Vad gör en pizza riktigt, riktigt god egentligen? Ligger det i råvarorna, ugnen och temperatur eller enbart i de hemliga recepten? Svårt att svara på, och troligtvis är det en kombination av nämnda ingredienser och mycket annat som ger resultat. Att Lindesbergarna är ett kebab- och pizzaätande folk har bland andra Michel Shahrestan, delägare av Milano, konstaterat tidigt i sin verksamma tid i Lindesberg. I jämförelse med andra större städer äter vi pizza/kebab som besatta. Å andra sidan kanske inte det är så konstigt när vi har förmånen att ha ett så brett utbud av pizzerior att välja mellan. Konkurrensen skapar kvalitet. Det är tydligt när man från genomresande hör kommentarer som: ”Jag skulle kunna komma tillbaka enbart för att få äta era pizzor” Frågan är om inte pizzeriorna marknadsför staden bättre än självaste näringslivsavdelningen hos Lindesbergs kommun. Med risk att trampa någon på tårna, låter vi detta förbli osagt.
Pizzakulturens utbredning i landet är enorm och med anledning av detta fenomen har Arla arrangerat en tävling där Sveriges godaste pizza och bästa pizzeria utses. Tävlingen är redan i full gång, och faktum är att en av stadens pizzerior är listade topp 10 vid skrivandets stund. Att det är pizzerian Milano som representerar Lindesberg är kanske inte helt oväntat.
Exakt hur många röster stans pizzakungar hittills fått framgår ej, dock tampas de med andra pizzerior i större städer som t ex Stockholm, Växjö, Karlstad, Uddevalla och Linköping.
Var med och rösta fram Sveriges godaste pizza. Kanske blir det just Lindesbergs Milano som tar hem segern. De röstande har dessutom chansen att vinna pizza från vinnarpizzerian under ett helt år.
Röstning sker på www.arla.se/pizza
Klar seger för Milano när Lindesbergarna röstade på LN för tre år sen>>
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.
Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar