Michaela och Oskar är Justa Kompisar. Det är något som är säkert, för nu har Michaela Blomqvist Karlsson och Oskar Fyrpil i klass 6 i Björkhagaskolan fått utmärkelsen Justa Kompisar. Dessutom får de chansen att åka till Stadium Sports Camp i Norrköping i sommar.
Det var Anders Svensson från Rotary som drog de två namnen från 36 lotter med namn på elever som nominerats under sex terminer från årskurs 4 till och med årskurs 6. Skolan håller kompisarbetet levande hela tiden och det är eleverna själva som utser Justa Kompisar. Varje termin så får 3 flickor och 3 pojkar diplom och badbiljetter som Justa Kompisar. De får samtidigt en lott som sedan har chans att dras av 36 samlade lotter vid finalen i årskurs 6. I år sponsrade Rotary priset som alltså är diplom och en resa till sportlägret under en vecka i Norrköping, där deltagarna kan välja på t ex fotboll eller friidrott – eller en variant för att prova på olika sporter.
– Vi är jättestolta över att vi under så många år kunnat jobba med de här frågorna. Att få eleverna att se varandra, stå upp för varandra, säger rektor Lena Warvne. Vi har ett som vi kallar det etiskt fundament som består av kamratskap, hänsyn, ansvar, ärlighet, artighet.
Hon tycker att Björkhaga är en trivsam skola med en mångkultur där eleverna blandar sig med varandra.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.