”Meritorormen” dog på Skansen-Akvariet: ”Avled fridfullt”
Pytonormen som hittades i ett emballage på Cummins Meritor i tisdags har avlidit, det bekräftar Jonas Wahlström, chef för Skansen-Akvariet.
– Den avled fridfullt igår eftermiddag, säger han till LindeNytt.
Den oväntade resan från Australien till Sverige fick dessvärre inget lyckligt slut för den pytonorm som upptäcktes i ett emballage på Cummins Meritor i tisdags. Kort efter ankomsten till Skansen-Akvariet i Stockholm somnade den in, vilket P4 Örebro var först med att rapportera.
Meritorfabriken i Lindesberg. Foto: Meritor
– Den var väldigt medtagen när den kom, men ändå inte särskilt mager, så den drack lite grann men påfrestningarna var nog för stora. Bara resan är ju tre veckor, sedan vet man inte om den har tagit sig in i emballaget långt tidigare i hamnen i Australien, hur länge det sedan har stått i hamnen i Sverige innan den hamnade i Lindesberg, så det kan vara fråga om bra många veckor förutom transporten, förklarar Jonas.
Tisdagen den 2 maj fick Cummins Meritor ett något oväntat besök – från Australien. Det var på morgonen när en anställd på logistikavdelningen tog emot gods som han gjorde den synnerligen ovanliga upptäckten, att en fripassagerare följt med i emballaget – nämligen en orm. Turligt nog kunde man konstatera att den långväga gästen var en reptil av ofarlig art, nämligen någon typ av pytonorm. Foto: Privat
Pytonormen var drygt en meter och kan bli upp till 2,5 som mest, något som gör att Jonas Wahlström uppskattar åldern till omkring ett år. Ormen, som var en rutpyton, kommer nu att läggas i en frys och kan komma att bli forskningsobjekt längre fram.
– Någon gång varje år dyker upp någon forskare från Uppsala Universitet som frågar om vi har något i våra frysar som de kan få ta över, säger Jonas.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Eira Fuglstad är ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun. Foto: Jennie Einarsson
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
1 september 2026 klockan 08:45 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
En av landets, just nu, största rappare, Dani M, gästade Lindesberg under lördagseftermiddagen och gjorde en halvtimmes uppträdande vid Björkhagaskolan. Foto: Timmy Lundegård
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.