Vad gör en pizza riktigt, riktigt god egentligen? Ligger det i råvarorna, ugnen och temperatur eller enbart i de hemliga recepten? Svårt att svara på, och troligtvis är det en kombination av nämnda ingredienser och mycket annat som ger resultat. Att Lindesbergarna är ett kebab- och pizzaätande folk har bland andra Michel Shahrestan, delägare av Milano, konstaterat tidigt i sin verksamma tid i Lindesberg. I jämförelse med andra större städer äter vi pizza/kebab som besatta. Å andra sidan kanske inte det är så konstigt när vi har förmånen att ha ett så brett utbud av pizzerior att välja mellan. Konkurrensen skapar kvalitet. Det är tydligt när man från genomresande hör kommentarer som: ”Jag skulle kunna komma tillbaka enbart för att få äta era pizzor” Frågan är om inte pizzeriorna marknadsför staden bättre än självaste näringslivsavdelningen hos Lindesbergs kommun. Med risk att trampa någon på tårna, låter vi detta förbli osagt.
Pizzakulturens utbredning i landet är enorm och med anledning av detta fenomen har Arla arrangerat en tävling där Sveriges godaste pizza och bästa pizzeria utses. Tävlingen är redan i full gång, och faktum är att en av stadens pizzerior är listade topp 10 vid skrivandets stund. Att det är pizzerian Milano som representerar Lindesberg är kanske inte helt oväntat.
Exakt hur många röster stans pizzakungar hittills fått framgår ej, dock tampas de med andra pizzerior i större städer som t ex Stockholm, Växjö, Karlstad, Uddevalla och Linköping.
Var med och rösta fram Sveriges godaste pizza. Kanske blir det just Lindesbergs Milano som tar hem segern. De röstande har dessutom chansen att vinna pizza från vinnarpizzerian under ett helt år.
Röstning sker på www.arla.se/pizza
Klar seger för Milano när Lindesbergarna röstade på LN för tre år sen>>
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.