Näringsliv och Utveckling kommer i januari att föreslå för kommunstyrelsen att låta bygga en gång- och cykelväg mellan Gröna bron i centrum och hela vägen upp till Brotorpskolan. Detta projekt anses ha hög prioritet med anledning av att många barn och ungdomar tar sig till och från skolan via denna färdväg, som idag är undermålig ur trafiksäkerhetssynpunkt sett utifrån oskyddade trafikanters perspektiv.
Gång- och cykelvägen beräknas kosta en miljon kronor och skall till hälften finansieras externt genom Länstransportplanen. Den andra hälften kommer att tas ur avdelningen Näringsliv och Utvecklings budget. Gunnar Jaxell, Näringsliv och Utveckling, berättar att projektet är ett delprojekt i ett betydligt större ingrepp som förväntas dra igång senare i år.
– BKT skall ju ner med nya ledningar i området för dagvatten och avlopp och när man ändå håller på så vill vi passa på att toppa med den här gång- och cykelvägen, förklarar Gunnar Jaxell.
BKT:s uppgradering av ledningsnätet görs i syfte att förebygga översvämningar i området i samband med kraftigt och ihållande skyfall. Något startdatum är dock ej satt.
– Vi måste samplanera det här med FALAB eftersom de planerar ett bostadsbygge vid Ålkilsplan. Vi måste veta mer hur detta arbete kommer att se ut innan vi vet hur vi skall dra ledningarna, berättar Orre.
Förslaget på en ny gång- och cykelväg kommer upp i kommunstyrelsen för beslut i januari.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.