Loppholmsbadet på agendan igen. Arkivfoto: Fredrik Norman
Miljonbelopp i sjön om badprojektet ej fullföljs
Ledande politiker – oavsett blocktillhörighet – har under de senaste tre-fyra mandatperioderna proklamerat för att man har för avsikt att framgångsrikt driva frågan om ett bad på Loppholmen. Hittills har ingen lyckats med målsättningen och de pengar man har investerat under årens lopp har kastats i sjön om inte arbetet slutförs.
– Det här är ju en jätteviktig fråga och jag förstår inte varför det inte händer något, kommenterar Mats Larsson, tidigare BMB-chef som i rollen som sakkunnig tillsammans med Liberalerna nyligen lyfte Loppholmsfrågan på nytt via en insändare i NA för knappt två veckor sedan.
Vattenkvaliteten har varit den stora frågan i fallet Loppholmarna – och Loppholmarnas fall om man så vill. Vattenkvaliteten är nämligen mycket oregelbunden och faller ofta och lätt in i kategorin otjänligt på grund av hög halter av bakterier (E.coli och enterokocker). Så sent som sommaren 2016 avråddes allmänheten från att bada här under en period.
Under åren har flera utredningar lagt grunden för de insatser som krävs för att lösa badproblematiken en gång för alla. De två avgörande åtgärderna har visat sig vara muddring och anläggande av en så kallad LOD-damm i åfåran mellan Strandpromenaden och Loppholmen, en lösning för att samla dagvatten och hindra detta från att hamna utanför Loppholmens strand.
Loppholmen från ovan. Arkivfoto: Fredrik Stenfelt
Mats Larsson, tidigare BMB-chef och engagerad i frågan, har tillsammans med Liberalerna slagit nytt ljus på Loppholmsbadet. Han tycker att det är mycket synd att arbetet har avstannat.
– Det har ju investerats mycket pengar i det här redan och det vore mycket synd om det är bortkastat. Varför fullföljer man inte det som påbörjats? Varför händer det inget? Mark- och miljödomstolen har ju gett kommunen tillstånd att muddra, påpekar Mats.
I en insändare publicerad i NA, skriver Mats Larsson tillsammans med Liberalernas Nils Detlofsson, att det är hög tid att agera eftersom tillståndet för muddring inte är permanent utan endast gäller i fem år till. Liberalerna vill nu trycka på ordentligt för att återföra ärendet till dagordningen och få loss de investeringsmedel som behövs för att slutföra arbetet med Loppholmsbadet. Partiet menar att det är fullt realistiskt att projektstart kan ske redan nästa år.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.