Meritor i Lindesberg kommer att ta över produktionen av framaxlar från fabriken i Köping. För Lindesbergs del innebär det 70 nya arbetstillfällen. Dock är det inte klart ännu hur många ”nya” jobb det skapar för arbetsmarknaden lokalt.
Heikki Nykänen, chef för arbetsförmedlingen, leker gärna med tanken om att 70 helt nya arbetstillfällen skapats. Det finns nämligen 594 öppet arbetslösa i Lindesbergs kommun, varför detta skulle vara en god hjälp att få ut många av dessa i arbete.
Men det är inte riktigt så enkelt.
-Vi vet inte ännu hur många från Köping som kan komma att följa med till Meritor i Lindesberg, folk som vill arbeta vidare och väljer att pendla eller samåka med andra. Sedan kanske en del av de drabbade på fabriken i Köping faktiskt bor i Lindesbergs kommun och pendlar idag. Det är med andra ord alldeles för tidigt att säga hur det påverkar oss i dagsläget, säger Heikki.
Dock är han mycket positiv till utökningen av produktionen i sig.
-Självklart är det här en mycket god nyhet för Lindesberg. Det ingjuter framtidstro och det är ju tyvärr sällan vi får så här goda nyheter. Det brukar snarare vara tvärtom, förklarar han.
Tvärtom ja. Och även om Heikki Nykänen leker med tanken om att 70 nya arbeten står och väntar arbetslösa i Lindesberg, så skulle det gå plus minus noll.
-Vi får inte glömma att vi haft två stora varsel, först Fellingsbro Mekan med 38 anställda och senast Rockhammar Timber med 30 anställda. Där tappade vi plötsligt 68 arbetstillfällen, konstaterar han.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.