Socialdemokraternas förslag att avsätta 1,5 miljoner kronor för fortsatt ekonomiskt stöd åt elitidrotten i Lindesberg, fick som väntat stöd av Moderaterna idag och blev därmed klubbat i tisdagens kommunstyrelsesammanträde. Men Moderaterna var inte ensamma om att ge S stöd. Även Centern ställde sig positiva till förslaget när man satte sig till bords.
Elitklubbarna Lif Lindesberg, Lindesberg Volley, Frövi Judo och Stråssa Gymnastikförening får nytt avtal med Lindesbergs kommun i den så kallade elitsatsningen, som innebär att man kommer få fortsatt ekonomiskt stöd. Totalt 1,5 miljoner har öronmärkts i satsningen. Det är dock oklart hur pengarna skall fördelas och den frågan kommer upp i kommunstyrelsen under december månad.
Just frågan om hur pengarna skall fördelas var viktig för M och C. Deras krav var att kommunstyrelsen står för den uppgiften, inte kommunledningen.
Som vi tidigare kunnat berätta så var det långt ifrån enighet i denna fråga. Folkpartiet, Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna ville inte att en enda krona skulle satsas på detta. Och Socialdemokraternas samarbetsparti, Miljöpartiet, kom till förhandlingsbordet med ett eget förslag. Mp kan tänka sig en satsning men att den sker på en mycket bredare front. Istället för att fyra ”elitklubbar” skulle få hela beloppet till respektive verksamhet, önskade man en fördelning som gav ”eliten” 60% av beloppet och resterande summa hamnade hos övriga föreningar.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.