Sedan igår, tisdag 1 december, har det blivit betydligt mindre krångligt att starta en serveringsverksamhet som t ex en restaurang eller ett kafé. En lagändring har gjorts, så att den som vill starta dylik verksamhet kommer igång mycket snabbare än tidigare.
Den stora skillnaden är att företagaren inte längre måste vänta på ett godkännande från kontrollmyndigheten, i detta fall kommunens miljökontor. Istället behövs endast att verksamheten registreras hos miljökontoret, som i efterhand får göra en prövning av verksamheten. Detta innebär att mycket av den byråkratiska delen tagits bort.
På miljökontoret i Lindesberg, ser man både för- och nackdelar med lagförändringen. Deras uppgift är ändå att skydda konsumenten, påpekar miljöchef Hilkka Sievert.
-Det har funnits enstaka fall i Lindesberg under de senaste åren, där konsumenterna riskerat hälsan pga verksamhetens brister i mathanteringen. Även om det hör till ovanligheterna så inträffar det ibland att vi stöter på sådant, säger Hilkka Sievert.
Även om hon ser positivt på att viss lättnad på byråkratin, så ser hon samtidigt en annan risk som kan drabba företagaren i fråga.
-Vi har ju fortfarande våra regler att följa på direktiv från Livsmedelsverket. Visar det sig i efterhand att den nystartade verksamheten inte klarar en inspektion, så kan det i värsta fall innebära att de får stänga för att vidta åtgärder. Det är naturligtvis inte kul för den som just har kommit igång, påpekar miljöchefen.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!