Det ser onekligen väldigt knasigt ut när änderna knallar omkring ute i åfåran vid deras viloplats intill Gröna bron. Men den väldigt låga vattennivån i sjön och ån är fullt normal för årstiden. Linde Energi har nämligen nu slutfört deras förberedelser för att kunna ta emot vårfloden som förväntas i april månad.
Enligt Göran Karlsson har snömassorna i norra länsdelen ännu inte börjat smälta i sådan omfattning att man märker av det på vattennivån. Men i mitten eller slutet av april så lär vattenmagasinet i Lindessjön ha börjat fyllas på igen.
Prognoserna inför årets vårflod är dessbättre mycket positiva. Förutsatt att vi slipper perioder med kraftigt regn, så kommer vårfloden inte ens vara i närheten av att utgöra hot om översvämningar.
-Som det ser ut idag kommer vårfloden bli något mindre än vad som är normalt. Men det är alltså förutsatt att vi inte får regn i större mängder. Prognosen för den närmaste tiden förutspår dock ingen sådan nederbörd att vänta. Så det ser bra ut, konstaterar han.
Han höjer dock ett varningens finger för att man aldrig ska säga aldrig. Det har trots allt inträffat tidigare att större regnmängder på kort tid fallit och överraskat oss rejält.
-Senast var det våren 2000 detta hände och då föll uppemot 70 mm regn på kort tid. När markerna redan är mättade så blir det dessvärre stor risk för översvämning då, trots att vattenmagasinet tömts enligt de lagar vi har att rätta oss efter, förklarar Göran Karlsson på Linde Energi.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.