I förra veckan blev det klart att Lindesbergs Stadshotell kompletteras med de två flygelbyggnaderna Spruthuset och Café Oscar. Nu väntar kontraktskrivning och en avstyckning innan hotellägaren får tillträde och därefter påbörjas ett flerårigt arbete med att rusta och anpassa förvärvet till hotellverksamheten, något som beräknas kosta flera miljoner kronor.
Spruthuset är i grova drag fyra väggar, ett golv och ett tak samt en källare med stampat jordgolv. Moderniteter som indraget vatten, avlopp eller el saknas. Det är redan konstaterat att man nu måste göra investeringar på flera miljoner kronor innan flygelbyggnaden är redo att tas i bruk. Men Lindesbergs Stadshotell har sin framtidsvision klar för sig och ser fram emot att få påbörja arbetet.
– Så fort vi får tillträde kommer vi se över investeringskostnader och vad som krävs för att göra i ordning Spruthuset och anpassa det till vår verksamhet samt lägga upp en tidsplan för åtgärderna. Spruthuset kommer i första hand att bli en konferenslokal men kan lika gärna användas för andra ändamål som till exempel konstutställningar. Det är ju tänkt att vara allmänhetens hus, något som är öppet för alla intressen, säger hotellchef Mattias Eriksson.
Den norra flygeln, Café Oscar, är i motsats till Spruthuset redan delvis rustat för att klara hotellverksamhetens planer. Men det innebär inte att man är helt nöjd med vad man ser.
– Vi kommer att behöva investera där också, bland annat krävs en anpassning av köket. Vi har i alla fall bestämt oss för att öppna serveringen så fort det blir vår och vi kommer göra serveringen lite mysigare och återinföra alkoholservering. Ett utökat serveringstillstånd skall sökas så snart vi får tillträde, berättar Mattias Eriksson.
Det övre planet är tänkt att fungera som konferenslokal med mera.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
INSÄNDARE/DEBATT: I Lindesbergs Översiktsplan framgår att man ser positivt på utbyggnad av vindkraftverk i kommunen och att en lokal s.k. Vindbruksplan är på gång och angelägen. Vi i Miljöpartiet de gröna i Lindesberg förhåller oss positiva till en Lokal Vindbruksplan. Vi har även en rad synpunkter och krav på planens innehåll, som vi önskar delge er läsare i denna insändare/artikel.