Under lördagen var det premiär för matmarknaden ”Pop-up en trappa upp” i centrala Lindesberg. Så fort dörrarna slogs upp klockan 10, började besökarna att strömma in och snabbt fyllde ett härligt sorl såväl den övre som nedre våningen i Nya Snickerifabriken.
– Vi är jättenöjda, det har varit mycket folk sedan öppning både här nere i Cirkulärbutiken och uppe på matmarknaden, säger Matilda Persson delägare av Nya Snickerifabriken.
Det var mängder av nyfikna matälskare som under lördagen passade på att besöka Nya Snickerifabrikens matmarknad Pop-up en trappa upp. En konstant ström av besökare traskade trappan upp till övervåningen där ett tiotal utställare stod redo med allsköns lokalproducerade delikatesser i form av bland annat kött, korv, mjöl, choklad och potatis.
Kristina Henricsson från Grythytte Qwarn fanns på plats för att sälja bröd, marmelad och huvudprodukten – stenmalet mjöl.
– Det är mycket folk här som handlar och alla är väldigt positiva så det är verkligen toppen. Det är verkligen ett jättebra initiativ av ägarna, speciellt under den här tiden av året när det inte är så mycket marknader som det brukar vara före jul, förklarar Kristina.

Två av dagens nöjda besökare var Markus och Sara Kvarnlöf, de hittade snabbt en födelsedagspresent till en kompis på matmässan.
– Det är superroligt att lokalen används och det är kul att det är så många som vill vara med. Vi köpte en Chipottlesås som kommer bli en superbra present och nu ska vi se om vi kan hitta något söt till barnen också, berättar de.

Även på nedervåningen (Cirkulärbutiken) var det full fart på lördagen. Christoffer Welamsson, som visade hur en slipsten skall dras, hade oavbrutet hjälpt kunder att återfå skärpan i deras slöa knivar i den nya ”knivsliphörnan”.
– Det är en hel del kunder som har lämnat in knivar idag, jag har fått höra av många att de har saknat den här tjänsten här i stan, berättar Matilda Persson, delägare av Nya Snickerifabriken.

Redan ett par timmar efter öppning kunde Matilda konstatera att matmarknaden glädjande nog varit en lyckad satsning.
– Vi är jättenöjda, det har varit mycket folk sedan öppning både här nere i Cirkulärbutiken och uppe på matmarknaden. Vi kommer absolut att satsa på att göra om det här igen, det räknar vi med, konstaterar Matilda glatt.












































