Uppdaterad kl. 14:15 – Det är ju ett skämt, att det inte skall arrangeras ett midsommarfirande i Lindesberg, kommenterar hotellchef Mattias Eriksson, som nu lovar att midsommarfirandet blir av – bara han kan få en hjälpande hand att klä och resa midsommarstången.
Igår, tisdag, kunde LindeNytt rapportera att årets midsommarfirande i Oscarsparken var inställt. Anledningen var att ingen arrangör klivit fram i år. Inom loppet av en timme efter att artikeln publicerats, kom nya bud.
– Jag har en utmaning till alla. Kan jag få hjälp att ordna en midsommarstång, då tar vi på oss att arrangera midsommarfirandet, sade Mattias Eriksson igår.
När LindeNytt träffar honom i Oscarparken på onsdagen, är det tydligt att han tycker ett midsommarfirande är en tradition som måste få fortsätta.
– Ja, det är klart det skall firas i Lindesberg som på andra håll. Vi kommer att ta på oss ansvaret som arrangör och tar kostnaderna, tillstånd samt ser till att alla barnen får pinnglassar, berättar Mattias.
Med på tåget att rädda midsommarfirandet, har man Lindesbergs Folkdansgille som står för det dansanta inslaget som hör firandet till – vilken även innefattar danslekar med barnen.
Uppdatering kl. 14:15
Midsommarstång saknas (inte längre)
Det enda som saknas nu är själva midsommarstången, berättade hotellchefen för LindeNytt i förmiddags och efterlyste en hjälpande hand att ordna själva stommen till en midsommarstång. LindeNytt har nu fått en uppdatering från hotellet, att Bergslagens Kommunalteknik kommer att ordna fram en midsommarstång åt arrangörerna.
– Så nu är det bara blommor och björkris som saknas, vilket vi hoppas att allmänheten vill hjälpa oss med på midsommaraftonen, när stången skall kläs. Och vi behöver även hjälp att resa stången, säger Mattias Eriksson.
Tiden för detta är 10:00 på midsommaraftonen och alla är välkomna att hjälpa till.
Kontakta Mattias Eriksson på tel. 070-190 20 54 om du vill bidra med hjälp att resa stången eller har tillgång till björkris som kan avvaras för firandet.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.