Onsdagens brandtillbud på Meritor kan ha orsakats av slarv. I alla fall om man skall tro vad personalen vittnar om. Detta är dock något som personalchefen och säkerhetschefen på fabriken inte kan kommentera i nuläget pga att polisen har påbörjat en utredning.
Den faktiska orsaken till branden på måleriavdelningen igår eftermiddag, är fortfarande inte fastställd. Men personal på avdelning anser att rent slarv låg bakom händelsen, som enligt dem hade kunnat få betydligt allvarligare konsekvenser än vad som blev fallet. Deras uppfattning är att ett svetsarbete intill en målarbox utlöste en explosion då färgdammet i boxen antändes. Att ingen skadades allvarligt var ren tur, säger personalen och syftar till att man hade ett skiftbyte när tillbudet inträffade och att ingen befann sig i närheten just då.
Till dess att utredningen är färdig, är personalens uppfattning spekulationer och det är något man inte vill kommentera från ledningen.
-Jag kan inte heller svara på några frågor rörande branden förrän polisen har gjort sitt. De är här nu, kommenterar personalchef Kerstin Winge.
Inte heller säkerhetschef Lars-Åke Persson kan kommentera ärendet ännu.
Branden utbröt vid halvfyratiden på onsdagen. Branden i boxen spred sig upp till taket via ventilationssystemet. Måleriavdelningen är nu stängd på obestämd tid – men produktionen går som vanligt och måleriarbeten omdirigeras tillsvidare till ett måleri i Västerås, informerar Kerstin Winge.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.