En helt ny studie som gjorts av universitetssjukhusen i Linköping och Örebro i samarbete med Statens strålskyddsinstitut, visar enligt rapporten på ökad risk att barn i blåbetongshus drabbas av leukemi. 300 barn som insjuknat i leukemi sedan 80-talet har jämförts med 1500 friska barn. Resultatet kan på detta sätt tolkas som att det finns en överhängande risk. Det är hela 40 procent större risk att drabbas av barnleukemi bland dem som vuxit upp i blåbetongshus, enligt forskarnas resultat. Samtidigt påpekar man att det i verkligheten faktiskt inte är så att man direkt kan binda leukemifallen samman med blåbetongen då resultatet inte är statistiskt säkerställt. Man vill därmed säga att människor som bor i blåbetongshus inte ska oroa sig i onödan. I Sverige drabbas årligen 70 barn av leukemi och utifrån studien sett kan man då bara knyta enstaka fall samman med gammastrålningen i blåbetongen – även om det inte till 100 procent kan skyllas på gammastrålningen i materialet.
Kommunens miljöchef Hans-Olof Hake menar att det är onödigt att gå ut med ett sådant resultat då det enbart skrämmer folk i onödan. Studien visar egentligen inget konkret, i det lilla som rapporterats i medierna, och även om det är bra att upplysa om vissa risker med att utsätta sig för radon och gammastrålning, så ska man informera och inte komma med skrämselpropaganda menar han. Miljöchefen vill inte kommentera saken vidare då han inte själv tagit del av studien ännu.
I Lindesbergs centrum finns flera hus inringade på miljökontorets mätningskarta. Mätningarna på de inringade husen visar en högre gammastrålning och är därmed troligen ett s k blåbetongshus. Mellan broarna i staden finns 18 stycken hus inringade. Klicka här för bild>>
Stadsarkitekt Måns Hallén har tidigare haft önskemålet att riva ett av husen som ligger i ”riskzonen”. Nämligen huset intill vårdcentralen, ett hyreshus som han själv tycker är både fult och byggt i ett dåligt material. –Det finns ju en uppenbar hälsofara att utsätta sig för höga doser av gammastrålning. Nu har i och för sig många studier gjorts av radon/gammastrålning i samband med t ex rökning och då visat högre risker, men för den delen ska man inte nonchalera resultatet på något sätt. Dagens nya hus har väldigt höga krav på ventilation och luftvärden, vilket inte finns i de gamla i samma utsträckning, säger Hallén.
Fotnot: Blåbetong, eller blå lättbetong, är gjort av alunskiffer och kan inte saneras till skillnad från radon. Blåbetong kan finnas i hus byggda mellan 1929 – 1975, därefter förbjöds materialet. På miljökontoret finns kartor över samtliga städer i kommunen där ”riskhusen” märkts ut. Även radonmätningar har gjorts och dokumenterats på samma sätt.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.