Loppholmsbadet på agendan igen. Arkivfoto: Fredrik Norman
Miljonbelopp i sjön om badprojektet ej fullföljs
Ledande politiker – oavsett blocktillhörighet – har under de senaste tre-fyra mandatperioderna proklamerat för att man har för avsikt att framgångsrikt driva frågan om ett bad på Loppholmen. Hittills har ingen lyckats med målsättningen och de pengar man har investerat under årens lopp har kastats i sjön om inte arbetet slutförs.
– Det här är ju en jätteviktig fråga och jag förstår inte varför det inte händer något, kommenterar Mats Larsson, tidigare BMB-chef som i rollen som sakkunnig tillsammans med Liberalerna nyligen lyfte Loppholmsfrågan på nytt via en insändare i NA för knappt två veckor sedan.
Vattenkvaliteten har varit den stora frågan i fallet Loppholmarna – och Loppholmarnas fall om man så vill. Vattenkvaliteten är nämligen mycket oregelbunden och faller ofta och lätt in i kategorin otjänligt på grund av hög halter av bakterier (E.coli och enterokocker). Så sent som sommaren 2016 avråddes allmänheten från att bada här under en period.
Under åren har flera utredningar lagt grunden för de insatser som krävs för att lösa badproblematiken en gång för alla. De två avgörande åtgärderna har visat sig vara muddring och anläggande av en så kallad LOD-damm i åfåran mellan Strandpromenaden och Loppholmen, en lösning för att samla dagvatten och hindra detta från att hamna utanför Loppholmens strand.
Loppholmen från ovan. Arkivfoto: Fredrik Stenfelt
Mats Larsson, tidigare BMB-chef och engagerad i frågan, har tillsammans med Liberalerna slagit nytt ljus på Loppholmsbadet. Han tycker att det är mycket synd att arbetet har avstannat.
– Det har ju investerats mycket pengar i det här redan och det vore mycket synd om det är bortkastat. Varför fullföljer man inte det som påbörjats? Varför händer det inget? Mark- och miljödomstolen har ju gett kommunen tillstånd att muddra, påpekar Mats.
I en insändare publicerad i NA, skriver Mats Larsson tillsammans med Liberalernas Nils Detlofsson, att det är hög tid att agera eftersom tillståndet för muddring inte är permanent utan endast gäller i fem år till. Liberalerna vill nu trycka på ordentligt för att återföra ärendet till dagordningen och få loss de investeringsmedel som behövs för att slutföra arbetet med Loppholmsbadet. Partiet menar att det är fullt realistiskt att projektstart kan ske redan nästa år.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.
Balkongbrand var snabbt under kontroll
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift...
Var stolt över dig själv – du är unik
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att v...