Näringsliv och Utveckling kommer i januari att föreslå för kommunstyrelsen att låta bygga en gång- och cykelväg mellan Gröna bron i centrum och hela vägen upp till Brotorpskolan. Detta projekt anses ha hög prioritet med anledning av att många barn och ungdomar tar sig till och från skolan via denna färdväg, som idag är undermålig ur trafiksäkerhetssynpunkt sett utifrån oskyddade trafikanters perspektiv.
Gång- och cykelvägen beräknas kosta en miljon kronor och skall till hälften finansieras externt genom Länstransportplanen. Den andra hälften kommer att tas ur avdelningen Näringsliv och Utvecklings budget. Gunnar Jaxell, Näringsliv och Utveckling, berättar att projektet är ett delprojekt i ett betydligt större ingrepp som förväntas dra igång senare i år.
– BKT skall ju ner med nya ledningar i området för dagvatten och avlopp och när man ändå håller på så vill vi passa på att toppa med den här gång- och cykelvägen, förklarar Gunnar Jaxell.
BKT:s uppgradering av ledningsnätet görs i syfte att förebygga översvämningar i området i samband med kraftigt och ihållande skyfall. Något startdatum är dock ej satt.
– Vi måste samplanera det här med FALAB eftersom de planerar ett bostadsbygge vid Ålkilsplan. Vi måste veta mer hur detta arbete kommer att se ut innan vi vet hur vi skall dra ledningarna, berättar Orre.
Förslaget på en ny gång- och cykelväg kommer upp i kommunstyrelsen för beslut i januari.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.