Lindesbergs folkdansgille är den förening som sedan 50-talet varit med och arrangerat det traditionella midsommarfirandet i Oscarsparken, Lindesberg. Arne Evertsson är en av medlemmarna och har själv medverkat under de senaste 50 åren. Men den här sommaren blir det inget. Han berättar för LindeNytt, att man i år helt enkelt inte har fått ihop tillräckligt med folk för att kunna genomföra evenemanget.
– Jag vet inte om det beror på pandemin, men det verkar som att folk har skaffat andra vanor, förklarar han.
Lindesbergs folkdansgille har arrangerat midsommarfirandet i Oscarsparken i Lindesberg sedan många, många år tillbaka med undantag för 2014. Då var det istället den dåvarande hotellchefen, Mattias Eriksson, som snabbt gick in och styrde upp ett firande för Lindesbergarna när ordinarie arrangör inte hade möjligheten till det.
Nu har man dock stött på problem ännu en gång. Till denna midsommar har man inte lyckats att få ihop tillräckligt med folk. Utöver firandet i Oscarsparken har man även fått avstå från att delta med folkdans i Vedevåg och Uskavi på grund av detta. På dessa platser har man ändå löst det och kommer kunna genomföra sina midsommarfiranden som planerat.
– Det är jättetråkigt, men vi har inte fått ihop tillräckligt med folk. Jag vet inte om det beror på pandemin, men det verkar som att folk har skaffat andra vanor, förklarar Arne Evertsson som har varit med och arrangerat firandet i Oscarsparken de senaste 50 åren.
Lindesbergs kommun arrangerar inga midsommarfiranden, den som vill kan istället söka stöd från kommunen för att ordna med eget firande. Kultursekreterare Sara Sporre berättar att det endast är en förening som sökt bidrag för midsommarfirandet i år vilket är Öskeviks Allmänna Byförening som sökt för firandet i Siggebohyttan.
Här kan du se på vilka platser som det arrangeras firande i Lindesbergs kommun.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föreslå eller bifalla en flytt av högstadiet från Storåskolan till Lindbackaskolan. Det går nu Moderaterna i Lindesberg ut med som ett vallöfte.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.