En helt ny studie som gjorts av universitetssjukhusen i Linköping och Örebro i samarbete med Statens strålskyddsinstitut, visar enligt rapporten på ökad risk att barn i blåbetongshus drabbas av leukemi. 300 barn som insjuknat i leukemi sedan 80-talet har jämförts med 1500 friska barn. Resultatet kan på detta sätt tolkas som att det finns en överhängande risk. Det är hela 40 procent större risk att drabbas av barnleukemi bland dem som vuxit upp i blåbetongshus, enligt forskarnas resultat. Samtidigt påpekar man att det i verkligheten faktiskt inte är så att man direkt kan binda leukemifallen samman med blåbetongen då resultatet inte är statistiskt säkerställt. Man vill därmed säga att människor som bor i blåbetongshus inte ska oroa sig i onödan. I Sverige drabbas årligen 70 barn av leukemi och utifrån studien sett kan man då bara knyta enstaka fall samman med gammastrålningen i blåbetongen – även om det inte till 100 procent kan skyllas på gammastrålningen i materialet.
Kommunens miljöchef Hans-Olof Hake menar att det är onödigt att gå ut med ett sådant resultat då det enbart skrämmer folk i onödan. Studien visar egentligen inget konkret, i det lilla som rapporterats i medierna, och även om det är bra att upplysa om vissa risker med att utsätta sig för radon och gammastrålning, så ska man informera och inte komma med skrämselpropaganda menar han. Miljöchefen vill inte kommentera saken vidare då han inte själv tagit del av studien ännu.
I Lindesbergs centrum finns flera hus inringade på miljökontorets mätningskarta. Mätningarna på de inringade husen visar en högre gammastrålning och är därmed troligen ett s k blåbetongshus. Mellan broarna i staden finns 18 stycken hus inringade. Klicka här för bild>>
Stadsarkitekt Måns Hallén har tidigare haft önskemålet att riva ett av husen som ligger i ”riskzonen”. Nämligen huset intill vårdcentralen, ett hyreshus som han själv tycker är både fult och byggt i ett dåligt material. –Det finns ju en uppenbar hälsofara att utsätta sig för höga doser av gammastrålning. Nu har i och för sig många studier gjorts av radon/gammastrålning i samband med t ex rökning och då visat högre risker, men för den delen ska man inte nonchalera resultatet på något sätt. Dagens nya hus har väldigt höga krav på ventilation och luftvärden, vilket inte finns i de gamla i samma utsträckning, säger Hallén.
Fotnot: Blåbetong, eller blå lättbetong, är gjort av alunskiffer och kan inte saneras till skillnad från radon. Blåbetong kan finnas i hus byggda mellan 1929 – 1975, därefter förbjöds materialet. På miljökontoret finns kartor över samtliga städer i kommunen där ”riskhusen” märkts ut. Även radonmätningar har gjorts och dokumenterats på samma sätt.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.