Uppdaterad kl. 14:15 – Det är ju ett skämt, att det inte skall arrangeras ett midsommarfirande i Lindesberg, kommenterar hotellchef Mattias Eriksson, som nu lovar att midsommarfirandet blir av – bara han kan få en hjälpande hand att klä och resa midsommarstången.
Igår, tisdag, kunde LindeNytt rapportera att årets midsommarfirande i Oscarsparken var inställt. Anledningen var att ingen arrangör klivit fram i år. Inom loppet av en timme efter att artikeln publicerats, kom nya bud.
– Jag har en utmaning till alla. Kan jag få hjälp att ordna en midsommarstång, då tar vi på oss att arrangera midsommarfirandet, sade Mattias Eriksson igår.
När LindeNytt träffar honom i Oscarparken på onsdagen, är det tydligt att han tycker ett midsommarfirande är en tradition som måste få fortsätta.
– Ja, det är klart det skall firas i Lindesberg som på andra håll. Vi kommer att ta på oss ansvaret som arrangör och tar kostnaderna, tillstånd samt ser till att alla barnen får pinnglassar, berättar Mattias.
Med på tåget att rädda midsommarfirandet, har man Lindesbergs Folkdansgille som står för det dansanta inslaget som hör firandet till – vilken även innefattar danslekar med barnen.
Uppdatering kl. 14:15
Midsommarstång saknas (inte längre)
Det enda som saknas nu är själva midsommarstången, berättade hotellchefen för LindeNytt i förmiddags och efterlyste en hjälpande hand att ordna själva stommen till en midsommarstång. LindeNytt har nu fått en uppdatering från hotellet, att Bergslagens Kommunalteknik kommer att ordna fram en midsommarstång åt arrangörerna.
– Så nu är det bara blommor och björkris som saknas, vilket vi hoppas att allmänheten vill hjälpa oss med på midsommaraftonen, när stången skall kläs. Och vi behöver även hjälp att resa stången, säger Mattias Eriksson.
Tiden för detta är 10:00 på midsommaraftonen och alla är välkomna att hjälpa till.
Kontakta Mattias Eriksson på tel. 070-190 20 54 om du vill bidra med hjälp att resa stången eller har tillgång till björkris som kan avvaras för firandet.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.