Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Mer vaccin väntas de närmaste veckorna – fira nyåret i ”den egna bubblan”

Under söndagen vaccinerades de allra första länsborna mot covid-19, och sammanlagt fick 242 personer, alla på äldreboenden i Örebro, sin första dos. Den kommande veckan väntas ytterligare en leverans till Örebro län och då fortsätter vaccinationen på äldreboenden i hela länet.
– Alla kommer att erbjudas vaccin, men de som har störst risk att bli allvarligt sjuka av covid-19 kommer att få först, säger Stellan Johansson, Region Örebro län, i ett pressmeddelande.

Den första leveransen med vaccin kom till Örebro under lördagskvällen och efter beredning under söndagsmorgonen fördelades vaccinet vidare till fem äldreboenden i Örebro.

– Vi har nu kommit igång med vaccineringen av de första inom vår förvaltning och det rullar på enligt den plan vi har satt upp. Vi kommer att börja med att vaccinera våra hyresgäster på vård- och omsorgsboenden för att sedan gå vidare till resterande grupper av den prioriteringslista som Folkhälsomyndigheten tagit fram, säger vård- och omsorgsförvaltningens chef i Örebro kommun Annika Roman i ett pressmeddelande.

Regionen följer Folkhälsomyndighetens prioritetsordning när det gäller vaccineringen, vilket betyder att personer på särskilda boenden för äldre och personer som har hemtjänst står först på tur. Vidare kommer personal inom äldreomsorgen och inom hälso- och sjukvården samt anhöriga till personer med hemtjänst att få vaccinet.

Efter det står personer som är över 70 år och personer som tillhör andra riskgrupper på tur i prioritetsordningen. Så snart vaccinleveranserna tillåter i januari kommer regionen att öppna sina vaccinationsmottagningar för tidbokning via 1177.se eller telefon och det kommer då att bli möjligt även för denna grupp att vaccinera sig.

– Just nu hör många av sig med frågor om vaccinationer och besked utlovas så snart det går. Vi vet att det finns förväntan, men framförhållningen gällande leveranserna är oerhört kort och vi gör allt vi kan. Vi kan försäkra att vi så snart det är möjligt kommer att gå ut med information om när mottagningarna öppnar och om när det blir möjligt att boka tider, säger Inger Nordin Olsson, regional vaccinationssamordnare covid-19, i ett pressmeddelande.

Inger Nordin Olsson, regional vaccinationssamordnare covid-19. Foto: Region Örebro län

Även om vaccinationen startade under julhelgen är det fortfarande viktigt att fortsätta följa rekommendationerna om att hålla avstånd, tvätta händerna ofta och att stanna hemma om man känner sig sjuk. Smittspridningen i Örebro län ligger kvar på en platå med cirka 800 positiva fall varje vecka. Läget är dock skört och Jonas Claesson, hälso- och sjukvårdsdirektör, uppmanar alla att vara följsamma till råd och rekommendationer.

– Vår bedömning är att det är ett relativt oförändrat läge och att vi fortfarande befinner oss på en platå. Att något färre har provtagit sig tror vi beror på långhelger och ledigheter, säger Anja Rosdahl, biträdande smittskyddsläkare.

Smittspridningen sker framförallt inom familjen och på arbetsplatsen. Fortfarande förekommer också en viss smittspridning i samband med sociala sammankomster mellan individer som inte tillhör samma hushåll.

– Vi uppmanar regionens invånare att fira in det nya året i ”sin egen bubbla” det vill säga i första hand med sina hushållskontakter eller personer som man träffar regelbundet. Firande med personer utanför den ”egna bubblan” bör helst ske utomhus och med god fysisk distans. Man bör avstå nyårsfirande utanför hemmet om man har minsta symtom. Tänk också på att stora mängder alkohol påverkar omdömet och att en ursprunglig avsikt att hålla distans och följa rekommendationerna kan svikta, säger Anja Rosdahl, biträdande smittskyddsläkare.

Totalt vårdas nu 35 patienter med covid -19 på vårdavdelningar på något av länets tre sjukhus. Av dessa vårdas 30 patienter på Universitetssjukhuset Örebro, tre på Karlskoga lasarett och två på Lindesbergs lasarett. Ytterligare sju patienter får intensivvård i regionen, varav en patient är hemmahörande i en annan region.

– Jämfört med övriga regioner i Sverige, har belastningen av covid-19 på vården i Region Örebro län, de senaste veckorna, varit något lägre än snittbelastningen i landet. Men läget är skört då det fortfarande finns en betydande smittspridning i samhället. Belastningen de närmaste veckorna kommer nu vara helt beroende av följsamheten till de råd och rekommendationer som Folkhälsomyndigheten och Regeringen beslutat om, säger Jonas Claesson, hälso- och sjukvårdsdirektör.

Publicerad 29 december 2020 klockan 14:59

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

2025 års kulturstipendium gick till riksspeleman Anna Johansson. Foto: Manskören Harmoni

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.

13 augusti 2026 klockan 14:53 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Arkivfoto: Fredrik Norman

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.

13 augusti 2026 klockan 10:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I ...

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet...

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det

Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn ...

Zonordförande William Flormo tillsammans med systrarna Alva och Lydia Carlsson. Foto: Jennie Einarsson

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”

För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.

10 augusti 2026 klockan 15:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt

INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.

10 augusti 2026 klockan 13:41 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Pride behövs – också i Lindesberg
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot...
10 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Braksuccé för Truckmeet: ”Väldigt roligt”
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången ...
8 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg ...
7 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Sol, jaktlycka och omfamnande natur

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.

7 augusti 2026 klockan 13:27 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Drömmen om att bli astronaut har tagit honom till rymdgymnasiet. Foto: Camilla Lagerman

Charlie siktade mot stjärnorna och kom in – börjar rymdgymnasiet i Kiruna

Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.

6 augusti 2026 klockan 15:31 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ett år med Vision 2040 – och jag känner att Lindesberg rör på sig

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med ...

Barnen fick ett sommarlov med guldkant – tack vare generös donation

Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina ...

Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten

Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera ...

Foto: Andreas Rosenqvist

Nadim Ghazale föreläser på Lindesbergs bibliotek

Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.

3 augusti 2026 klockan 14:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Centrumrestaurang i konkurs

Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus ...

Säsongens provfiske genomfört – så gick det

Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjö...

FotoFredag: Fullmåne och kärlek

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga ...

Efter upprepade förelägganden – kvinna får djurförbud

En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Lä...

Artikel innehåller bildspel Eftermiddagskaffe i trädgården gör comeback

Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé p...

Nu blir det ännu mer hund hos Kotten – öppnar dagis i höst

Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax ...

Solstings huvudakt Mimikry drog igång publiken. Foto: Leo Larsson, Solsting

Artikel innehåller bildspel Rejält sting i festivalen trots vädergudarnas svek

Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.

27 juli 2026 klockan 13:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Harry överlevde dubbla strokes – nu väntar drömresan till USA: ”Bra saker händer inte oss”
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och ...
24 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Skogens guld och fågelspan
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill ...
24 juli 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens...
24 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-07-23

2026-07-23

2026-07-23

2026-07-22

2026-07-22

2026-07-21

2026-07-20

2026-07-20

2026-07-17

2026-07-17

2026-07-16

2026-07-14

2026-07-13

2026-07-11

2026-08-13 16:17