Det blir inget midsommarfirande i Oscarsparken i år. Den förening som varit med och rest midsommarstången, ordnat försäljning osv har inte fått ihop tillräckligt med folk som kan hjälpa till.- Det är turistbyrån som stått bakom firandet i Oscarsparken, åtminstone de senaste tio åren, säger Gertrud Jonasson, som konstaterar att i år får de som vill fira i ett större sammanhang åka till orter utanför Lindesbergs stad. Jag tycker att det är bra att man sprider på firandet till byar som själva vill ordna midsommarfirande.
Kommunen arrangerar inte midsommarfirandet på någon plats i kommunen. De som vill ordna får söka bidrag och i år är det tre föreningar som sökt och fått bidrag – Fellingsbro hembygds- och fornminnesförening och Öskeviks Allmänna Byförening från kultur- och fritidsförvaltningen och firandet i Hammarbacken sponsras av utvecklingsenheten, dit turistbyrån hör.
I Lindesbergs kommun firas midsommar på flera platser. Kommunens evenemangskalender annonserar följande:
• På ängen vid Dammsjöns strand, Nyberget. Musik, lekar, kaffeservering och tipspromenad. Start kl. 14.00.
• Vid hembygdsgården i Fellingsbro. Stången reses kl. 14.00, därefter musik och dans. Kom och hjälp till och klä stången kl. 9.00.
• Vid herrgården i Vedevåg med dans kring midsommarstången och fika med fiskdamm, kl. 14.00.
• I Stråssa vid Navet kl. 11.00. Dans, fikaförsäljning, tävlingar, lotterier, godisregn.
• Vid Siggebohyttans bergsmansgård, mer info kommer.
• På fotbollsplanen i Kloten kl.13.00-15.00. Midsommarfirande med dans lekar, pilkastning, kaffe mm.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.