Vad gör en pizza riktigt, riktigt god egentligen? Ligger det i råvarorna, ugnen och temperatur eller enbart i de hemliga recepten? Svårt att svara på, och troligtvis är det en kombination av nämnda ingredienser och mycket annat som ger resultat. Att Lindesbergarna är ett kebab- och pizzaätande folk har bland andra Michel Shahrestan, delägare av Milano, konstaterat tidigt i sin verksamma tid i Lindesberg. I jämförelse med andra större städer äter vi pizza/kebab som besatta. Å andra sidan kanske inte det är så konstigt när vi har förmånen att ha ett så brett utbud av pizzerior att välja mellan. Konkurrensen skapar kvalitet. Det är tydligt när man från genomresande hör kommentarer som: ”Jag skulle kunna komma tillbaka enbart för att få äta era pizzor” Frågan är om inte pizzeriorna marknadsför staden bättre än självaste näringslivsavdelningen hos Lindesbergs kommun. Med risk att trampa någon på tårna, låter vi detta förbli osagt.
Pizzakulturens utbredning i landet är enorm och med anledning av detta fenomen har Arla arrangerat en tävling där Sveriges godaste pizza och bästa pizzeria utses. Tävlingen är redan i full gång, och faktum är att en av stadens pizzerior är listade topp 10 vid skrivandets stund. Att det är pizzerian Milano som representerar Lindesberg är kanske inte helt oväntat.
Exakt hur många röster stans pizzakungar hittills fått framgår ej, dock tampas de med andra pizzerior i större städer som t ex Stockholm, Växjö, Karlstad, Uddevalla och Linköping.
Var med och rösta fram Sveriges godaste pizza. Kanske blir det just Lindesbergs Milano som tar hem segern. De röstande har dessutom chansen att vinna pizza från vinnarpizzerian under ett helt år.
Röstning sker på www.arla.se/pizza
Klar seger för Milano när Lindesbergarna röstade på LN för tre år sen>>
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.