Det var inte mycket till sol, när föreningen Solel i Lindesberg invigde sin solcellsanläggning på ett av Lindeskolans tak idag. Föreningens medlemmar trotsade regnet och kunde notera en aktuell effekt på endast 675 Watt. Efter invigningen inledde solels-föreningen sitt första årsmöte efter det att anläggningen tagits i bruk.
Anläggningen finns på L-husets tak – alltså längst västerut. Här samlades ett femtiotal andelsägare i Solels-föreningen under paraplyer för att se Libo/Falab:s VD Roger Sixtensson tillsammans med Ann Björk från föreningen dra av skynket från den display som visar hur mycket anläggningen producerar.

Ann Björk från Sol i Lindesberg och Roger Sixtensson Libo/Falab avtäckte solels-mätaren på Lindeskolan. Foto: Hans Andersson
Det var en poäng att den kommunale direktören invigde, för föreningen har samarbetat med kommunala bolag, som dels använder föreningens el direkt i Lindeskolan, dels satt igång en egen – lika stor- anläggning på Lingonvägen. Det har LindeNytt rapporterat om nyligen.
Roger Sixtensson menar att det här är en ekonomiskt vettig investering och ser man till miljönyttan, så är det en tung investering. När han invigningstalade, lovade han att anläggningen på Hagaberg kommer att få efterföljare. Han tänker då på nybyggnationerna vid Strandskolan och på kvarteret Bulten, där det planeras såväl vårdcentral som boende.
Han säger att de kommunala bostadsbolagen vill värna om ett hållbart samhälle även om ekonomin inte alltid tillåter det, och han berättade för invigningsbesökarna att bolagen är med och leder utveckling av en s k livscykelmodell för hållbart byggande. När solels-föreningens ordförande Per Zetterlund sade att Roger Sixtensson också är andelsägare i föreningen fick denne glada applåder.

Ett femtiotal medlemmar tågade i regnet när solcells-anläggningen hade invigts. Foto: Hans Andersson
Sjungandes ”På lingonröda tuvor och på villande mo” tågade man till årsmötet och väl under tak vågade en liten ensemble sig på ”Solen lyser även på liten stuga”. Det var en ”lågbudgetorkester” – alla musikanterna är medlemmar i Solel i Lindesberg.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.