Det var inte mycket till sol, när föreningen Solel i Lindesberg invigde sin solcellsanläggning på ett av Lindeskolans tak idag. Föreningens medlemmar trotsade regnet och kunde notera en aktuell effekt på endast 675 Watt. Efter invigningen inledde solels-föreningen sitt första årsmöte efter det att anläggningen tagits i bruk.
Anläggningen finns på L-husets tak – alltså längst västerut. Här samlades ett femtiotal andelsägare i Solels-föreningen under paraplyer för att se Libo/Falab:s VD Roger Sixtensson tillsammans med Ann Björk från föreningen dra av skynket från den display som visar hur mycket anläggningen producerar.

Ann Björk från Sol i Lindesberg och Roger Sixtensson Libo/Falab avtäckte solels-mätaren på Lindeskolan. Foto: Hans Andersson
Det var en poäng att den kommunale direktören invigde, för föreningen har samarbetat med kommunala bolag, som dels använder föreningens el direkt i Lindeskolan, dels satt igång en egen – lika stor- anläggning på Lingonvägen. Det har LindeNytt rapporterat om nyligen.
Roger Sixtensson menar att det här är en ekonomiskt vettig investering och ser man till miljönyttan, så är det en tung investering. När han invigningstalade, lovade han att anläggningen på Hagaberg kommer att få efterföljare. Han tänker då på nybyggnationerna vid Strandskolan och på kvarteret Bulten, där det planeras såväl vårdcentral som boende.
Han säger att de kommunala bostadsbolagen vill värna om ett hållbart samhälle även om ekonomin inte alltid tillåter det, och han berättade för invigningsbesökarna att bolagen är med och leder utveckling av en s k livscykelmodell för hållbart byggande. När solels-föreningens ordförande Per Zetterlund sade att Roger Sixtensson också är andelsägare i föreningen fick denne glada applåder.

Ett femtiotal medlemmar tågade i regnet när solcells-anläggningen hade invigts. Foto: Hans Andersson
Sjungandes ”På lingonröda tuvor och på villande mo” tågade man till årsmötet och väl under tak vågade en liten ensemble sig på ”Solen lyser även på liten stuga”. Det var en ”lågbudgetorkester” – alla musikanterna är medlemmar i Solel i Lindesberg.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.