Det blir inget midsommarfirande i Oscarsparken i år. Den förening som varit med och rest midsommarstången, ordnat försäljning osv har inte fått ihop tillräckligt med folk som kan hjälpa till.- Det är turistbyrån som stått bakom firandet i Oscarsparken, åtminstone de senaste tio åren, säger Gertrud Jonasson, som konstaterar att i år får de som vill fira i ett större sammanhang åka till orter utanför Lindesbergs stad. Jag tycker att det är bra att man sprider på firandet till byar som själva vill ordna midsommarfirande.
Kommunen arrangerar inte midsommarfirandet på någon plats i kommunen. De som vill ordna får söka bidrag och i år är det tre föreningar som sökt och fått bidrag – Fellingsbro hembygds- och fornminnesförening och Öskeviks Allmänna Byförening från kultur- och fritidsförvaltningen och firandet i Hammarbacken sponsras av utvecklingsenheten, dit turistbyrån hör.
I Lindesbergs kommun firas midsommar på flera platser. Kommunens evenemangskalender annonserar följande:
• På ängen vid Dammsjöns strand, Nyberget. Musik, lekar, kaffeservering och tipspromenad. Start kl. 14.00.
• Vid hembygdsgården i Fellingsbro. Stången reses kl. 14.00, därefter musik och dans. Kom och hjälp till och klä stången kl. 9.00.
• Vid herrgården i Vedevåg med dans kring midsommarstången och fika med fiskdamm, kl. 14.00.
• I Stråssa vid Navet kl. 11.00. Dans, fikaförsäljning, tävlingar, lotterier, godisregn.
• Vid Siggebohyttans bergsmansgård, mer info kommer.
• På fotbollsplanen i Kloten kl.13.00-15.00. Midsommarfirande med dans lekar, pilkastning, kaffe mm.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.