Michaela och Oskar är Justa Kompisar. Det är något som är säkert, för nu har Michaela Blomqvist Karlsson och Oskar Fyrpil i klass 6 i Björkhagaskolan fått utmärkelsen Justa Kompisar. Dessutom får de chansen att åka till Stadium Sports Camp i Norrköping i sommar.
Det var Anders Svensson från Rotary som drog de två namnen från 36 lotter med namn på elever som nominerats under sex terminer från årskurs 4 till och med årskurs 6. Skolan håller kompisarbetet levande hela tiden och det är eleverna själva som utser Justa Kompisar. Varje termin så får 3 flickor och 3 pojkar diplom och badbiljetter som Justa Kompisar. De får samtidigt en lott som sedan har chans att dras av 36 samlade lotter vid finalen i årskurs 6. I år sponsrade Rotary priset som alltså är diplom och en resa till sportlägret under en vecka i Norrköping, där deltagarna kan välja på t ex fotboll eller friidrott – eller en variant för att prova på olika sporter.
– Vi är jättestolta över att vi under så många år kunnat jobba med de här frågorna. Att få eleverna att se varandra, stå upp för varandra, säger rektor Lena Warvne. Vi har ett som vi kallar det etiskt fundament som består av kamratskap, hänsyn, ansvar, ärlighet, artighet.
Hon tycker att Björkhaga är en trivsam skola med en mångkultur där eleverna blandar sig med varandra.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.