Vad gör en pizza riktigt, riktigt god egentligen? Ligger det i råvarorna, ugnen och temperatur eller enbart i de hemliga recepten? Svårt att svara på, och troligtvis är det en kombination av nämnda ingredienser och mycket annat som ger resultat. Att Lindesbergarna är ett kebab- och pizzaätande folk har bland andra Michel Shahrestan, delägare av Milano, konstaterat tidigt i sin verksamma tid i Lindesberg. I jämförelse med andra större städer äter vi pizza/kebab som besatta. Å andra sidan kanske inte det är så konstigt när vi har förmånen att ha ett så brett utbud av pizzerior att välja mellan. Konkurrensen skapar kvalitet. Det är tydligt när man från genomresande hör kommentarer som: ”Jag skulle kunna komma tillbaka enbart för att få äta era pizzor” Frågan är om inte pizzeriorna marknadsför staden bättre än självaste näringslivsavdelningen hos Lindesbergs kommun. Med risk att trampa någon på tårna, låter vi detta förbli osagt.
Pizzakulturens utbredning i landet är enorm och med anledning av detta fenomen har Arla arrangerat en tävling där Sveriges godaste pizza och bästa pizzeria utses. Tävlingen är redan i full gång, och faktum är att en av stadens pizzerior är listade topp 10 vid skrivandets stund. Att det är pizzerian Milano som representerar Lindesberg är kanske inte helt oväntat.
Exakt hur många röster stans pizzakungar hittills fått framgår ej, dock tampas de med andra pizzerior i större städer som t ex Stockholm, Växjö, Karlstad, Uddevalla och Linköping.
Var med och rösta fram Sveriges godaste pizza. Kanske blir det just Lindesbergs Milano som tar hem segern. De röstande har dessutom chansen att vinna pizza från vinnarpizzerian under ett helt år.
Röstning sker på www.arla.se/pizza
Klar seger för Milano när Lindesbergarna röstade på LN för tre år sen>>
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.