Socialdemokraternas förslag att avsätta 1,5 miljoner kronor för fortsatt ekonomiskt stöd åt elitidrotten i Lindesberg, fick som väntat stöd av Moderaterna idag och blev därmed klubbat i tisdagens kommunstyrelsesammanträde. Men Moderaterna var inte ensamma om att ge S stöd. Även Centern ställde sig positiva till förslaget när man satte sig till bords.
Elitklubbarna Lif Lindesberg, Lindesberg Volley, Frövi Judo och Stråssa Gymnastikförening får nytt avtal med Lindesbergs kommun i den så kallade elitsatsningen, som innebär att man kommer få fortsatt ekonomiskt stöd. Totalt 1,5 miljoner har öronmärkts i satsningen. Det är dock oklart hur pengarna skall fördelas och den frågan kommer upp i kommunstyrelsen under december månad.
Just frågan om hur pengarna skall fördelas var viktig för M och C. Deras krav var att kommunstyrelsen står för den uppgiften, inte kommunledningen.
Som vi tidigare kunnat berätta så var det långt ifrån enighet i denna fråga. Folkpartiet, Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna ville inte att en enda krona skulle satsas på detta. Och Socialdemokraternas samarbetsparti, Miljöpartiet, kom till förhandlingsbordet med ett eget förslag. Mp kan tänka sig en satsning men att den sker på en mycket bredare front. Istället för att fyra ”elitklubbar” skulle få hela beloppet till respektive verksamhet, önskade man en fördelning som gav ”eliten” 60% av beloppet och resterande summa hamnade hos övriga föreningar.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.