Meritor i Lindesberg kommer att ta över produktionen av framaxlar från fabriken i Köping. För Lindesbergs del innebär det 70 nya arbetstillfällen. Dock är det inte klart ännu hur många ”nya” jobb det skapar för arbetsmarknaden lokalt.
Heikki Nykänen, chef för arbetsförmedlingen, leker gärna med tanken om att 70 helt nya arbetstillfällen skapats. Det finns nämligen 594 öppet arbetslösa i Lindesbergs kommun, varför detta skulle vara en god hjälp att få ut många av dessa i arbete.
Men det är inte riktigt så enkelt.
-Vi vet inte ännu hur många från Köping som kan komma att följa med till Meritor i Lindesberg, folk som vill arbeta vidare och väljer att pendla eller samåka med andra. Sedan kanske en del av de drabbade på fabriken i Köping faktiskt bor i Lindesbergs kommun och pendlar idag. Det är med andra ord alldeles för tidigt att säga hur det påverkar oss i dagsläget, säger Heikki.
Dock är han mycket positiv till utökningen av produktionen i sig.
-Självklart är det här en mycket god nyhet för Lindesberg. Det ingjuter framtidstro och det är ju tyvärr sällan vi får så här goda nyheter. Det brukar snarare vara tvärtom, förklarar han.
Tvärtom ja. Och även om Heikki Nykänen leker med tanken om att 70 nya arbeten står och väntar arbetslösa i Lindesberg, så skulle det gå plus minus noll.
-Vi får inte glömma att vi haft två stora varsel, först Fellingsbro Mekan med 38 anställda och senast Rockhammar Timber med 30 anställda. Där tappade vi plötsligt 68 arbetstillfällen, konstaterar han.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.