Uppdaterad kl. 14:15 – Det är ju ett skämt, att det inte skall arrangeras ett midsommarfirande i Lindesberg, kommenterar hotellchef Mattias Eriksson, som nu lovar att midsommarfirandet blir av – bara han kan få en hjälpande hand att klä och resa midsommarstången.
Igår, tisdag, kunde LindeNytt rapportera att årets midsommarfirande i Oscarsparken var inställt. Anledningen var att ingen arrangör klivit fram i år. Inom loppet av en timme efter att artikeln publicerats, kom nya bud.
– Jag har en utmaning till alla. Kan jag få hjälp att ordna en midsommarstång, då tar vi på oss att arrangera midsommarfirandet, sade Mattias Eriksson igår.
När LindeNytt träffar honom i Oscarparken på onsdagen, är det tydligt att han tycker ett midsommarfirande är en tradition som måste få fortsätta.
– Ja, det är klart det skall firas i Lindesberg som på andra håll. Vi kommer att ta på oss ansvaret som arrangör och tar kostnaderna, tillstånd samt ser till att alla barnen får pinnglassar, berättar Mattias.
Med på tåget att rädda midsommarfirandet, har man Lindesbergs Folkdansgille som står för det dansanta inslaget som hör firandet till – vilken även innefattar danslekar med barnen.
Uppdatering kl. 14:15
Midsommarstång saknas (inte längre)
Det enda som saknas nu är själva midsommarstången, berättade hotellchefen för LindeNytt i förmiddags och efterlyste en hjälpande hand att ordna själva stommen till en midsommarstång. LindeNytt har nu fått en uppdatering från hotellet, att Bergslagens Kommunalteknik kommer att ordna fram en midsommarstång åt arrangörerna.
– Så nu är det bara blommor och björkris som saknas, vilket vi hoppas att allmänheten vill hjälpa oss med på midsommaraftonen, när stången skall kläs. Och vi behöver även hjälp att resa stången, säger Mattias Eriksson.
Tiden för detta är 10:00 på midsommaraftonen och alla är välkomna att hjälpa till.
Kontakta Mattias Eriksson på tel. 070-190 20 54 om du vill bidra med hjälp att resa stången eller har tillgång till björkris som kan avvaras för firandet.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.