Produktionen på Meritor är inte mer hotad idag än tidigare. Det finns inga som helst planer på att lägga över produktionen till Ungern. Trots det har en journalist felciterat och hittat på att Meritorchefen Dan Johansson uttalat sig just så. Det var i samband med att högste koncernchefen Larry Yost besökte fabriken i onsdags som journalisten följde med på en rundvandring. Och resultatet blev en stor artikel som lätt uppfattades som spiken i kistan för fabriken i Lindesberg. Felciteringen saknar helt grund och skapar oro helt i onödan, menar Dan Johansson och frågar sig hur tidningen kunde skriva ett påhittat uttalande i citatform.
-Jag har aldrig pratat om att produktionen ska flyttas till Ungern av den enkla anledningen att några sådana planer inte finns. Det är för mig helt oförståeligt hur tidningen kunde hitta på något sådant. Det är livsfarligt att tala med journalister, säger Dan.
Att flytta produktionen från Lindesberg till Ungern har aldrig varit på tal. Dock utreder man hur bakaxelproduktionen ska effektiviseras i framtiden.
-Vi utreder och ser över var och hur man ska producera bakaxlar i framtiden för att nå bästa resultat. Det planeras nämligen en ny fabrik i Europa, troligtvis kommer den byggas i Frankrike.
Även om en ny fabrik planeras innebär inte det att Lindesbergsfabriken är hotad.
-Vi måste göra vad vi kan för att effektivisera vårt arbete. Det innebär att utveckla och dra ned på produktionskostnader. Så länge vi kan göra det har vi också större chanser att få behålla hela produktionen här, säger Dan Johansson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.