Loppholmsbadet på agendan igen. Arkivfoto: Fredrik Norman
Miljonbelopp i sjön om badprojektet ej fullföljs
Ledande politiker – oavsett blocktillhörighet – har under de senaste tre-fyra mandatperioderna proklamerat för att man har för avsikt att framgångsrikt driva frågan om ett bad på Loppholmen. Hittills har ingen lyckats med målsättningen och de pengar man har investerat under årens lopp har kastats i sjön om inte arbetet slutförs.
– Det här är ju en jätteviktig fråga och jag förstår inte varför det inte händer något, kommenterar Mats Larsson, tidigare BMB-chef som i rollen som sakkunnig tillsammans med Liberalerna nyligen lyfte Loppholmsfrågan på nytt via en insändare i NA för knappt två veckor sedan.
Vattenkvaliteten har varit den stora frågan i fallet Loppholmarna – och Loppholmarnas fall om man så vill. Vattenkvaliteten är nämligen mycket oregelbunden och faller ofta och lätt in i kategorin otjänligt på grund av hög halter av bakterier (E.coli och enterokocker). Så sent som sommaren 2016 avråddes allmänheten från att bada här under en period.
Under åren har flera utredningar lagt grunden för de insatser som krävs för att lösa badproblematiken en gång för alla. De två avgörande åtgärderna har visat sig vara muddring och anläggande av en så kallad LOD-damm i åfåran mellan Strandpromenaden och Loppholmen, en lösning för att samla dagvatten och hindra detta från att hamna utanför Loppholmens strand.
Loppholmen från ovan. Arkivfoto: Fredrik Stenfelt
Mats Larsson, tidigare BMB-chef och engagerad i frågan, har tillsammans med Liberalerna slagit nytt ljus på Loppholmsbadet. Han tycker att det är mycket synd att arbetet har avstannat.
– Det har ju investerats mycket pengar i det här redan och det vore mycket synd om det är bortkastat. Varför fullföljer man inte det som påbörjats? Varför händer det inget? Mark- och miljödomstolen har ju gett kommunen tillstånd att muddra, påpekar Mats.
I en insändare publicerad i NA, skriver Mats Larsson tillsammans med Liberalernas Nils Detlofsson, att det är hög tid att agera eftersom tillståndet för muddring inte är permanent utan endast gäller i fem år till. Liberalerna vill nu trycka på ordentligt för att återföra ärendet till dagordningen och få loss de investeringsmedel som behövs för att slutföra arbetet med Loppholmsbadet. Partiet menar att det är fullt realistiskt att projektstart kan ske redan nästa år.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Willhelm Sundman (L), Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: privat
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Guldsmedshytte SKs ordförande, Patrik Nilsson, var med och startade upp Plexikampen. Insamlingen har fått ett otroligt gehör och ännu finns det tid att hjälpa föreningen. Foto: Timmy Lundegård
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det var ett stort segerjubel hos herrarna i Kilsmo IK. Avgörandet kom med bara två sekunder kvar av finalmatchen mot Hidingsta IK. Foto: Timmy Lundegård
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.