Det ser onekligen väldigt knasigt ut när änderna knallar omkring ute i åfåran vid deras viloplats intill Gröna bron. Men den väldigt låga vattennivån i sjön och ån är fullt normal för årstiden. Linde Energi har nämligen nu slutfört deras förberedelser för att kunna ta emot vårfloden som förväntas i april månad.
Enligt Göran Karlsson har snömassorna i norra länsdelen ännu inte börjat smälta i sådan omfattning att man märker av det på vattennivån. Men i mitten eller slutet av april så lär vattenmagasinet i Lindessjön ha börjat fyllas på igen.
Prognoserna inför årets vårflod är dessbättre mycket positiva. Förutsatt att vi slipper perioder med kraftigt regn, så kommer vårfloden inte ens vara i närheten av att utgöra hot om översvämningar.
-Som det ser ut idag kommer vårfloden bli något mindre än vad som är normalt. Men det är alltså förutsatt att vi inte får regn i större mängder. Prognosen för den närmaste tiden förutspår dock ingen sådan nederbörd att vänta. Så det ser bra ut, konstaterar han.
Han höjer dock ett varningens finger för att man aldrig ska säga aldrig. Det har trots allt inträffat tidigare att större regnmängder på kort tid fallit och överraskat oss rejält.
-Senast var det våren 2000 detta hände och då föll uppemot 70 mm regn på kort tid. När markerna redan är mättade så blir det dessvärre stor risk för översvämning då, trots att vattenmagasinet tömts enligt de lagar vi har att rätta oss efter, förklarar Göran Karlsson på Linde Energi.
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders Dahlman, uppger att det enligt initiala uppgifter inte skall ha befunnit sig någon person i huset i samband med att branden upptäcktes.
– Det är vad jag har fått till mig just nu, att vi har varit i kontakt med ägaren som befinner sig på en helt annan plats, säger Dahlman.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.