Sedan igår, tisdag 1 december, har det blivit betydligt mindre krångligt att starta en serveringsverksamhet som t ex en restaurang eller ett kafé. En lagändring har gjorts, så att den som vill starta dylik verksamhet kommer igång mycket snabbare än tidigare.
Den stora skillnaden är att företagaren inte längre måste vänta på ett godkännande från kontrollmyndigheten, i detta fall kommunens miljökontor. Istället behövs endast att verksamheten registreras hos miljökontoret, som i efterhand får göra en prövning av verksamheten. Detta innebär att mycket av den byråkratiska delen tagits bort.
På miljökontoret i Lindesberg, ser man både för- och nackdelar med lagförändringen. Deras uppgift är ändå att skydda konsumenten, påpekar miljöchef Hilkka Sievert.
-Det har funnits enstaka fall i Lindesberg under de senaste åren, där konsumenterna riskerat hälsan pga verksamhetens brister i mathanteringen. Även om det hör till ovanligheterna så inträffar det ibland att vi stöter på sådant, säger Hilkka Sievert.
Även om hon ser positivt på att viss lättnad på byråkratin, så ser hon samtidigt en annan risk som kan drabba företagaren i fråga.
-Vi har ju fortfarande våra regler att följa på direktiv från Livsmedelsverket. Visar det sig i efterhand att den nystartade verksamheten inte klarar en inspektion, så kan det i värsta fall innebära att de får stänga för att vidta åtgärder. Det är naturligtvis inte kul för den som just har kommit igång, påpekar miljöchefen.
Efter två timmars intensivt debatterande mellan kommunfullmäktiges ledamöter kunde man gå till beslut i frågan kring Vedevågsskolans framtid. Kommunstyrelsens förslag till beslut, som var att lägga ned skolan från och med läsåret 2026/2027, vann med siffrorna 31 ja, 13 nej och 1 som avstod.
– De tänker inte på oss föräldrar, för hur ska vi få ihop livspusslet? sade föräldern Jenny Alamartin.
En kvinna i 50-årsåldern misstänks för grovt rattfylleri. Det var efter att allmänheten på måndagseftermiddagen larmat polisen om en bil som framfördes vingligt strax utanför Lindesberg, som en patrull fick stopp på färden i höjd med Rya.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den tidigare riksdagsledamoten Daniel Andersson från Frövi meddelar att han efter 17 år som socialdemokrat nu väljer att gå över till Liberalerna – och därmed också byter block.
– Jag har känt mer och mer att jag inte längre känner mig hemma i det jag en gång gick med i. Det skulle vara ett osunt sätt att leva om man stod fast vid ett beslut man tog i 20-årsåldern och aldrig vågade utvärdera det, säger Daniel Andersson i en kommentar till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
En person fick på onsdagskvällen föras till sjukhus med ambulans sedan vederbörande inandats brandrök i samband med en incident på ett äldreboende i centrala Lindesberg.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.