Onsdagens brandtillbud på Meritor kan ha orsakats av slarv. I alla fall om man skall tro vad personalen vittnar om. Detta är dock något som personalchefen och säkerhetschefen på fabriken inte kan kommentera i nuläget pga att polisen har påbörjat en utredning.
Den faktiska orsaken till branden på måleriavdelningen igår eftermiddag, är fortfarande inte fastställd. Men personal på avdelning anser att rent slarv låg bakom händelsen, som enligt dem hade kunnat få betydligt allvarligare konsekvenser än vad som blev fallet. Deras uppfattning är att ett svetsarbete intill en målarbox utlöste en explosion då färgdammet i boxen antändes. Att ingen skadades allvarligt var ren tur, säger personalen och syftar till att man hade ett skiftbyte när tillbudet inträffade och att ingen befann sig i närheten just då.
Till dess att utredningen är färdig, är personalens uppfattning spekulationer och det är något man inte vill kommentera från ledningen.
-Jag kan inte heller svara på några frågor rörande branden förrän polisen har gjort sitt. De är här nu, kommenterar personalchef Kerstin Winge.
Inte heller säkerhetschef Lars-Åke Persson kan kommentera ärendet ännu.
Branden utbröt vid halvfyratiden på onsdagen. Branden i boxen spred sig upp till taket via ventilationssystemet. Måleriavdelningen är nu stängd på obestämd tid – men produktionen går som vanligt och måleriarbeten omdirigeras tillsvidare till ett måleri i Västerås, informerar Kerstin Winge.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.