Det ser onekligen väldigt knasigt ut när änderna knallar omkring ute i åfåran vid deras viloplats intill Gröna bron. Men den väldigt låga vattennivån i sjön och ån är fullt normal för årstiden. Linde Energi har nämligen nu slutfört deras förberedelser för att kunna ta emot vårfloden som förväntas i april månad.
Enligt Göran Karlsson har snömassorna i norra länsdelen ännu inte börjat smälta i sådan omfattning att man märker av det på vattennivån. Men i mitten eller slutet av april så lär vattenmagasinet i Lindessjön ha börjat fyllas på igen.
Prognoserna inför årets vårflod är dessbättre mycket positiva. Förutsatt att vi slipper perioder med kraftigt regn, så kommer vårfloden inte ens vara i närheten av att utgöra hot om översvämningar.
-Som det ser ut idag kommer vårfloden bli något mindre än vad som är normalt. Men det är alltså förutsatt att vi inte får regn i större mängder. Prognosen för den närmaste tiden förutspår dock ingen sådan nederbörd att vänta. Så det ser bra ut, konstaterar han.
Han höjer dock ett varningens finger för att man aldrig ska säga aldrig. Det har trots allt inträffat tidigare att större regnmängder på kort tid fallit och överraskat oss rejält.
-Senast var det våren 2000 detta hände och då föll uppemot 70 mm regn på kort tid. När markerna redan är mättade så blir det dessvärre stor risk för översvämning då, trots att vattenmagasinet tömts enligt de lagar vi har att rätta oss efter, förklarar Göran Karlsson på Linde Energi.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – det finns något för alla bland de kostnadsfria sommarlovsaktiviteter som väntar barn och unga i Lindesbergs kommun.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Under torsdagskvällen fylldes Loppholmarna av besökare för att fira en härlig valborgskväll arrangerad av Manskören Harmoni. Det bjöds på musikunderhållning av elever från Lindeskolans estetiska program samt traditionell sång från Manskören Harmoni. Kvällen avslutades med ett vårtal av Anders Svensson från Harmoni – och trots att majbrasan inte riktigt ville ta fyr, blev det ändå en härlig kväll med vackert vårväder.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.