Det blir inget midsommarfirande i Oscarsparken i år. Den förening som varit med och rest midsommarstången, ordnat försäljning osv har inte fått ihop tillräckligt med folk som kan hjälpa till.- Det är turistbyrån som stått bakom firandet i Oscarsparken, åtminstone de senaste tio åren, säger Gertrud Jonasson, som konstaterar att i år får de som vill fira i ett större sammanhang åka till orter utanför Lindesbergs stad. Jag tycker att det är bra att man sprider på firandet till byar som själva vill ordna midsommarfirande.
Kommunen arrangerar inte midsommarfirandet på någon plats i kommunen. De som vill ordna får söka bidrag och i år är det tre föreningar som sökt och fått bidrag – Fellingsbro hembygds- och fornminnesförening och Öskeviks Allmänna Byförening från kultur- och fritidsförvaltningen och firandet i Hammarbacken sponsras av utvecklingsenheten, dit turistbyrån hör.
I Lindesbergs kommun firas midsommar på flera platser. Kommunens evenemangskalender annonserar följande:
• På ängen vid Dammsjöns strand, Nyberget. Musik, lekar, kaffeservering och tipspromenad. Start kl. 14.00.
• Vid hembygdsgården i Fellingsbro. Stången reses kl. 14.00, därefter musik och dans. Kom och hjälp till och klä stången kl. 9.00.
• Vid herrgården i Vedevåg med dans kring midsommarstången och fika med fiskdamm, kl. 14.00.
• I Stråssa vid Navet kl. 11.00. Dans, fikaförsäljning, tävlingar, lotterier, godisregn.
• Vid Siggebohyttans bergsmansgård, mer info kommer.
• På fotbollsplanen i Kloten kl.13.00-15.00. Midsommarfirande med dans lekar, pilkastning, kaffe mm.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.