I morgon avgörs det. Sveriges bästa pizzeria ska koras med pukor och dragspelssolon. Eller, kanske blir det inte riktigt så livligt ändå. Dock är det en stor dag för alla nominerade pizzerior och bagare som nu sitter och hoppas på ett rejält stöd från deras matgäster i sluttampen. Att våra lokala pizzahjältar för några veckor sedan lyckats placera sig på 10:e plats visade att stödet från Lindesbergarna var lika stort som aptiten. När Pizzeria Milano sedan med rask takt placerat sig i topp 3 bland Sveriges pizzerior är något ägarna själva aldrig kunnat drömma om. Med första platsen inom räckhåll kommer samtidigt ett stöd ända borta ifrån USA. Jodå, pizzabagarna i Linde har lyckats frälsa ett amerikanskt par i Ohio, som via LindeNytt hälsar och gratulerar till framgångarna.
David och Vivian i Ohio:
“Dear Friends, Congratulations on being recognized as a top pizzaria in Sweden. We knew this all along as we enjoyed many of your good pizzas when we were living in Lindesberg. I miss the spicy taste of the Siciliana. We showed to the owner of our local pizzaria here in Ohio the photo of your pizza with the edges folded over to fit in the box. We told him that he needed to make a larger pizza like you. Again, congratulations!”
Lycka till, Milano!
//Redaktionen
Inte röstat ännu? Röstning sker här: www.arla.se/pizza
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.