Uppdaterad kl. 14:15 – Det är ju ett skämt, att det inte skall arrangeras ett midsommarfirande i Lindesberg, kommenterar hotellchef Mattias Eriksson, som nu lovar att midsommarfirandet blir av – bara han kan få en hjälpande hand att klä och resa midsommarstången.
Igår, tisdag, kunde LindeNytt rapportera att årets midsommarfirande i Oscarsparken var inställt. Anledningen var att ingen arrangör klivit fram i år. Inom loppet av en timme efter att artikeln publicerats, kom nya bud.
– Jag har en utmaning till alla. Kan jag få hjälp att ordna en midsommarstång, då tar vi på oss att arrangera midsommarfirandet, sade Mattias Eriksson igår.
När LindeNytt träffar honom i Oscarparken på onsdagen, är det tydligt att han tycker ett midsommarfirande är en tradition som måste få fortsätta.
– Ja, det är klart det skall firas i Lindesberg som på andra håll. Vi kommer att ta på oss ansvaret som arrangör och tar kostnaderna, tillstånd samt ser till att alla barnen får pinnglassar, berättar Mattias.
Med på tåget att rädda midsommarfirandet, har man Lindesbergs Folkdansgille som står för det dansanta inslaget som hör firandet till – vilken även innefattar danslekar med barnen.
Uppdatering kl. 14:15
Midsommarstång saknas (inte längre)
Det enda som saknas nu är själva midsommarstången, berättade hotellchefen för LindeNytt i förmiddags och efterlyste en hjälpande hand att ordna själva stommen till en midsommarstång. LindeNytt har nu fått en uppdatering från hotellet, att Bergslagens Kommunalteknik kommer att ordna fram en midsommarstång åt arrangörerna.
– Så nu är det bara blommor och björkris som saknas, vilket vi hoppas att allmänheten vill hjälpa oss med på midsommaraftonen, när stången skall kläs. Och vi behöver även hjälp att resa stången, säger Mattias Eriksson.
Tiden för detta är 10:00 på midsommaraftonen och alla är välkomna att hjälpa till.
Kontakta Mattias Eriksson på tel. 070-190 20 54 om du vill bidra med hjälp att resa stången eller har tillgång till björkris som kan avvaras för firandet.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.