Socialdemokraternas förslag att avsätta 1,5 miljoner kronor för fortsatt ekonomiskt stöd åt elitidrotten i Lindesberg, fick som väntat stöd av Moderaterna idag och blev därmed klubbat i tisdagens kommunstyrelsesammanträde. Men Moderaterna var inte ensamma om att ge S stöd. Även Centern ställde sig positiva till förslaget när man satte sig till bords.
Elitklubbarna Lif Lindesberg, Lindesberg Volley, Frövi Judo och Stråssa Gymnastikförening får nytt avtal med Lindesbergs kommun i den så kallade elitsatsningen, som innebär att man kommer få fortsatt ekonomiskt stöd. Totalt 1,5 miljoner har öronmärkts i satsningen. Det är dock oklart hur pengarna skall fördelas och den frågan kommer upp i kommunstyrelsen under december månad.
Just frågan om hur pengarna skall fördelas var viktig för M och C. Deras krav var att kommunstyrelsen står för den uppgiften, inte kommunledningen.
Som vi tidigare kunnat berätta så var det långt ifrån enighet i denna fråga. Folkpartiet, Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna ville inte att en enda krona skulle satsas på detta. Och Socialdemokraternas samarbetsparti, Miljöpartiet, kom till förhandlingsbordet med ett eget förslag. Mp kan tänka sig en satsning men att den sker på en mycket bredare front. Istället för att fyra ”elitklubbar” skulle få hela beloppet till respektive verksamhet, önskade man en fördelning som gav ”eliten” 60% av beloppet och resterande summa hamnade hos övriga föreningar.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.