Sedan igår, tisdag 1 december, har det blivit betydligt mindre krångligt att starta en serveringsverksamhet som t ex en restaurang eller ett kafé. En lagändring har gjorts, så att den som vill starta dylik verksamhet kommer igång mycket snabbare än tidigare.
Den stora skillnaden är att företagaren inte längre måste vänta på ett godkännande från kontrollmyndigheten, i detta fall kommunens miljökontor. Istället behövs endast att verksamheten registreras hos miljökontoret, som i efterhand får göra en prövning av verksamheten. Detta innebär att mycket av den byråkratiska delen tagits bort.
På miljökontoret i Lindesberg, ser man både för- och nackdelar med lagförändringen. Deras uppgift är ändå att skydda konsumenten, påpekar miljöchef Hilkka Sievert.
-Det har funnits enstaka fall i Lindesberg under de senaste åren, där konsumenterna riskerat hälsan pga verksamhetens brister i mathanteringen. Även om det hör till ovanligheterna så inträffar det ibland att vi stöter på sådant, säger Hilkka Sievert.
Även om hon ser positivt på att viss lättnad på byråkratin, så ser hon samtidigt en annan risk som kan drabba företagaren i fråga.
-Vi har ju fortfarande våra regler att följa på direktiv från Livsmedelsverket. Visar det sig i efterhand att den nystartade verksamheten inte klarar en inspektion, så kan det i värsta fall innebära att de får stänga för att vidta åtgärder. Det är naturligtvis inte kul för den som just har kommit igång, påpekar miljöchefen.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.