Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Mer vaccin väntas de närmaste veckorna – fira nyåret i ”den egna bubblan”

Under söndagen vaccinerades de allra första länsborna mot covid-19, och sammanlagt fick 242 personer, alla på äldreboenden i Örebro, sin första dos. Den kommande veckan väntas ytterligare en leverans till Örebro län och då fortsätter vaccinationen på äldreboenden i hela länet.
– Alla kommer att erbjudas vaccin, men de som har störst risk att bli allvarligt sjuka av covid-19 kommer att få först, säger Stellan Johansson, Region Örebro län, i ett pressmeddelande.

Den första leveransen med vaccin kom till Örebro under lördagskvällen och efter beredning under söndagsmorgonen fördelades vaccinet vidare till fem äldreboenden i Örebro.

– Vi har nu kommit igång med vaccineringen av de första inom vår förvaltning och det rullar på enligt den plan vi har satt upp. Vi kommer att börja med att vaccinera våra hyresgäster på vård- och omsorgsboenden för att sedan gå vidare till resterande grupper av den prioriteringslista som Folkhälsomyndigheten tagit fram, säger vård- och omsorgsförvaltningens chef i Örebro kommun Annika Roman i ett pressmeddelande.

Regionen följer Folkhälsomyndighetens prioritetsordning när det gäller vaccineringen, vilket betyder att personer på särskilda boenden för äldre och personer som har hemtjänst står först på tur. Vidare kommer personal inom äldreomsorgen och inom hälso- och sjukvården samt anhöriga till personer med hemtjänst att få vaccinet.

Efter det står personer som är över 70 år och personer som tillhör andra riskgrupper på tur i prioritetsordningen. Så snart vaccinleveranserna tillåter i januari kommer regionen att öppna sina vaccinationsmottagningar för tidbokning via 1177.se eller telefon och det kommer då att bli möjligt även för denna grupp att vaccinera sig.

– Just nu hör många av sig med frågor om vaccinationer och besked utlovas så snart det går. Vi vet att det finns förväntan, men framförhållningen gällande leveranserna är oerhört kort och vi gör allt vi kan. Vi kan försäkra att vi så snart det är möjligt kommer att gå ut med information om när mottagningarna öppnar och om när det blir möjligt att boka tider, säger Inger Nordin Olsson, regional vaccinationssamordnare covid-19, i ett pressmeddelande.

Inger Nordin Olsson, regional vaccinationssamordnare covid-19. Foto: Region Örebro län

Även om vaccinationen startade under julhelgen är det fortfarande viktigt att fortsätta följa rekommendationerna om att hålla avstånd, tvätta händerna ofta och att stanna hemma om man känner sig sjuk. Smittspridningen i Örebro län ligger kvar på en platå med cirka 800 positiva fall varje vecka. Läget är dock skört och Jonas Claesson, hälso- och sjukvårdsdirektör, uppmanar alla att vara följsamma till råd och rekommendationer.

– Vår bedömning är att det är ett relativt oförändrat läge och att vi fortfarande befinner oss på en platå. Att något färre har provtagit sig tror vi beror på långhelger och ledigheter, säger Anja Rosdahl, biträdande smittskyddsläkare.

Smittspridningen sker framförallt inom familjen och på arbetsplatsen. Fortfarande förekommer också en viss smittspridning i samband med sociala sammankomster mellan individer som inte tillhör samma hushåll.

– Vi uppmanar regionens invånare att fira in det nya året i ”sin egen bubbla” det vill säga i första hand med sina hushållskontakter eller personer som man träffar regelbundet. Firande med personer utanför den ”egna bubblan” bör helst ske utomhus och med god fysisk distans. Man bör avstå nyårsfirande utanför hemmet om man har minsta symtom. Tänk också på att stora mängder alkohol påverkar omdömet och att en ursprunglig avsikt att hålla distans och följa rekommendationerna kan svikta, säger Anja Rosdahl, biträdande smittskyddsläkare.

Totalt vårdas nu 35 patienter med covid -19 på vårdavdelningar på något av länets tre sjukhus. Av dessa vårdas 30 patienter på Universitetssjukhuset Örebro, tre på Karlskoga lasarett och två på Lindesbergs lasarett. Ytterligare sju patienter får intensivvård i regionen, varav en patient är hemmahörande i en annan region.

– Jämfört med övriga regioner i Sverige, har belastningen av covid-19 på vården i Region Örebro län, de senaste veckorna, varit något lägre än snittbelastningen i landet. Men läget är skört då det fortfarande finns en betydande smittspridning i samhället. Belastningen de närmaste veckorna kommer nu vara helt beroende av följsamheten till de råd och rekommendationer som Folkhälsomyndigheten och Regeringen beslutat om, säger Jonas Claesson, hälso- och sjukvårdsdirektör.

Publicerad 29 december 2020 klockan 14:59

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Per Eriksson öppnar nu för att sälja Göransonska Gården. Foto: Camilla Lagerman

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.

29 juni 2026 klockan 16:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Det är upplagt för ännu en magisk sommarkväll när Martin på sjön går av stapeln. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Det blir en sommar med Martin på sjön igen

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.

29 juni 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Regionstyret sviker landsbygden

INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen...

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in ...

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsfö...

På söndag öppnar Gun-Britt Svensson upp sin trädgård på 1900 kvadratmeter för allmän beskådan inom konceptet Tusen Trädgårdar. Foto: Timmy Lundegård

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.

25 juni 2026 klockan 13:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.

25 juni 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i ...
24 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset ...
24 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat...
23 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tom Persson (SD) och Jenny Alamartin (KD). Foto: Camilla Lagerman

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.

23 juni 2026 klockan 10:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

På lördag arrangeras till populära Ullermuller för fjortonde året i rad. Arkivbild: Anna Fryxell

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”

Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.

23 juni 2026 klockan 08:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för inbrott på krog

Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

FotoFredag: Glad Midsommar!

Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna...

Foto: Camilla Lagerman

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

18 juni 2026 klockan 12:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter...

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ...

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av ...

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade ...

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård

Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong ...

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan

Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stä...

Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun

En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.

15 juni 2026 klockan 12:35 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska h...
12 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studenternas utspring
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och ...
12 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ny korsning ska avlasta villagata från trafik
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att ...
12 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-12

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-08

2026-06-06

2026-06-05

2026-06-05

2026-06-04

2026-06-04

2026-06-03

2026-06-30 06:22