Meritor i Lindesberg kommer att ta över produktionen av framaxlar från fabriken i Köping. För Lindesbergs del innebär det 70 nya arbetstillfällen. Dock är det inte klart ännu hur många ”nya” jobb det skapar för arbetsmarknaden lokalt.
Heikki Nykänen, chef för arbetsförmedlingen, leker gärna med tanken om att 70 helt nya arbetstillfällen skapats. Det finns nämligen 594 öppet arbetslösa i Lindesbergs kommun, varför detta skulle vara en god hjälp att få ut många av dessa i arbete.
Men det är inte riktigt så enkelt.
-Vi vet inte ännu hur många från Köping som kan komma att följa med till Meritor i Lindesberg, folk som vill arbeta vidare och väljer att pendla eller samåka med andra. Sedan kanske en del av de drabbade på fabriken i Köping faktiskt bor i Lindesbergs kommun och pendlar idag. Det är med andra ord alldeles för tidigt att säga hur det påverkar oss i dagsläget, säger Heikki.
Dock är han mycket positiv till utökningen av produktionen i sig.
-Självklart är det här en mycket god nyhet för Lindesberg. Det ingjuter framtidstro och det är ju tyvärr sällan vi får så här goda nyheter. Det brukar snarare vara tvärtom, förklarar han.
Tvärtom ja. Och även om Heikki Nykänen leker med tanken om att 70 nya arbeten står och väntar arbetslösa i Lindesberg, så skulle det gå plus minus noll.
-Vi får inte glömma att vi haft två stora varsel, först Fellingsbro Mekan med 38 anställda och senast Rockhammar Timber med 30 anställda. Där tappade vi plötsligt 68 arbetstillfällen, konstaterar han.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.