Dan Johansson, platschef på Arvin Meritor sedan tio år tillbaka, har sagt upp sig. Hans kommentar är att beslutet inte har något att göra med de svåra tider som råder i branschen med de jättevarsel som skett sedan årsskiftet.
Dan Johansson anser att hans tio år får räcka och att det har blivit dags att ”prova på något nytt”. Om det gäller en tjänst inom Arvin Meritor eller ett annat företag, är något Dan inte vill kommentera i nuläget.
-Jag har fått ett par olika erbjudanden, det är allt jag kan säga idag, säger han.
Lindesbergsfabriken har gått från ett jätteresultat och nyanställningar till låg produktion med stora varsel på kort tid. Efter det senaste varslet finns bara 450 anställda kvar av totalt 1060 som arbetade innan krisen.
-Mitt beslut är inte på något vis kopplat till det som hänt. Det enda jag känner är att det är synd att man lämnar tjänsten mitt i allt detta, det hade naturligtvis känts bättre om läget hade förbättrats och produktionen kommit igång igen nu, säger Dan.
Men de tidigare prognoserna har inte visat sig hålla. Då pratades det om att produktionen skulle öka igen till sommaren. Några sådana indikationer har man inte längre hopp om.
-Det är klart att det vänder, men frågan är när. Vi ser just idag inte att någon förbättring är på gång, men vi har i alla fall vidtagit de åtgärder vi kan för att vänta ut krisen, förklarar Dan Johansson.
INSÄNDARE/DEBATT: Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.