I förra veckan blev det klart att Lindesbergs Stadshotell kompletteras med de två flygelbyggnaderna Spruthuset och Café Oscar. Nu väntar kontraktskrivning och en avstyckning innan hotellägaren får tillträde och därefter påbörjas ett flerårigt arbete med att rusta och anpassa förvärvet till hotellverksamheten, något som beräknas kosta flera miljoner kronor.
Spruthuset är i grova drag fyra väggar, ett golv och ett tak samt en källare med stampat jordgolv. Moderniteter som indraget vatten, avlopp eller el saknas. Det är redan konstaterat att man nu måste göra investeringar på flera miljoner kronor innan flygelbyggnaden är redo att tas i bruk. Men Lindesbergs Stadshotell har sin framtidsvision klar för sig och ser fram emot att få påbörja arbetet.
– Så fort vi får tillträde kommer vi se över investeringskostnader och vad som krävs för att göra i ordning Spruthuset och anpassa det till vår verksamhet samt lägga upp en tidsplan för åtgärderna. Spruthuset kommer i första hand att bli en konferenslokal men kan lika gärna användas för andra ändamål som till exempel konstutställningar. Det är ju tänkt att vara allmänhetens hus, något som är öppet för alla intressen, säger hotellchef Mattias Eriksson.
Den norra flygeln, Café Oscar, är i motsats till Spruthuset redan delvis rustat för att klara hotellverksamhetens planer. Men det innebär inte att man är helt nöjd med vad man ser.
– Vi kommer att behöva investera där också, bland annat krävs en anpassning av köket. Vi har i alla fall bestämt oss för att öppna serveringen så fort det blir vår och vi kommer göra serveringen lite mysigare och återinföra alkoholservering. Ett utökat serveringstillstånd skall sökas så snart vi får tillträde, berättar Mattias Eriksson.
Det övre planet är tänkt att fungera som konferenslokal med mera.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.