För bara några minuter sedan fick 21-årige Mikael Fredriksson ta emot folkets jubel – och utmärkelsen ”Årets Idrottsprestation 2011”.
Under den stora galan på Lindesberg Arena, inleddes kvällen med att dela ut Bergslagens Sparbanks pris ”Årets Idrottsprestation”. Förutom äran överlämnades ett diplom samt en check på 10 000 kr från Bergslagens Sparbank.
Totalt 1325 röster har fördelats över startfältet om sex kandidater. Och det blev alltså Mikael Fredriksson som fick flest av folkets röster, eller närmare bestämt 31% av rösterna (totalt 412 röster). Men det var mycket jämnt mellan honom och folkets andrafavorit: Guldsmedshytte SK U-16 Elit som fick 29% av rösterna (387 röster). Hela slutställningen finns att läsa längst ned i artikeln.
Kort om Mikael
Lindekillen Mikael Fredriksson, 21, har simtränat sedan 1999 och är idag aktiv i Örebro Simallians. Mikael har under karriären skrapat ihop en mycket imponerande meritlista som innefattar 15 guld, varav 5 är SM-guld, och en rad silverslantar varav ett SM-silver. Under året har han dessutom slagit 4 svenska rekord och tränar nu med sikte på Paralympics i London nästa år.
Ett stort grattis, Mikael Fredriksson!
Så här har folket röstat
1. Mikael Fredriksson, handikappsimning, 31.1% (412 röster)
2. Guldsmedshytte SK U16 Elit, ishockey, 29.2% (387 röster)
3. Johnny Johansson, rally, 16.2% (215 röster)
4. Johan Bragner, Benjamin Peltokangas, Johan Byrén, frisbee, 12.2% (161 röster)
5. Lindesberg Volley, elittjejerna i volleyboll, 8.2% (109 röster)
6. Frövi Judo, herrar, 3.1% (41 röster)
Totalt antal röster: 1325
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.