Markus Lundin, Kristdemokraterna. Foto: Camilla Lagerman
Mindre barngrupper i förskolan kan äntligen bli verklighet
INSÄNDARE/DEBATT: Kristdemokraterna (KD) har länge arbetat för att mindre barngrupper ska bli verklighet i Lindesbergs kommun. Redan i en intervju inför valet 2014 presenterade Markus Lundin (KD) sina tankar om att minska barngrupperna i förskolan.
Argumenten för detta är flera.
• Möjliggöra en lugnare lärmiljö för barnen
• Ge bättre förutsättningar för personal i förskolan att möta varje barn utifrån dess förutsättningar.
• Tidiga insatser gällande barn i behov av särskilt stöd är värdefullt ur barnperspektivet, men också ur ett livsperspektiv.
• Närma oss skolverkets rekommendation om barngruppers storlek i förskolan.
Mycket spring i benen på förskolan Björken. Foto: Camilla Lagerman
Att närma sig skolverkets rekommendation vore väldigt bra. Det finns givetvis andra aspekter som påverkar vad som är en lagom barngrupp. Personalens kompetens, barngruppens sammansättning, personaltäthet, barnens ålder och hur lärmiljön ser ut både ute och inne är exempel på några faktorer. Det är värdefullt att ha ett helhetstänk.
Nu, i och med maktskiftet och samarbetspartierna (KD, M, LPO, SD och L) kan detta bli verklighet. Barn- och utbildningsnämnden har tagit beslut om att förvaltningen ska utreda och ta fram alternativ för hur det praktiskt ska kunna gå till.
Det är ett långsiktigt arbete. Vi kommer troligen behöva närma oss skolverkets rekommendationer i flera steg. Men vi närmar oss det första steget och det är bra, mycket bra!
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Sveriges mobilnät står inför en stor förändring. Just nu pågår nedstängningen av 2G- och 3G-näten, vilket kan påverka allt från trygghetslarm och kortterminaler till företagslösningar. Bland annat planerar Telenor och Tele2 att stänga sina 2G-nät den 1 december 2025. Därför uppmanas både privatpersoner och företag att agera i tid.
En del av Torphyttevägen i området Brodalen kommer stängas för genomfartstrafik vid tre tillfällen under oktober. Det första tillfället sker redan i morgon, tisdag.
Det hotfulla meddelandet som skrevs på en av Lindbackaskolans väggar på tisdagen tros vara en TikTok-trend, det berättar förvaltningschef Michael Tybell för LindeNytt.
– Vi känner till att det är en trend på TikTok som sprids runt om i landet, där ungdomar uppmanas att skriva ett budskap på en av skolans väggar, exempelvis att klockan 13 kommer xx att hända, berättar Tybell.
Klockan 12:45 på onsdagseftermiddagen hamnade Lisa Nilsson och Klara Sahlén mitt i ett kaos av gråtande, chockade och skräckslagna barn, som hade sökt skydd hos Mejk. På ren instinkt tog de, och deras kollegor, hand om barnen och gav dem en trygg famn i väntan på deras oroliga föräldrar.
– Jag blev som en robot, jag ville bara få hem barn, förklarar Lisa.
Tacksamhet mitt i all oro
INSÄNDARE/DEBATT: Som föräldrar till barn på både Lindbackaskolan & Brotorpsskolan vill vi rikta ett stort tack. Till Lärare på Brotorp som tog...
Det som började som en helt vanlig skoldag förvandlades snabbt till ett inferno av beväpnade poliser, helikoptrar och ett ständigt pågående larm om inrymning på Brotorpsskolan i Lindesberg. Strax efter klockan 15 kunde de sista eleverna lämna skolan, och återförenas med sina oroliga föräldrar.
– När det händer sådana här större händelser vill vi ta det säkra före det osäkra, vi vet ju inte förrän vi har genomsökt skolan, så då tar vi alla resurser vi har. Därför kom helikoptrar och insatsstyrkan, vi tömmer polisstationerna och åker hit så fort som möjligt, säger kommissarie Stefan Toll.
Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och låta samtliga elever gå hem.
Polisen har kommit fram till att den hotbild som tidigare skapat oro på Lindbackaskolan i Lindesberg, inte var annat än rent ofog.
– Det bedöms som oseriöst utan bäring, understryker polisens presstalesperson, Sophia Jiglind.
En man i 25-årsåldern blev under natten till söndag misshandlad i en bostad i norra kommundelen. Polisen har inlett en förundersökning – ingen misstänkt gärningsperson har identifierats eller frihetsberövats.
Första helgmatchen slutar med solklar seger
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig ...