Marias Chokladmakeri dukade upp med sötsaker. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Storå Bär och Grönsaker sålde det sista av fjolårets skördade potatis. Redan efter
ett par timmar hade man sålt hälften av de 30 säckarna. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Magnus Roos och Jenny Bondshjelm från Roosens Delikatesser i Nynäsham. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Anki Heiniemi köpte ölkorv. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Ulf Pettersson och Kristina Henricsson från Grythytte Qwarn. Foto: Jennie Einarsson
Mersmak för lokal matmarknad efter lyckad premiär
Marias Chokladmakeri dukade upp med sötsaker. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Storå Bär och Grönsaker sålde det sista av fjolårets skördade potatis. Redan efter
ett par timmar hade man sålt hälften av de 30 säckarna. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Magnus Roos och Jenny Bondshjelm från Roosens Delikatesser i Nynäsham. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Anki Heiniemi köpte ölkorv. Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Foto: Jennie Einarsson
Ulf Pettersson och Kristina Henricsson från Grythytte Qwarn. Foto: Jennie Einarsson
Mersmak för lokal matmarknad efter lyckad premiär
Under lördagen var det premiär för matmarknaden ”Pop-up en trappa upp” i centrala Lindesberg. Så fort dörrarna slogs upp klockan 10, började besökarna att strömma in och snabbt fyllde ett härligt sorl såväl den övre som nedre våningen i Nya Snickerifabriken.
– Vi är jättenöjda, det har varit mycket folk sedan öppning både här nere i Cirkulärbutiken och uppe på matmarknaden, säger Matilda Persson delägare av Nya Snickerifabriken.
Det var mängder av nyfikna matälskare som under lördagen passade på att besöka Nya Snickerifabrikens matmarknad Pop-up en trappa upp. En konstant ström av besökare traskade trappan upp till övervåningen där ett tiotal utställare stod redo med allsköns lokalproducerade delikatesser i form av bland annat kött, korv, mjöl, choklad och potatis.
Kristina Henricsson från Grythytte Qwarn fanns på plats för att sälja bröd, marmelad och huvudprodukten – stenmalet mjöl.
– Det är mycket folk här som handlar och alla är väldigt positiva så det är verkligen toppen. Det är verkligen ett jättebra initiativ av ägarna, speciellt under den här tiden av året när det inte är så mycket marknader som det brukar vara före jul, förklarar Kristina.
Markus och Sara Kvarnlöf inhandlade en födelsedagspresent. Foto: Jennie Einarsson
Två av dagens nöjda besökare var Markus och Sara Kvarnlöf, de hittade snabbt en födelsedagspresent till en kompis på matmässan.
– Det är superroligt att lokalen används och det är kul att det är så många som vill vara med. Vi köpte en Chipottlesås som kommer bli en superbra present och nu ska vi se om vi kan hitta något söt till barnen också, berättar de.
Christoffer Welamsson slipade eggar under dagen. Foto: Jennie Einarsson
Även på nedervåningen (Cirkulärbutiken) var det full fart på lördagen. Christoffer Welamsson, som visade hur en slipsten skall dras, hade oavbrutet hjälpt kunder att återfå skärpan i deras slöa knivar i den nya ”knivsliphörnan”.
– Det är en hel del kunder som har lämnat in knivar idag, jag har fått höra av många att de har saknat den här tjänsten här i stan, berättar Matilda Persson, delägare av Nya Snickerifabriken.
Duon bakom Nya Snickerifabriken, Rebecca Persson och Matilda Persson var mer än nöjda med premiären. Foto: Jennie Einarsson
Redan ett par timmar efter öppning kunde Matilda konstatera att matmarknaden glädjande nog varit en lyckad satsning.
– Vi är jättenöjda, det har varit mycket folk sedan öppning både här nere i Cirkulärbutiken och uppe på matmarknaden. Vi kommer absolut att satsa på att göra om det här igen, det räknar vi med, konstaterar Matilda glatt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
11 september 2026 klockan 14:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Riktningen måste synas i varje beslut
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala...