpekar Lina.
Dessutom har Christina Persson saknat riktiga skyltfönster att använda sig av för den egna marknadsföringen.
-Det är väldigt viktigt att kunna marknadsföra sig på det sättet. I den gamla lokalen kom vi så långt bort från gatan och eftersom vi inte hade några riktiga skyltfönster så kändes det som att folk gick förbi utan att se oss, förklarar hon.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.