För bara några minuter sedan fick 21-årige Mikael Fredriksson ta emot folkets jubel – och utmärkelsen ”Årets Idrottsprestation 2011”.
Under den stora galan på Lindesberg Arena, inleddes kvällen med att dela ut Bergslagens Sparbanks pris ”Årets Idrottsprestation”. Förutom äran överlämnades ett diplom samt en check på 10 000 kr från Bergslagens Sparbank.
Totalt 1325 röster har fördelats över startfältet om sex kandidater. Och det blev alltså Mikael Fredriksson som fick flest av folkets röster, eller närmare bestämt 31% av rösterna (totalt 412 röster). Men det var mycket jämnt mellan honom och folkets andrafavorit: Guldsmedshytte SK U-16 Elit som fick 29% av rösterna (387 röster). Hela slutställningen finns att läsa längst ned i artikeln.
Kort om Mikael
Lindekillen Mikael Fredriksson, 21, har simtränat sedan 1999 och är idag aktiv i Örebro Simallians. Mikael har under karriären skrapat ihop en mycket imponerande meritlista som innefattar 15 guld, varav 5 är SM-guld, och en rad silverslantar varav ett SM-silver. Under året har han dessutom slagit 4 svenska rekord och tränar nu med sikte på Paralympics i London nästa år.
Ett stort grattis, Mikael Fredriksson!
Så här har folket röstat
1. Mikael Fredriksson, handikappsimning, 31.1% (412 röster)
2. Guldsmedshytte SK U16 Elit, ishockey, 29.2% (387 röster)
3. Johnny Johansson, rally, 16.2% (215 röster)
4. Johan Bragner, Benjamin Peltokangas, Johan Byrén, frisbee, 12.2% (161 röster)
5. Lindesberg Volley, elittjejerna i volleyboll, 8.2% (109 röster)
6. Frövi Judo, herrar, 3.1% (41 röster)
Totalt antal röster: 1325
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.